کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای در صنعت ساختمان

نوع جدیدی از بتن می تواند میزان انتشار گازهای گلخانه ای را در صنعت ساختمان کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل، دنیای مدرن از بتن ساخته شده است. هر ساختمان بلند در هر شهر روی زمین از مواد با دوام و همه کاره برای شکل و استحکام آن استفاده می کند. بنابراین صنعت بتن بسیار عظیم است و این هزینه دارد: تخمین زده می شود که حدود 7 درصد از انتشار دی اکسید کربن در جهان از تولید و استفاده از سیمان ، عامل اصلی بتن ، ناشی می شود. و بخش بزرگی از این 7 درصد به دلیل استفاده ضروری از کلسیم است که معمولاً با سوزاندن سنگ آهک به دست می آید.

نوع جدیدی از بتن می تواند میزان انتشار گازهای گلخانه ای را در صنعت ساختمان کاهش دهد. بتن کربنات کلسیم از بتن ضایعاتی و دی اکسید کربن هوا یا گازهای خروجی صنعتی ساخته می شود. این نوید به عنوان یک مصالح ساختمانی آینده، به ویژه در مکانهایی که منابع طبیعی محدود است، نشان می دهد.

Japanese engineers have developed a more environmentally friendly type of concrete made by recycling old waste concrete

روش جدیدی برای کاهش سطوح انتشارات ناشی از استفاده از بتن توسط پروفسور ایپپی مارویاما و پروفسور تاکافومی نوگوچی، مدیر پروژه C4S  (سیستم گردش خون کربنات کلسیم) پیشنهاد شده است و هر دو از گروه معماری در دانشگاه توکیو کار می کنند. آنها راهی برای برداشتن ضایعات بتن و جذب دی اکسید کربن پیدا کرده و آنها را در یک فرآیند جدید به شکل قابل استفاده از بتن به نام بتن کربنات کلسیم ترکیب کرده اند.

مارویاما با الهام از نحوه سخت شدن برخی از موجودات آبزی به فسیل ها ، در سال بود که آیا می توان همان فرایندی را که رسوبات کربنات کلسیم سخت از مواد آلی مرده ایجاد می کند ، روی بتن اعمال کرد. کلسیم برای واکنش بین سیمان و آب برای تشکیل بتن ضروری است ، و مارویاما این را فرصتی برای بررسی روشی کمتر از کربن برای انجام همان عملکرد دانست.

دو استوانه خاکستری در زمینه سفید

نمونه های بتنی دو نمونه از بتن کربنات کلسیم ، یکی از خمیر سیمان سخت شده (سمت چپ) و دیگری از ماسه سیلیس استفاده می شود. هر دو مواد اولیه ضایعات معمول ساختمانی و تخریب هستند.

Two grey cylinders on a white background

مارویاما می گوید: مفهوم ما این است که کلسیم را از بتن دور ریخته شده بدست آوریم که در غیر این صورت هدر می رود. ما این را با دی اکسید کربن ناشی از اگزوز صنعتی یا حتی از هوا ترکیب می کنیم. و ما این کار را در دمای بسیار پایین تر از دمای مورد استفاده برای استخراج کلسیم از سنگ آهک انجام می دهیم.

کربنات کلسیم یک ماده بسیار پایدار است ، بنابراین یک مصالح ساختمانی با دوام ایجاد می کند. و توانایی بازیافت مقادیر زیادی مواد و ضایعات یک مزیت بزرگ است. با این حال ، بتن کربنات کلسیم در حال حاضر نمی تواند جایگزین بتن معمولی شود. این بتن به اندازه بتن معمولی قوی نیست ، اگرچه برای برخی از پروژه های ساختمانی ، مانند خانه های کوچک ، این مشکلی ایجاد نمی کند. همچنین در حال حاضر ، فقط بلوک های کوچکی به طول چند سانتی متر ساخته شده است.

نوگوچی گفت: پیشرفت در این زمینه هیجان انگیز است ، اما هنوز چالش های زیادی برای غلبه بر آنها وجود دارد.

وی افزود: علاوه بر افزایش مقاومت و اندازه بتن کربنات کلسیم ، بهتر است که بتوانیم مصرف انرژی فرایند تولید را بیشتر کاهش دهیم. با این حال ، ما امیدواریم که در دهه های آینده ، بتن کربنات کلسیم خنثی از کربن به نوع اصلی بتن تبدیل شود و یکی از راه حل های تغییر آب و هوا باشد.

کاربرد کربنات کلسیم در تولید سیمان و بتن

کاربرد کربنات کلسیم در تولید سیمان و بتن به عنوان پرکننده عمل می کند. اخیرا کاربرد کربنات کلسیم در تولید سیمان و بتن منحصر به موارد فوق الذکر نبوده و به جای پرکننده و روان کننده هایی مانند PFA و GGBS از کربنات کلسیم پودری به شدت مورد استفاده قرار گرفته است.

اخیراً شاهد افزایش علاقه بیشتری به پرکننده های ریز به عنوان جایگزینی برای سیمان پرتلند ، PFA  یا Pulverized fuel ash (خاکستر نرم شده سوخت) و GGBS یا (آهن گدازی دانه شده خاکی) در انواع مختلف کاربردهای بتن ریزی هستیم.

بتن

استفاده از کربنات کلسیم استخراج شده از معدن یا GCC یا (Ground Calcium Carbonate) به عنوان یکی از مولفه های اصلی در بتن می تواند تراکم مخلوط، سطح نهایی و عملکردی فشاری بتن را در دو حالت پلاستیکی و الاستیک را به نحوه چشم گیری بهبود بخشد. استفاده از سنگ آهک به عنوان جایگزینی سیمان باعث می شود سطح نهایی بتن رنگی مناسب برای کاربردهای معماری می شود و بتوان آن را با رنگ هایی دلخواه تزیین کرد که در بسیاری از ساختمان های تجاری در ایران از این افزودنی استفاده شده است.

علاوه بر این ، در صورت استفاده از کربنات کلسیم معدنی به جای کربنات کلسیم رسوبی ، می توان به نحوه چشم گیری از تولید گاز دی اکسید کربن که در فرایند تولید کربنات کلسیم رسوبی تولید می شود کاست و تولید سیمان پرتلند را دوستدار محیط زیست کرد.

کربنات کلسیم معدنی به نحوه فزاینده در محصولات ساخته شده از بتن مانند سنگ فرش، کاشی، سرامیک و بتن آماده یا بتن خود تراکم یا SCC مورد استفاده قرار می گیرد. بتن خود تراکم نوعی بتن خاصی است که با وزن خود در قالب جاری می شود و نیاز به لرزاندن ندارد. استفاده از بتن های خود تراکم در بتن های پیش ساخته در سال های اخیر بسیار افزایش یافته است که لذا نیاز به کربنات کلسیم معدنی را روز به روز بیشتر کرده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۷:۳۷

شناسه خبر: 99028

مطالب مرتبط :
گلخانه

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرکرد:

اولین گلخانه ژئوترمال شهرستان شهرکرد به پیشرفت فیزیکی ۴۵ درصد رسید

فرهاد رفیعی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرکرد از پیشرفت فیزیکی ۴۵ درصدی اولین گلخانه با فناوری ژئوترمال یا زمین گرمایی در شهرستان شهرکرد در سطح ۶ هزار متر مربع متعلق به خانم سمیه ملک‌پور خبر داد.

 تولید حلال‌های سبز پایه آبی صنعت رنگ و رزین محقق شد/ورود ایران به بازار ۵ میلیارد دلاری حلال‌های سبز

توسط محققان شرکت زیست روانکار پویا؛

تولید حلال‌های سبز پایه آبی صنعت رنگ و رزین محقق شد/ورود ایران به بازار ۵ میلیارد دلاری حلال‌های سبز

سیدعرفان سجادیه، با بیان این که ارزش بازار حلال‌های سبز در دنیا سال ۲۰۲۳، به ۵.۹ میلیارد دلار خواهد رسید، گفت: اکنون شرکت زیست روانکار با دستیابی به این تکنولوژی برای اولین بار تولید حلال‌های سبز پایه آبی کیلینر (پاک کننده) برای صنعت رنگ و رزین و جوهر را برای کشور و هم ورود آن به این بازار را محقق کرده است.

خانواده ها در خصوص فضای مجازی مانند بحث اعتیاد نظارت کنند/استقبال دفتر تحقیقات کاربردی ناجا از تحقیقات دانشگاهی

معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی برخوار گفت:

خانواده ها در خصوص فضای مجازی مانند بحث اعتیاد نظارت کنند/استقبال دفتر تحقیقات کاربردی ناجا از تحقیقات دانشگاهی

معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی برخوار در نشست تخصصی «امنیت در جامعه و نقش آن در کاهش جرایم» با بیان این که خانواده ها در خصوص فضای مجازی مانند بحث اعتیاد نظارت کنند، گفت: دفتر تحقیقات کاربردی ناجا از تحقیقات دانشگاهی استقبال می کند.

کتابخانه تخصصی یگان ویژه در اصفهان راه اندازی شد

همزمان با هفته نیروی انتظامی؛

کتابخانه تخصصی یگان ویژه در اصفهان راه اندازی شد

رئیس اداره امور کتابخانه‌ها و سالن‌های مطالعه سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان از راه اندازی کتابخانه تخصصی یگان ویژه در اصفهان همزمان با هفته نیروی نیروی انتظامی خبر داد و گفت: در مخزن این کتابخانه مجموعه‌ای بالغ بر هشت هزار جلد کتاب موجود است.

۱۲۴۰۰۰

توسط مهندسان ژاپنی؛

تولید بتن سبز با توانایی جذب دی اکسید کربن هوا

مهندسان ژاپنی یک نوع بتن سازگار با محیط زیست ساخته اند که در آن از بازیافت بتن قدیمی استفاده می شود و قابلیت جذب دی اکسید کربن هوا را دارد.

ی

واکسن اسپایکوژن آماده ورود به بازار

واکسن اسپایکوژن ۸۷ درصد قدرت خنثی سازی ویروس کرونا را دارد .

دامپزشکی استان اصفهان هر سال قریب ۱۴ میلیون نوبت سر واکسیناسیون انجام می‌دهد

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان گفت:

امسال ۱۴ میلیون نوبت سر واکسیناسیون توسط دامپزشکی استان اصفهان انجام شد/ به سرانجام نرسیدن تحقیقات دامپزشکی بخاطر نبود دامپزشک و داروساز

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان در نشست خبری با اصحاب رسانه، گفت: دامپزشکی استان اصفهان هر سال قریب ۱۴ میلیون نوبت سر واکسیناسیون انجام می دهد. عضو ستاد علوم گیاهان دارویی و پارک علم و فناوری ریاست جمهوری هم در خصوص فعالیت دانش بنیان در حوزه دامپزشکی گفت: فعالیت در این حوزه عموما در بحث علوم دارویی و گیاهان دارویی در پارکها و مراکز رشد است،اما عموما تحقیقات این شرکتها بخاطر نبود دامپزشک و داروساز به سرانجام نمی رسد.

عکس

اولین و بزرگ‌ترین نیروگاه انتشار منفی آلاینده دنیا آغاز به کار کرد

در ایسلند اولین و بزرگ‌ترین کارخانه‌ای که دی‌اکسید کربن هوا را جذب و به سنگ تبدیل می‌کند آغاز به کار کرد.

چاپگر سه بعدی

تماشا کنید: بزرگترین چاپگر سه بعدی اروپا یک ساختمان دو طبقه می‌سازد

پرینترهای سه بعدی صنعتی یکی از امیدهای بشر برای حل مشکل مسکن و گرانی ساخت آن به حساب می‌آیند؛ آیا زمان آن رسیده است که این پرینترها یک ساختمان چند طبقه یا حتی برج بسازند؟ پاسخ مثبت است. بزرگترین چاپگر سه بعدی (۳D Printer) در تمام اروپا موفق شد یک خانه دو طبقه را ظرف سه هفته بسازد و به امیدواری ها در خصوص آینده این صنعت رنگ و بویی تازه ببخشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب