تاثیر خود مراقبتی بر سلامت روان جوانان و نوجوانان

مدیر گروه سلامت روان اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به تاثیر خود مراقبتی بر سلامت روان جوانان و نوجوانان گفت: خود آگاهی، نخستین گام برای برنامه ریزی به منظور خود مراقبتی است.


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، «زهرا یوسف نژاد» در گفتگو با خبرنگار ما با بیان این که همه ما از نقاط ضعف و قوت خود آگاه هستیم و این آگاهی، به ما قدرتی می دهد که با آن می توانیم تغییراتی را به وجود بیاوریم که زندگی خود را تغییر دهیم، افزود: خود آگاهی به ما کمک می کند تا قدرتمان برای تغییر را کشف کنیم و با تمرکز بر وجود ارزشمندمان هدفمند زندگی کنیم.
وی با توجه به این که پی بردن به آنچه برای ما مهم است، گامی بزرگ برای دستیابی به موفقیت محسوب می شود، ادامه داد:در واقع تمرکز ما بر وجود ارزشمندمان(ترکیب احساسات، واکنش ها، شخصیت و رفتار) است که آینده ما را می سازد و باید به شیوه زندگی که برای خود برگزیده ایم توجه کنیم که آیا برای زیستن، شیوه زندگی سالمی را انتخاب کرده ایم یا زمان ایجاد برخی از تغییرات است؟
مدیر گروه سلامت روان اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به چند مهارت خود مراقبتی اظهار کرد: حل تعارض و فنون انجام  صحیح مذاکره از جمله مهارت های خود مراقبتی است که باید همواره جوانان و نوجوانان به آن توجه داشته باشند.
یوسف نژاد افزود: اختلاف بین دو یا چند نفر را تعارض می گویند و کلید طلائی حل تعارض«مذاکره» است.
وی گوش دادن، اجازه صحبت به دیگری دادن، پرداختن به مسئله و دنبال مقصر نبودن، راه حل ارائه دادن،توجه به یک مسئله (نه بیشتر) همدلی کردن،جدا کردن احساس از رفتار، به کار گرفتن فن وقفه و به کار بردن روش برد-برد از جمله راهکارهای فنون صحیح مذاکره است.
وی اضافه کرد: جوانان و نوجوانان می توانند استرس خود را تحت کنترل در آورند و اولین قدم آن شناخت هرچه بهتر خودشان است، آنان باید ببیند عکس العملشان در شرایط مختلف چگونه است وچه عواملی باعث استرس شان می شود و زمانی که عوامل را شناسایی کردند باید اولویت ها را برای کاهش استرس ومدیریت مشخص کنند.
 وی از جوانان و نوجوانان خواست برای کنترل استرس تمرین مواجه با موقعیت های استرس زا را انجام دهند و تغییرات را به عنوان جزیی از زندگی بپذیرند و در برنامه روزنامه خود زمان استراحت و تفریح داشته باشند و یاد بگیرند در موقعیت هایی که لازم است نه بگویند.
وی از جوانان و نوجوانان خواست در برابر فشار همسالان خود با اعتماد به نفس نه بگویند و برای نه گفتن هم دلیل بیاورند و حتی می توانند از تکنیک ضبط صوت استفاده کنند و پاسخ منفی را مانند یک نوار ضبط صوت چندین بار تکرار کنند تا مخاطب متقاعد شود که نمی تواند نظر شما را عوض کند.
وی تصریح کرد: جوانان و نوجوانان از حضور در مکان هایی که احتمال دارد در آن جا برای مصرف مواد تحت فشار قرار بگیرند خودداری کنند ودر برابر انجام رفتارهای غیر قانونی از خودشان مقاومت نشان دهند.

زمان انتشار: یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 99071

مطالب مرتبط :
سیستم

توسط مبتکر جوان بسیجی تحقق یافت؛

تولید اسکنر های مغناطیسی و راداد های زمین نفوذ

مبتکر بسیجی با ایجاد پروسه انتشار اندازه گیری و پردازش سیگنال های مغناطیسی و امواج الکترومغناطیسی طیفی از محصولات مختلف از جمله سیستم های تصویر برداری مغناطیسی از زیر زمین سیستم تشخیص آلودگی های فلزی در صنایع غدایی و دارویی رادار های زمین نفوذو...را به مرحله نمونه سازی رسانده است.

بعد معرفتی توحیدی و ولایی «آیت الله حسن زاده آملی (ره)» سرآمد همه فنون ایشان است

آیت الله سیدعلی حسینی آملی گفت:

بعد معرفتی توحیدی و ولایی «حکیم ذوالفنون، آیت الله حسن زاده آملی (ره)» سرآمد همه فنون ایشان است

آیت الله سیدعلی حسینی آملی در بزرگداشت حکیم ذوالفنون، عالم ربانی و سالک توحیدی آیت الله حسن زاده آملی (ره) که به صورت محازی برگزار شد، گفت: بعد معرفتی توحیدی و ولایی «آیت الله حسن زاده آملی (ره)» سرآمد همه فنون ایشان است.

فعالیت

فعالیت بدنی با معده خالی برای لاغری مناسب نیست

مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: فعالیت بدنی با معده خالی برای لاغری مناسب نیست چراکه به بدن آسیب می‌زند و برعکس متابولسیم را برهم ریخته و مقدار انرژی بیشتری را جذب و به چربی تبدیل می‌کند.

۳۴

شیخ عبدالجلیل قاسمی خیر مدرسه ساز هرمزگانی:

محرومیت زدایی از وطن؛ سوق دادن به مسیر مدرسه سازی است

خیرمدرسه ساز در هرمزگان گفت: به خیرین توصیه می کنم که اول در مدرسه سازی مشارکت کرده، بعد در ساخت مسجد تا بدین ترتیب در ساخت و توسعه ی ایران سهیم باشیم.

سالم

ویژگی های جوانان و نوجوانان دارای بهداشت روان سالم

کارشناس سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به ویژگی هایی جوانان و نوجوانانی که دارای بهداشت روانی سالم هستند، گفت: جوانان و نوجوانان دارای بهداشت روان سالم مثبت اندیش و شاد هستند به خودشان و دیگران احترام می گذارند و با دیگران سازگاری دارند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب