تولید داروی سرطان مشتق شده از قارچ

دانشمندان با استفاده از ترکیبی از قارچ هیمالیا داروی شیمی درمانی جدیدی با اثرات ضد سرطانی قوی تولید کرده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نیواطلس؛ دانشمندان با استفاده از ترکیبی که از قارچ هیمالیا گرفته شده و قرن ها در طب چینی به عنوان نقطه پرش استفاده می شود ، داروی شیمی درمانی جدیدی با اثرات ضد سرطانی قوی تولید کرده اند. انجام این کار شامل تغییر شیمیایی این ترکیب برای نفوذ بهتر به سلول های سرطانی بود ، که ثابت کرد قدرت آن را تا 40 برابر افزایش می دهد.

تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه آکسفورد با همکاری شرکت دارویی بیو دارویی Nucana با ترکیبی به نام   Cordycepin آغاز شد. این آنالوگ نوکلئوزیدی طبیعی که صدها سال است برای درمان بیماری های التهابی و سرطان استفاده می شود ، اما با موانع متعددی روبرو می شود که هنگام استفاده از آن برای مقابله با تومورها ، اثربخشی آن را به شدت محدود می کند.

An image of the fungus Cordyceps sinensis. This fungus grows naturally on caterpillars at high altitudes in the Himalayas.

این عمدتا به این دلیل است که وقتی کوردیسپین وارد جریان خون می شود ، توسط آنزیمی به نام ADA به سرعت تجزیه می شود. آنچه باقی می ماند باید توسط سلولهای سرطانی توسط ناقل نوکلئوزید حمل شود و سپس به متابولیت ضد سرطانی به نام 3’-dATP تبدیل شود. این تعداد زیادی حلقه برای کوردیسپین متواضع و طبیعی است و به این معنی است که فقط مقادیر ناچیزی از آن به تومور می رسد.

به نظر می رسید که Nucana از پتانسیل ضد سرطانی Cordycepin استفاده کرده و آن را برای پیمودن این موانع قابل توجه ، از طریق فناوری ProTide ، مجهز می کند. این به طور خاص برای رفع نواقص آنالوگ نوکلئوزیدی طراحی شده است. با اتصال گروههای شیمیایی کوچک به این ترکیب که باعث مقاومتر شدن آن در برابر تجزیه در جریان خون می شود ، عمل می کند و همچنین آنها را قادر می سازد بدون کمک ناقلهای نوکلئوزیدی وارد سلولهای سرطانی شوند. نتیجه این است که سطوح بسیار بیشتری از متابولیت های ضد سرطانی در داخل سلول های توموری تولید و فعال می شوند.

این شکل تقویت شده کوردیسپین NUC-7738 نامیده می شود و داروی جدید شیمی درمانی از طریق مطالعات آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفته و نشان داده است که بر مکانیسم های مقاومتی که ترکیب اصلی آن را مهار می کند غلبه می کند. نمونه های تومور به دست آمده از آزمایشات بالینی فاز I در حال انجام برای اثبات اثربخشی آن در انسان استفاده شد ، با این آزمایشات یافته های قبلی تأیید شد.

در مجموع ، نویسندگان به این نتیجه رسیدند که NUC-7738 دارای 40 برابر قدرت Cordycepin طبیعی است و عوارض جانبی سمی محدودی دارد. دانشمندان در حال حاضر به ارزیابی عملکرد آن در کارآزمایی بالینی فاز 1 بر روی بیماران مبتلا به تومورهای جامد پیشرفته ادامه می دهند و در حال برنامه ریزی برای پیگیری آن با آزمایشات فاز 2 برای ارزیابی بیشتر پتانسیل بالینی آن هستند.

این تحقیق در مجله Clinical Cancer Research منتشر شده است.

زمان انتشار: جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98975

مطالب مرتبط :
دفاع مقدس

در گفت و با خبرگزاری علم و فناوری مطرح شد

روایت جالب یک نخبه دهه هفتادی از دفاع مقدس/جوانان و نوجوانان ایرانی در جنگ شگفتی ساز شدند

مخترع خوزستانی روایت جالبی از دوران دفاع مقدس بیان کرد و گفت: جوانان و نوجوانان ایرانی در جنگ شگفتی ساز شدند.

همایش هفته جهانی فضا «زنان در فضا» ویژه دانش آموزان مبارکه برگزار شد/ پنج نفر برگزیده از ۶۰ اثر رسیده

توسط علمی پژوهشی حوزه بسیج دانش آموزی حضرت زینب(س) مبارکه؛

همایش هفته جهانی فضا ویژه دانش آموزان مبارکه برگزار شد/پنج برگزیده از ۶۲ اثر رسیده

همایش هفته جهانی فضا با عنوان «زنان در فضا» توسط علمی پژوهشی حوزه بسیج دانش آموزی حضرت زینب(س) شهرستان مبارکه برگزار شد. ۱۲ اثر از بین بیش از ۶۰ رسیده انتخاب و در قالب وبینارهایی ارائه و در نهایت ۵ نفر برگزیده و تقدیر و تجلیل شدند.

۲۵۰

توسط عضو هيات علمي مركز تحقيقات و آموزش كشاورزي بررسی شد

پوسيدگي هاي شديد ريشه بوته هاي فلفل منطقه شهدادي هرمزگان

پوسيدگي هاي شديد ريشه بوته هاي فلفل منطقه شهدادي در شمال هرمزگان مورد بررسی قرار گرفت.

۵۲ کشوردر کارآزمایی جدید WHO سه گانه داروها کووید ۱۹ شدید را به خورد بیماران می‌دهند

سازمان بهداشت جهانی آغاز می‌کند؛

۵۲ کشور در کارآزمایی جدید WHO سه گانه داروهای کووید ۱۹ شدید را به خورد بیماران می‌دهند

سازمان بهداشت جهانی در حال آغار یک آزمایش بالینی در مقیاس وسیع جهانی است که آیا سه داروی موجود میتواند برای درمان بیماران بستری شده با کووید ۱۹ شدید استفاده شود یا خیر که ۵۲ کشوردر کارآزمایی جدید WHO سه گانه داروها کووید ۱۹ شدید را به خورد بیماران می‌دهند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب