رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت:

افزایش ۲۰ درصدی محصول پنبه در اردبیل

۲۰ درصد تولید محصول پنبه افزایش داشته و با مساعد شدن شرایط جوی برداشت پنبه در مغان آغاز شده و در شهرستان‌های پارس‌آباد، اصلاندوز و بیله‌سوار تا سه ماه آینده برداشت پنبه به انجام خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ پنبه از محصولات گران‌بها و با ارزشی است که از نظر اقتصادی موقعیت خاصی در جهان امروز به دست آورده و از نظر احتیاج به انواع وسایل و لوازمی که از فرآورده‌های این گیاه تهیه می‌شود روز به روز بر اهمیت تولید و افزایش سطح زیر کشت آن افزوده می‌شود.

در بین گیاهان صنعتی، پنبه از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است، این گیاه نه تنها با تولید الیاف در صدر مهم‌ترین گیاهان لیفی جای گرفته، بلکه از نظر غذایی بسیار حائز اهمیت بوده و در بازارهای جهانی جزء پنج دانه روغنی محسوب می‌شود.

خصوصیات انحصاری الیاف پنبه از قبیل شستشو، دوام، استحکام، قابلیت هدایت بخار آب، نرمی، انعطاف و دوام شیمیایی باعث شده که هیچ ماده مصنوعی نتواند با آن به رقابت برخیزد.

اهمیت پنبه از محصولات استراتژیک بالاتر است

اهمیت استراتژیک پنبه در تأمین غذا (روغن)، الیاف مورد نیاز انسان، غذای دام (کنجاله)، اشتغال زایی بالا و موارد مصرف گوناگون دیگر و عدم رقابت الیاف مصنوعی با الیاف پنبه در بازار جهانی، ضرورت توجه به کاشت گیاه پنبه را مطرح می‌سازد.

خلیل نیکشاد رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: با آغاز برداشت محصول پنبه پیش‌بینی می‌کنیم بیش از 60 هزار تن وش پنبه در استان اردبیل تولید و روانه کارخانه‌های پنبه‌ پاک‌کنی شود.

خلیل نیکشاد اظهار کرد: بعد از سال‌ها توقف تولید طلای سفید در شمال استان، کاشت این محصول از دو سال پیش رونق مضاعفی گرفته و هم اکنون بیش از 16 هزار و 500 هکتار از اراضی مستعد مغان به کشت پنبه اختصاص یافته است.

وی افزود: 20 درصد تولید این محصول افزایش داشته و با مساعد شدن شرایط جوی برداشت پنبه در مغان آغاز شده و در شهرستان‌های پارس‌آباد، اصلاندوز و بیله‌سوار تا سه ماه آینده برداشت پنبه به انجام خواهد رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: قیمت تضمینی خرید این محصول را 220 تا 270 هزار ریال می باشد و امیدواریم با استقبال کشاورزان در سال‌های آینده تولید این محصول افزایش یافته و توان تأمین نیازمندی‌ کارخانه‌های نساجی را در استان شاهد باشیم.

پنبه و ویژگی و کاربرد آن

گیاه پنبه بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری سراسر جهان شامل قاره آمریکا، آفریقا، و هند است. بیشترین تنوع پنبه‌های وحشی نخست در مکزیک، و سپس در استرالیا و آفریقا یافت می‌شود. پنبه توسط ساکنان هر دو بر قدیم و بر جدید اهلی شد. بخش‌هایی از الیاف پنبه در کاوش‌های باستان‌شناسانه مربوط به ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد در مکزیک و تمدن دره سند (پاکستان امروزی) پیدا شده‌اند.

تولید 60 هزار تن پنبه در مغان

این گیاه، تشکیل‌شده از الیافی نرم و پف‌دار است که درون کپسولی به دور تخم‌های گیاه پنبه (پنبه دانه) می‌روید. این الیاف از سلولز تشکیل شده‌اند و به دلیل ویژگی پوشانندگی، می‌توانند تخم‌های گیاه را، از آسیب های احتمالی محافظت کنند. بدین ترتیب امکان حمل پنبه دانه ها به مناطق دور فراهم شده و  به گسترش گیاه کمک می شود.

این گیاه به واسطه این که یک محصول اقتصادی استراتژیک و بسیار مهم و پرکاربرد است ، به طلای سفید معروف است.

مزایای پارچه های پنبه ای

ار پارچه های پنبه برای تولید البسه پنبه مثل تیشرت و … استفاده می شود.

تنفس پوست:  پارچه های پنبه ای، به دلیل قدرت جذب رطوبت(الیاف پنبه تا ۲۷ درصد از وزن خود می توانند آب نگه دارند)، از یک عرق  بدن را  به خوبی جذب کرده  و از طرف دیگر آن را آزاد می کنند. بدین ترتیب تنفس پوست راحت تر انجام شده و از رشد باکتری ها و قارچ ها جلوگیری می شود. به همین دلیل برای استفاده در لباس های ورزشی ورزشکاران، لباس زیر و لباس خواب بسیار مناسب هستند.

«ایرانی بپوش» |خبر خوش برای نساجی؛ ایران سال 1404 در تولید پنبه خودکفا می‎شود

سبک، نرم و راحت : ارمغان سبکی، نرمی و انعطاف پذیری پارچه های پنبه ای، راحتی لباس های با جنس پنبه است.

امکان تبادل هوا : لباس های پنبه ای به دلیل امکان تبادل هوا،  بدن را در گرمای تابستان خنک و در سرمای زمستان گرم نگه میدارند.

عدم تحریک پوست : بر خلاف پارچه هایی که از الیاف مصنوعی همچون نایلون، پلی استر، ریون، پلی اکریلیک و … تولید می شوند و به لحاظ ترکیبات شیمیایی شون در بدن حساسیت و عکس العمل ایجاد می کنند، پنبه به لحاظ طبیعی بودن کاملا با پوست بدن سازگار بوده و حساسیتی ایجاد نمی کند.

شستشوی لباس پنبه ای - فروشگاه پوشاک پنو

عدم چسبندگی : به دلیل این که پنبه بارهای الکتریکی را در خودش نگه نمی دارد، به بدن نمی چسبد.

نکته : در شستشوی لباس های از جنس پنبه باید حواستون باشد که پارچه های پنبه ای سریع پرز می گیرند. اما خوشبختانه، برخی شرکت ها دستمال های پرزگیر و رنگ گیری تولید کرده اند که در ماشینهای لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرند و مانع از انتقال پرز به سایر لباس ها می شوند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۱:۴۳

شناسه خبر: 98985

مطالب مرتبط :
دوره آموزرشی زنبورداری و پرورش قارچ توسط جهاد کشاورزی برگزار شد

گزارش تصویری/

دوره آموزرشی زنبورداری و پرورش قارچ توسط جهاد کشاورزی برگزار شد

دوره های آموزرشی زنبورداری و پرورش قارچ در جهاد کشاورزی منطقه لواسان برگزار و به پذیرفته شدگان در آزمون گواهی پایان دوره داده شد.

بادرنجبویه

تقویت سیستم ایمنی بدن با مصرف دمنوش بادرنجبویه

گیاه داروی بادرنجبوبه سلامت سیستم ایمنی بدن و دیواره غشای سلول ها را تقویت می کند. همزمان این گیاه دارویی می تواند با عفونت ها مبارزه کرده و مانع از ورود باکتری و ویروس ها به سلول شود.

محمود رحیمی

ساخت هد برداشت پنبه توسط مخترع بسیجی از خراسان شمالی

ویژه هفته بسیج-با توجه به اینکه ۱۰۰% خرده مالکان پنبه را به روش سنتی یا درهم کشت می¬کنند و تنها روش برداشت پنبه کشت شده به روش سنتی استفاده از روش غوزه چینی است. در این روش از یک مکانیزم ساده برای برداشت استفاده می شود. واحد برداشت شامل یکسری انگشتی و چرخ و فلک می باشد، به طوری که بوته پنبه از بین یکسری انگشتی در حین حرکت کشیده شده و غوزه همراه وش جدا می شود و توسط چرخ و فلک به واحد تمیز کننده در پشت سر انگشتی قراردارد منتقل می شود. بعد از تمیز شدن پنبه توسط باد به مخزن منتقل می شود

فائو

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل :

همكاري اردبيل و فائو در حفظ نژاد شتر دوكوهانه مغان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از همكاري اردبيل و فائو در حفظ نژاد شتر دوكوهانه مغان خبر داد و افزود: در راستاي توسعه مديريت آب و خاك تفاهم نامه هاي مهمي با سازمانهاي جهاني منعقد شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب