تاثیر روزه داری در ماه رمضان بر تنظیم فشار خون

روزه داری در ماه رمضان به طور چشمگیری رژیم غذایی و شیوه زندگی را تغییر می دهد. مطالعه جدید دانشمندان کالج امپریال لندن تأثیر روزه داری ماه رمضان بر فشار خون را مشخص کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از تک اکسپلوریست؛ روزانه صدها میلیون نفر روزه ماه رمضان را اجرا می کنند. در این ماه ، مسلمانان هر روز از سحر تا غروب آفتاب روزه می گیرند.

روزه داری در ماه رمضان به طور چشمگیری رژیم غذایی و شیوه زندگی را تغییر می دهد. مطالعه جدید دانشمندان کالج امپریال لندن تأثیر روزه داری ماه رمضان بر فشار خون را مشخص کرد.

Quran

مطالعه آنها نشان می دهد که روزه گرفتن در ماه رمضان بی خطر است و ممکن است فشار خون را - حداقل موقت - برای افراد سالم و افراد مبتلا به فشار خون پایین بیاورد.

این یافته های مطالعه LORANS (مطالعه رمضان لندن) است. LOANS مروری بر مطالعات فشار خون موجود در طول و بعد از روزه داری مذهبی در ماه رمضان و یک مطالعه مشاهده ای بر روی 85 فرد روزه دار در ماه رمضان است.

دانشمندان خاطرنشان کردند: روزه داری موقت ممکن است روشی ایمن و م toثر برای کاهش موقت فشار خون باشد، اما تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا روزه داری منظم به طور طولانی مدت مثر است یا خیر.

نویسنده مطالعه دکتر رامی الجعفر از دانشکده بهداشت عمومی در امپریال می گوید: با وجود تفاوت های اساسی ، تأثیر روزه داری ماه رمضان با تاثیری است که در برخی از مقالات منتشر شده در مورد روزه داری متناوب مشاهده کردیم. روزه می تواند برای افرادی که از فشار خون بالا نیز رنج می برند مفید باشد.

در این مطالعه 85 شرکت کننده بین 29 تا 61 سال از پنج مسجد در لندن شرکت کردند. دانشمندان فشار خون سیستولیک (بالا) و دیاستولیک (پایین) را قبل و بعد از ماه رمضان اندازه گیری کردند. همچنین از شرکت کنندگان خواسته شد تا سه روز قبل و در ماه رمضان ، دفتر خاطرات غذایی داشته باشند.

در بخش دوم مطالعه، دانشمندان 33 مطالعه (شامل 3213 نفر) را در ایران ، پاکستان و ترکیه انجام دادند و فشار خون را قبل و بعد از روزه داری ماه رمضان بررسی کردند.

در 85 فرد اهل لندن، این مطالعه به طور متوسط ​​کاهش فشار خون سیستولیک 7.29 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک 3.42 میلی متر جیوه در روزهای بعد از ماه رمضان را نشان داد. در بررسی سایر مطالعات ، محققان کاهش 3.19 میلی متر جیوه در فشار خون سیستولیک و 2.26 میلی متر جیوه در فشار خون دیاستولیک را مشاهده کردند.

دکتر جعفر و همکارانش حدس می زنند که کاهش فشار خون ناشی از تغییر متابولیک است که پس از هشت تا 12 ساعت ناشتایی هنگامی رخ می دهد که بدن به جای گلیکوژن شروع به سوزاندن کتون می کند. تغییر در فلور روده در ماه رمضان یک احتمال دیگر است.

مطالعات قبلی نشان داده بود که محدودیت کالری می تواند عوامل خطر قلبی عروقی و همچنین حساسیت به انسولین را بهبود بخشد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱:۰۰

شناسه خبر: 99025

مطالب مرتبط :
۱۴اعجاز علمی قرآن در تفسیر نمونه

۱۴اعجاز علمی قرآن در تفسیر نمونه

​۱۴ اعجاز علمی قرآن کریم که در تفسیر نمونه به آن اشاره شده است.

گیاهان دارویی در کنترل فشار خون

نقش گیاهان دارویی در کنترل فشار خون

نتایج مطالعاتی که در مجله پزشکی Pharmacognosy Reviews به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که برخی گیاهان طبیعی تأثیر خوبی برای مقابله با فشار خون بالا دارند.

م

علم و فناوری گزارش می دهد:

فشار خون بالا قدم به قدم تا مرگ

مصرف بیش از حد نمک، چاقی و بی تحرکی سه عاملی هستند که در بروز بیماری فشار خون بالا موثرند ، همین عامل های کوچک قدم به قدم، سال به سال باعث ایجاد بیماری و حتی مرگ می شود.

دیابت

متخصص بیماری های داخلی:

کنترل بیماری دیابت نوع ۲ با تغییر شیوه زندگی

متخصص بیماری های داخلی گفت: یکی از مهمترین راهکارها برای کنترل بیماری دیابت نوع ۲ تغییر شیوه زندگی و اصلاح روش تغذیه است.

ب

نقش چشمگیر بسیجیان بوشهر در نذر خون

در استان بوشهر تنها شهرستان بوشهر، کنگان، دشتستان و گناوه شعبه انتقال خون را دارا هستند و اگر در سایر شهرستان‌ها این امکان فراهم بود مردم بیشتر در این طرح مشارکت داشتند بااین‌همه شهرستان جم با حضور در شهرستان کنگان در این طرح مشارکت کردند.

روزه داری

خبرگزاری علم و فناوری بررسی می کند

روزه داری و فواید شگفت انگیز آن بر سلامت

تحقیقات علمی نشان می دهد که روزه داری بسیاری از بیماری هایی که در دوران پیری گریبانگیر انسان را می گیرد پیشگیری می کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب