واکسن آنفولانزای ایرانی وارد بازار می‌شود

مدیر کل داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه برای گروه های حساس واکسن آنفولانزا رایگان تزریق می‌شود از ورود واکسن آنفولانزای تولید داخل به بازار از هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ حیدر محمدی مدیر کل داروی سازمان غذا و دارو در خصوص تزریق واکسن آنفولانزا برای گروه های حساس گفت: واکسن آنفولانزا جز واکسن های است که در همه ی گروه ها و در تمام مناطق جغرافیایی شهری و روستایی توزیع به صورت رایگان برای گروه های هدف و در معرض خطر انجام می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: این گروه ها شامل بیماری های مزمن، صعب العلاج، افراد در معرض خطر که در طبقه بندی های معاونت بهداشت قبلا شده، مادران باردار و افراد مسن بالای ۶۰ سال می‌شود که در لیست واکسیناسیون ما قرار دارند و هرساله به آنها واکسن تزریق می‌شود.

محمدی ادامه داد: سایر افراد جامعه هم می‌توانند واکسن آنفولانزا را با پرداخت وجه و بدون نسخه پزشک و تنها با ارائه کدملی از داروخانه ها دریافت کنند، کدملی افراد در سامانه ثبت می‌شود تا هر فرد تنها یکبار واکسن را دریافت کند.

مدیر کل داروی سازمان غذا و دارو بیان کرد: در حال حاضر دو میلیون ۱۵۰ هزار دُز سیاست واردات واکسن آنفولانزا را از دو برند مختلف خارجی داریم و دو برند تولید داخلی نیز برای اولین بار است که واکسن تولید خودشان را وارد بازار می‌کنند. 

محمدی گفت: ان شاءالله ظرف چند روز آینده ( اواخر هفته جاری و یا اوایل هفته آینده) یکی از برندهای داخلی وارد بازار می‌شود و تا اواخر آبان ماه حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار دُز از این برند تولید داخلی تحویل بازار می‌شود.

وی افزود: همچنین برند دیگر از تولیدکنندگان هم با یک ظرفیت محدودتر و حدود ۷۵ هزار دُز وارد بازار می‌کند.

محمدی اذعان داشت: این دو برند شرکت های ایرانی سال گذشته دوره آزمایشی داشتند ولی مجوز مصرف عمومی را نگرفته بودند اما به لطف خداوند امسال باتوجه به فرصتی که داشتند توانستند مجوز ورود به بازار عمومی را بگیرند و وارد بازار شوند.

مدیر کل داروی سازمان غذا و دارو بیان کرد: ما مجموعاً طبق برنامه ریزی که همه ساله داشتیم حدود دو میلیون دُز واکسن آنفولانزا وارد می‌کردیم، البته سال گذشته با توجه به تداخلی که با کووید داشت و به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی شیوع آنفولانزا بسیار کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: امسال هم مثل سال گذشته تقاضا برای واکسن آنفولانزا کاهش پیدا کرده است و طبیعاً آنفولانزا شیوع کمتری خواهد داشت.

محمدی یادآور شد: تا این لحظه ما دو میلیون ۱۵۰ هزار سیاست واردات داشتیم که تا کنون یک و نیم میلیون آن وارد شده، همچنین حدود یک میلیون و نهصد تا دو میلیون دُز سیاست تولید داخل داریم مجموعاً حدود ۴ میلیون می‌شود که نیاز کشور را برطرف می‌کند.

مدیر کل داروی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: یکی از خوبی هایی که تولید داخل دارد این است که با توجه به نیاز بازار به راحتی می‌شود تولید را توسعه داد.

وی ادامه داد: به لطف خداوند از سال آینده اصلا واردات واکسن برای آنفولانزا نخواهیم داشت و دو شرکتی که در داخل واکسن آنفولانزا را با کیفیت خیلی خوبی تولید می‌کنند نیاز کشور را تامین خواهند کرد.

محمدی در خصوص نحوه تزریق رایگان واکسن آنفولانزا گفت: گروه های حساس و بیمارانی که در مراکز بهداشت پرونده دارند به محض اینکه نوبشان برسد از طریق پیامک به آنها اطلاع رسانی می‌شود تا به مراکز درمانی جهت تزریق مراجعه کنند.

مدیر کل داروی سازمان غذا و دارو در پایان گفت: افرادی که خدای ناکرده الان جز گروه های حساس شده‌اند به نزدیک ترین مرکز بهداشتی محل سکونتشان مراجعه کنند و تشکیل پرونده بدهند تا بتوانند رایگان واکسن آنفولانزا را تزریق کنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 99039

مطالب مرتبط :
۱۴

توسط دانشمندان موسسه تحقیقاتی اسکریپس؛

هدف جدید برای واکسن جهانی آنفلوانزا

یک آنتی بادی جدید کشف شده در خون برخی از افراد واکسینه شده یا آلوده به آنفولانزا می تواند طیف گسترده ای از ویروس های آنفولانزا را شناسایی کند.

تزریق واکسن کرونا درخراسان جنوبی به مرز نیم میلیون دُز رسید

ورود پنج هزار دُز واکسن آنفلوانزا به کهگیلویه و بویراحمد

با توجه به آغاز فصل سرما و احتمال شیوع بیماری آنفلوانزا پنج هزار دُز واکسن آنفلوانزا وارد کهگیلویه و بویراحمد و تحویل دانشگاه علوم پزشکی یاسوج شد.

یبق

واکسن آنفولانزای ایرانی تجاری سازی می شود/ صرفه جویی ارزی بالا

مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان از ورود واکسن آنفولانزای ایرانی به بازار خبر داد و گفت: این واکسن بعد از اخذ مجوزها و تاییدیه ها شهریورماه سال آینده به بازار وارد می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب