آیت الله سیدعلی حسینی آملی گفت:

بعد معرفتی توحیدی و ولایی «حکیم ذوالفنون، آیت الله حسن زاده آملی (ره)» سرآمد همه فنون ایشان است

آیت الله سیدعلی حسینی آملی در بزرگداشت حکیم ذوالفنون، عالم ربانی و سالک توحیدی آیت الله حسن زاده آملی (ره) که به صورت محازی برگزار شد، گفت: بعد معرفتی توحیدی و ولایی «آیت الله حسن زاده آملی (ره)» سرآمد همه فنون ایشان است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از  اصفهان، آیت الله سیدعلی حسینی آملی در بزرگداشت حکیم ذوالفنون، عالم ربانی و سالک توحیدی آیت الله حسن زاده آملی (ره) که به همت دانشگاه آزاد اسلامی ناحیه شمال استان اصفهان و با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی و سازمان بسیج اساتید استان اصفهان برگزار شد، گفت: بعد معرفتی توحیدی و ولایی «آیت الله حسن زاده آملی (ره)» سرآمد همه فنون ایشان است.

آیت الله حسینی آملی در ابتدای این نشست ارتحال حضرت آیت الله العظمی حسن زاده آملی رضوان الله تعالی علیه را تسلیت گفت و اظهار کرد: همچنین این روزها روزهای آغازین ماه ربیع الاول یادآور حوادثی در تاریخ اسلام و مظلومیت امیر المومنین علیه السلام و حضرت زهرا (س) است، همچنین هفته وحدت و میلاد پیامبر (ص) و رئیس مذهب تشیع حضرت امام جعفر صادق (ع)  را گرامی داشت.

 

وی با بیان این که آیت الله حسن زاده آملی (ره) به اعتبار همین اصطلاح ذالفنونی فنون مختلف و متعددی را در خود جمع کرده است، گفت: سرآمد همه فنون ایشان شاید بتوان گفت بعد معرفتی توحیدی و ولایی ایشان است.

 

علم و عمل دو جوهر انسان سازند

آیت الله حسینی آملی ادامه داد: همانطوری که در آثار قلمی و گفتار آن بزرگوار مکرر آمده است که علم و عمل دو جوهر انسان سازند لکن یک موضوعی را که بیش از سایر امور اهتمام داشتند پرداختن به خویشتن خویش است.

وی ادامه داد: همانطور که در آیات قرآن آمده است در سوره مبارکه مائده آیه 105 می‌فرماید ای مومنین مواظب خودتان باشید حضرت سیدالساجدین علیه السلام هم فرمودند همه خیر در این است که هر کسی از خودش صیانت کند و کشیک نفس خودش را بکشد.  

شاگرد برجسته آیت الله حسن زاده آملی (ره)، اظهار کرد: خداوند متعال به ما انسانها استعداد سیر در تحصیل کمالات غیر متناهی را در ما تعبیه فرمود که این که ما را خطاب کرد به خلیفه الله، الله که او جامع صفات، جمال و جلال غیر متناهی به ذات است.  

وی در ادامه اظهار کرد: آنجا که بر ما خطاب کردند «وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَني‏ آدَمَ» «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ» این بیان استعداد انسانهاست ما می توانیم مکرم باشیم، ما می‌توانیم به احسن قوام موجودات عالم باشیم. اگر چه در سوره سجده داریم که هر چیزی در جای خود حَسن و اَحسن است.

 

انسان در بین همه محسنه‌ها استعداد سیر تعالی و تکاملی غیر متناهی دارد

آیت الله حسینی آملی افزود: لکن انسان در بین همه محسنه‌ها استعداد سیر تعالی و تکاملی غیر متناهی دارد، همانطور که امیرالمومنین علیه السلام فرمودند هر ظرفی به پذیرش مظروف از گنجایش آن کاسته می‌شود، لکن وقایع علم که همان، جان انسان است قابلیت غیر متناهی دارد و با این توضیح هر مقداری این سیر متناهی  بالاتر بیاید بر گنجایش او افزوده می شود.

وی ادامه داد: این استعداد تا مقام خلیفه اللهی یعنی غیر متناهی، لکن نکته ای که باید مورد توجه باشد ما خود را بشناسیم که این استعداد باید به گونه ای شکوفا شود باید گامی برداریم برای شکوفایی این استعداد که زمینه دارد و زمینه اولیه فطرت ماست لکن مدرسه ای هم برای ما تعبیه شده و فضای آموزشی.

 

یکسره زمین معبد است

شاگرد برجسته آیت الله حسن زاده آملی (ره)، اظهار کرد: این که حضرت آدم ابوالبشر را فرستادند یعنی فضای زندگی ما مدرسه‌ای است که فارغ التحصیلان سطح عالی آن می‌شوند عبدالله و این معلوم می شود که یکسره زمین معبد است، چه کسانی این استعداد را به فعلیت رساندند، پیامبر (ص) را در شب معراج در سطح عالی مهمانی که عبودیت است.  

 

انسان آمده است تا استعداد عبودیتش بالفعل بشود

وی با بیان این که استعدادی داریم عبودیت است، گفت: استاد گرامی ما مکرر می فرمودند در آثار و مکتوبات هم، که انسان آمده است تا استعداد عبودیتش بالفعل بشود لکن محتاج دستورالعمل و برنامه است، این کتاب تدوینی دستورالعملهای تدوینی دارد مانند مرتبه آغازش فقه اصغر، مرتبه متوسطش فقه اوسط علم کلام و مرتبه فقه اکبرش عرفان اسلامی است.

 

آیت الله حسن زاده آملی (ره) در عرفان در دو بعد توحید چیست و موحد کیست تاکید بیشتری داشتند

آیت الله حسینی آملی افزود: این بزرگوار در مقام فقه، برخی از عظام و شاگردانشان اعتقاد بر این داشتند که ایشان مسلم العلمیت است در تقلید در مباحث فقه، در علم کلام آثار کلامی ایشان و همچنین مکتوبات دیگر، لکن در مقام فقه اکبر که همان عرفان است به معرفتی رسیده بود در دو بعد بیشتر تاکید شده که اصل عرفان هم برهمین مبناست، توحید چیست و موحد کیست.

وی گفت: توحید در مقام تکوینی آیات قرآن بیان می کند در مقام تکوین انسان به جایی برسد که حقیقت نور توحید را باید از درون خودمان دریبابیم.  

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۳:۳۸

شناسه خبر: 99078

مطالب مرتبط :
پیامبر اکرم (ص) اول مبارز و مجاهد و فرمانده نظامی همانطور اول اقتصاددان و مدیر اقتصادی عالم هستند

رئیس دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان اصفهان:

پیامبر اکرم (ص) اول مبارز و مجاهد و فرمانده نظامی همانطور اول اقتصاددان و مدیر اقتصادی عالم هستند

رئیس دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان اصفهان در نشست تخصصی «مروری بر سیره سیاسی و اجتماعی حضرت رسول اعظم (ص)» گفت: پیامبر اکرم (ص) اول مبارز و مجاهد و فرمانده نظامی همانطور اول اقتصاددان و مدیر اقتصادی عالم هستند.

بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه‌های وحشی پیدا شد

محققان گزارش کردند؛

بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه‌های وحشی پیدا شد

بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه های وحشی پیدا شد محققان موارد ابتلا به این بیماری را در دو جمعیت شامپانزه غرب آفریقا در گینه بیسائو و ساحل عاج تایید کرده‌اند.

خدابخش

گفتگو اختصاصی؛

فعالیت ۳۲ گروه جهادی از حقوقدانان بسیجی در خراسان شمالی/۴۹ زندانی آزاد شدند

مدیر سازمان بسیج حقوقدانان سپاه حضرت جوادالائمه(ع)، از خدمات‌رسانی جهادی ۲ میلیارد ریالی این سازمان طی ۶ ماهه اول سال‌جاری خبر داد و گفت: در این مدت ۳۲ گروه جهادی از حقوقدانان بسیجی به استعداد ۶۴ نفر با ۸۷ ساعت فعالیت به ارائه خدمات پرداختند.

م

تاثیر خود مراقبتی بر سلامت روان جوانان و نوجوانان

مدیر گروه سلامت روان اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به تاثیر خود مراقبتی بر سلامت روان جوانان و نوجوانان گفت: خود آگاهی، نخستین گام برای برنامه ریزی به منظور خود مراقبتی است.

راهکار اساسی مقابله با پديده فرونشست کاهش برداشت آب زیر زمینی و جلوگيري از برداشت شن و ماسه

عضو اندیشکده آب بسیج اساتید استان اصفهان گفت:

یک راهکار اساسی مقابله با پديده فرونشست کاهش برداشت آب زیر زمینی و جلوگيري از برداشت شن و ماسه

عضو اندیشکده آب بسیج اساتید استان اصفهان در نشست‌تخصصی دانشگاه حل مسئله« مسئله اول، پدیده خشکسالی و فرونشست زمین در حوضه آبریز زاینده رود» گفت: یکی از راهکار های اساسی مقابله با پديده فرونشست کاهش برداشت آب زیر زمینی و جلوگيري از برداشت شن و ماسه در مناطق بالا دست و در داخل محدوده فرونشست است.

پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند به

پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند به "راز قلعه" تعلق گرفت/رناسیان، سینمای کودک نباید به این جشنواره‌ محدود شود

فیلم "راز قلعه" به کارگردانی کریم رناسیان در بخش آثار برگزیده بخش ملی سی و چهارمین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان موفق به دریافت پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند شد، کارگردان این فیلم گفت: سینمای کودک نباید به این جشنواره‌ محدود شود.

در اولویت‌دهی به پروژه‌های زیرساختی حمل‌ونقل، خروجی مطالعات جامع حمل‌ونقل کشور مبنا قرار گیرد

درخواست مجری پروژه طراحی شبکه ریلی کشور از ریاست محترم جمهور؛

در اولویت‌دهی به پروژه‌های زیرساختی حمل‌ونقل، خروجی مطالعات جامع حمل‌ونقل کشور مبنا قرار گیرد

مجری پروژه طراحی شبکه ریلی کشور در افق بیست ساله آتی در نامه‌ای از باب نقد مشفقانه و خیرخواهانه، خطاب به ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران می‌نویسد: در اولویت‌دهی به پروژه‌های زیرساختی حمل‌ونقل، خروجی مطالعات جامع حمل‌ونقل کشور مبنا قرار گیرد و رویکرد اقتصاد شبکه‌ای بر نگاه محلی و استانی، غالب باشد.

دانشمندان هشدار می‌دهند: ضد آفتاب حاوی اکسید روی پس از ۲ ساعت سمی می‌شود

دانشمندان هشدار دادند:

کرم های ضد آفتاب حاوی اکسید روی پس از ۲ ساعت سمی می‌شود

دانشمندان دانشگاه ایالتی اورگان بر طبق یک مطالعه هشدار دادند: ضد آفتاب حاوی اکسید روی، یک ماده رایج، اثر بخشی خود را از دست می‌دهد و پس از دو ساعت قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش سمی می‌شود.

شایعه یکی از ابزار مخرب و خطرناک دشمنان/ اخبار جعلی بطور فزاینده‌ای در حال گسترش است

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

شایعه تا واقعیت اهدا جایزه جشن هشتادمین سالگرد ایران خودرو

پژوهشگر حوزه رسانه و فضای مجازی، گفت: لینکی که در فضای مجازی تحت عنوان پرداخت جایزه توسط ایران خودرو منتشر می‌شود، جعلی است.

فعالیت

فعالیت بدنی با معده خالی برای لاغری مناسب نیست

مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: فعالیت بدنی با معده خالی برای لاغری مناسب نیست چراکه به بدن آسیب می‌زند و برعکس متابولسیم را برهم ریخته و مقدار انرژی بیشتری را جذب و به چربی تبدیل می‌کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب