نقش مواد شیمیایی مضر در مرگ زودرس

نتایج مطالعه اخیر محققان نشان می‌دهد مواد شیمیایی مضر موجود در ظروف غذای پلاستیکی، لوازم آرایشی بهداشتی و اسباب بازی‌های کودکان سالانه به مرگ زودرس می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان مرکزی؛ مرگ زودرس دلایل بسیاری دارد که یکی از دلایل بزرگ و مهم آن در دست خود انسان است. نشانه هایی همچون سفید شدن و ریزش مو و نشانه های دیگر از عوارض رفتاری اشتباه برای مرگ زودرس است.

مطالعات دریافته اند که سیگار کشیدن اجازه نمی دهد زیاد عمر کنید! محققان گزارش دادند که حتی سیگار کشیدن بسیار سبک، به اندازه یک نخ در روز می تواند خطر مرگ زودرس افراد را افزایش دهد. این تیم در موسسه ملی سرطان یافته اند که نگران کننده است چون افراد زیادی می گویند که آن ها فقط روزی یک نخ سیگار می کشند، تا کمتر به سلامتیشان آسیب برسد.

نتایج این مطالعه هشدارهای سلامتی را دریافت کرد که هیچ سطح ایمنی در مورد دود تنباکو وجود ندارد و همانگونه که در بخش سلامت نمناک می خوانید در کنار هم, این یافته ها نشان می دهد که سیگار کشیدن حتی با تعداد کم در روز، اثرات منفی بر سلامتی دارد و شواهد بیشتری وجود دارد که ضررهای سیگار کشیدن با هر تعداد نخ، هرچند کم هم که باشد، وارد بدن فرد می شود و تعدادش زیاد مهم نیست."

محققان دریافتند حتی آن هایی که می گفتند کم سیگار می کشند, بطور متوسط کم تر از یک سیگار در روز, خطر مرگ زودرس در سنین بالا در این افراد 64 درصد بیش از افراد غیر سیگاری است.

افرادی که در روز نصف بسته سیگار می کشیدند, خطر مرگ زودرس در این افراد 87 درصد بیش از افراد غیر سیگاری است. این تیم به بررسی 300،000 نفر که عادت های سیگار کشیدن را برای هر دهه زندگیشان داشتند، به عنوان بخشی از برنامه مشترک AARP بین المللی مؤسسات ملی، پرداخت.

به طور متوسط، زمانی که محققان به بررسی آنها پرداختند، 71 ساله بودند.میزان مصرف سیگار در امریکا کاهش یافته است و در حال حاضر تنها حدود 15 درصد از افراد بزرگ سال و 11 درصد از دبیرستانی ها سیگار می کشند اما در تیم اتو - چوی مشخص شد که درصد مصرف کنندگان معمولی تنباکو که می گویند در روز کم تر از 10 نخ سیگار می کشند, از 16 درصد در سال 2005 به 27 درصد در سال 2014 افزایش یافته اند و حدود 32 درصد از سیگاری ها می گویند که هر روز سیگار نمیکشند.

محققان نوشتند:" استعمال دخانیات با شدت پایین به طور سنتی یک عمل کاهش مصرف سیگار در میان افرادی است که سعی در ترک آن دارند. "با این حال مطالعات نشان می دهد که بسیاری از سیگاری ها در طول عمر خود این الگوهای مصرف سیگار را حفظ می کنند ؛ چنین الگوی مصرف دخانیات از نظر تاریخی در میان اقلیت های قومی و نژادی شایع است که با این حال میزان بالایی از مرگ و میر ناشی از استعمال دخانیات دارند. " آن ها نوشتند:" سیگاری ها کم تر به اندازه کافی عمر نکرده اند تا به مطالعه ما با غیر سیگاری ها وارد شوند, به طوری که خطرات نسبی برای سیگار کشیدن ممکن است ناچیز گرفته شود. "

چرا سیگاری ها دچار مرگ زودرس می شوند؟

سیگار حاوی نیکوتین است و این ماده باعث باریک شدن رگ های خونی شده و از جریان مناسب خون در مویرگ ها جلوگیری می کند. زمانی که مویرگ هایی که مسئول تغذیه پوست هستند، نتوانند وظیفه خود را درست انجام دهند چین و چروک ها و علایم بیشتر و عمیق تر پیری زودرس در سطح پوست به وجود می آید. لب های سیگاری ها، انگشتانی که سیگار را نگه می دارد، ناخن ها و لثه ها همه از این تنگی عروق و زیان های سیگار دچار آسیب و تاثیر می شوند.

سیگار و قلیان که از اکسیژن رسانی به سلول های بدن جلوگیری می کند که به این دلیل علاوه بر مشکلات پوستی و ظاهری فرد مصرف کننده کاهش روند بهبود و ترمیم زخم ها را شاهد هستیم که خود خطرناک است. در واقع سیگار، جریان خون و اکسیژن دریافتی پوست را کاهش داده و روند بهبود و التیام التهاب ها و زخم های پوستی را دچار مشکل می سازد به همین علت بدن افراد سیگاری برای بهبود جراحات و زخم های ایجاد شده نسبت به سایرین، به طور معمول به زمان بیشتری نیاز دارد.

 

۱۰ علل شایع مرگ زودرس ایرانی ها

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت،   طی گزارشی بر اساس تازه‌ترین داده‌های جهانی بار بیماری‌ها، برخی از مهمترین پیشرفت‌های نظام سلامت طی ۲۷ سال گذشته  را تشریح و شایع‌ترین عامل مرگ و ناتوانی در ایران امروز و فردا را معرفی کرد.

بنا براین گزارش،   مطالعه بار بیماری‌ها، جامع‌ترین و دقیق‌ترین مطالعه اپیدمیولوژیک جهانی است که سالانه توسط انستیتوی سنجش و ارزیابی سلامت دانشگاه واشنگتن در سیاتل آمریکا و با مشارکت چندین هزار محقق از کشورهای مختلف  دنیا انجام می‌شود و روند مرگ و میر ناشی از ۳۵۹ بیماری و صدمات  و ۸۴ عامل خطر سلامت در ۱۹۵ کشور و منطقه جهان را با استفاده از روش‌های دقیق و قابل مقایسه، در سطوح ملی، منطقه ای و جهانی توصیف می‌کند و به بررسی میزان  پیشرفت کشورها در اهداف شاخص‌های توسعه پایدار ۲۰۳۰ می‌پردازد.

مطالعه مهم جهانی  بار بیماری‌ها در سال ۲۰۱۷ با مشارکت ۳ هزار و ۶۷۶ محقق از ۱۴۶ کشور از جمله  ۲۰۰ محقق از ایران، انجام و نتایج آن نوامبر ۲۰۱۸، در مجله معتبر بین‌المللی لنست منتشر شده است.

    ۸۲ میلیون ایرانی چه قدر به زندگی امیدوارتر شده اند؟

رضا ملک زاده از نویسندگان همکار مطالعه جهانی بار بیماری‌ها، با اشاره به این موضوع که این مطالعه، برای نخستین بار، نرخ جمعیت در ۱۹۵ کشور مورد بررسی را اعلام کرده است، گفت: ایران با جمعیت ۸۲.۲ میلیون نفر، دارای سرانه درآمد ناخالص ملی  ۱۷.۵ هزار دلار، نرخ باروری ۱.۷ و متوسط سالهای تحصیل  ۷.۸ سال است.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت، سن امید به زندگی در ایران در سال ۹۶  را برای زنان ۷۹.۴  و برای مردان ۷۵.۵  سال اعلام کرد و گفت: این درحالیست که سن امید به زندگی مورد انتظار و پیش بینی شده برای زنان ایران درسال گذشته، ۷۷  و مردان ۷۰ سال بود که این نشان از پیشرفت سریعتر ایران در دستیابی به شاخص جهانی افزایش سن امید به زندگی به‌ویژه در بین زنان دارد.

به گفته وی سن امید به زندگی زنان ایرانی در سال ۹۶، در مقایسه با ۲۷ سال پیش از آن (سال ۶۹)، بیش از ۹ سال و در مردان ۱۰ سال افزایش یافته است

    کاهش مرگ و میر کودکان ایرانی، فراتر از انتظار

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به روند مرگ و میر کودکان ایرانی (یک مرگ به ازای ۱۰۰۰ تولد)، شمار مرگ کودکان زیر ۵ سال کشور را در حال حاضر، ۱۴ مورد در هر یکهزارتولد اعلام کرد و گفت: ۲۷ سال پیش، شاهد مرگ بیش از ۶۴ کودک زیر ۵ سال به ازای یکهزار تولد بودیم.

ملک زاده خاطرنشان کرد: روند مرگ کودکان زیر یک سال ایرانی نیز نشان می‌دهد درحالی که در سال ۶۹، مرگ ۵۰ کودک زیر یک سال به ازای ۱۰۰۰ تولد گزارش شده، در سال ۲۰۱۷ این رقم به ۱۲ مرگ رسیده است

وی یادآور شد: مرگ و میر کودکان زیر یک سال و زیر ۵ سال ایرانی در سال ۶۹  بیش از عدد مورد انتظار بوده است اما در سال گذشته، مرگ و میر کودکان، حتی کمتر از عدد پیش بینی شده بوده و در این باره ایران به پیشرفتهای بسیار خوبی دست یافته است.

    چه تعداد ایرانی سال گذشته فوت شدند؟

رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد  دانشگاه علوم پزشکی تهران، شمار مرگ و میر هر دو جنس در جهان طی سال ۲۰۱۷ را ۵۶ میلیون (۳۰.۵ میلیون مرد و ۲۵.۵ میلیون زن) برشمرد و با اشاره به سهم ۲.۹ میلیون نفری خاورمیانه از این تعداد مرگ در سال ۲۰۱۷ ( ۱.۷ میلیون مرد و ۱.۲ میلیون زن)، افزود: در سال گذشته، ۳۸۰ هزار مرگ برای ایران شامل ۲۲۰ هزار مرد و ۱۶۰ هزار زن ثبت شده است.

ملک زاده با تاکید بر افزایش طبیعی شمار سالانه مرگها در کشور،   درباره روند مرگ و میر استاندارد شده سنی در ایران طی سالهای ۶۹  تا ۹۴  گفت:  آنچه  در بررسی روند مرگهای یک  کشور مهم  تلقی می‌شود شاخص مرگ و میر استاندارد شده سنی (یک مرگ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر) است که بررسی سالهای یاد شده نشان می‌دهد میزان مرگ و میر استاندارد شده سنی در ایران بسیار کاهش یافته و این کاهش در کل جهان  و خاورمیانه نیز رخ داده است.

    مهمترین علل مرگ در ایران | سرعت سرسام آور چند بیماری کشنده و ناتوان‌کننده

مجری بزرگترین مطالعه کوهورت خاورمیانه و شمال آفریقا در ایران، در ادامه، فهرستی از علل مهم مرگ و میر در ایران طی ۱۰ سال گذشته  و روند تغییرات (افزایش یا کاهش) هر یک از این علل ارائه کرد و گفت: بیماری‌های قلبی عروقی با ۲۷ درصد افزایش، سکته مغزی با  ۱۹ درصد افزایش، آلزایمر با ۱۰۳ درصد افزایش، صدمات جاده ای با ۳۱ درصد کاهش، بیماری‌های قلبی ناشی از فشار خون بالا با ۵۵ درصد افزایش، دیابت با ۷۶  درصد افزایش، بیماری‌های مزمن انسدادی ریوی با ۴۰ درصد افزایش، بیماری‌های مزمن کلیوی با  ۵۶ درصد افزایش،   اختلالات نوزادی با ۶۰ درصد کاهش، بیماری‌های عفونی دستگاه تنفسی با ۰.۶ درصد افزایش، نواقص مادرزادی با ۵۴ درصد کاهش مهمترین علل مرگ در ایران را تشکیل می‌دهند.

    ۱۰  علت مرگ‌های زودرس در ایران بر اساس تازه‌ترین نتایج جهانی

آمار مرگهای زودرس که  بنا بر آمار رسمی معاون تحقیقات وزیر بهداشت، سبب شده نیمی از ایرانیان، ۷۰ سالگی را نبینند، یکی از جدی ترین نگرانی‌های نظام سلامت ایران است که سرعت افزایش یا کاهش علل آنها، در مطالعه جهانی بار بیماری‌های ۲۰۱۷ به طور دقیق اندازه گیری و فهرستی کامل از علل آنها ارائه شده است.

به گفته  محقق ایرانی همکار این مطالعه، بیماری‌های قلبی عروقی با ۱۳ درصد افزایش، صدمات جاده ای با ۳۸ درصد کاهش، اختلالات نوزادی با ۶۰ درصد کاهش، سکته مغزی با بیش از ۸ درصد افزایش، نواقص مادرزادی با ۵۵ درصد کاهش، دیابت با ۶۳ درصد افزایش، بیماری‌های عفونی دستگاه تنفسی با ۳۸ درصد کاهش، بیماری‌های قلبی ناشی از فشار خون بالا با ۳۸ درصد افزایش، صدمه به خود با ۱۲ درصد کاهش،  آلزایمر با ۷۳ درصد افزایش و سرطان خون با ۶ درصد کاهش، ۱۰ علت مهم مرگهای زودرس در ایران هستند.

    پیام داده‌های جهانی به نظام سلامت ایران در سرعت برخی بیماریها

ملک زاده با اشاراتی که در خصوص علل مهم مرگ و میر کلی ایرانیان و علل مرگهای زودرس در کشور و میزان افزایش یا کاهش سرعت هر بیماری  رفت،    ذکر چند نکته را در این زمینه ضروری دانست  و گفت: علی رغم افزایش سرعت قابل توجه  در کاهش مرگها بر اثر عواملی همچون بیماری‌های قابل انتقال مادر به کودک، مرگهای نوزادی، سوءتغذیه  و ... در ایران، اما نیازمند سرعت بیشتری در کاهش مرگهای ناشی از بیماری‌های غیرواگیر هستیم که از سال ۷۹ تا ۹۳، کاهش سرعت  کمی داشته اند و تنها طی سه سال گذشته، اندکی از سرعت  مجموع  بیماری‌های غیرواگیر کاسته شده است.

    افزایش خیره کننده دیابت در ایران

وی پیام  داده‌های مطالعه جهانی بار بیماری‌ها  را لزوم اتخاذ و اجرای سیاستهایی برای پیشگیری از افزایش سکته‌های قلبی و مغزی  بسیار متاثر از فشار خون بالا، نارسایی‌های مزمن کلیوی عمدتا به علت فشار خون بالا با هزینه‌های غیرقابل جبران، بیماری‌های اعصاب با افزایش در طول سالهای ۶۹ تا کنون، سرطان‌ها (بویژه سرطان روده بزرگ) که چاقی، بی تحرکی و رژیم‌های نامناسب غذایی نقش مهمی در بروز انواع این بیماری  دارند، آلزایمر با افزایش دو برابری و نیز دیابت با افزایش ۷۶ درصدی (به عنوان علت کلی مرگ و میر) طی ۱۰ سال  گذشته دانست و گفت: ما قطعا  در آینده شاهد مشکلات بزرگ بهداشتی ناشی از بیماری دیابت برای نظام سلامت خواهیم بود؛ به طوری که هم اکنون  ۲۵ درصد ایرانی‌ها در مرحله پیش دیابت  و ۱۰ درصد مبتلا به دیابت هستند و پیش بینی می‌شود تا ۲۰ سال آینده یک چهارم جمعیت ایران نیاز به درمان دیابت داشته باشند؛ درحالی که این بیماری با  رعایت اعتدال در مصرف مواد غذایی، کاهش وزن و تحرک بدنی کاملا قابل پیشگیری است.

    بیشترین ناتوانی‌ها در ایران ناشی از کدام مشکلات سلامت هستند؟

ملک زاده، در ادامه، اختلالات سردرد (۱۴ درصد افزایش)، کمردرد (۲۳ درصد افزایش)، اختلالات افسردگی (۲۳ درصد افزایش)، اختلالات مرتبط با مصرف مواد مخدر (۲.۶ درصد افزایش)، اختلالات اضطراب (۱۰ درصد افزایش)، دیابت (۷۳ درصد افزایش)، گردن درد (۳۰ درصد افزایش)، اختلالات نوزادی (۲۳ درصد افزایش)، سایر اختلالات اسکلتی – عضلانی (۳۴ درصد کاهش)، افت شنوایی مرتبط با افزایش سن (۳۲ درصد افزایش) و نابینایی و اختلالات بینایی (۲۶ درصد افزایش) را عمده‌ترین مشکلات سلامت عامل بیشترین ناتوانی‌ها در ایران برشمرد.

    شایعترین عامل مرگ و ناتوانی در ایران امروز و فردا

معاون تحقیقات وزیر بهداشت، درباره عوامل خطری که علل مرگ و ناتوانی در ایران را شکل می‌دهند، گفت: همان طور که بر اساس نتایج مطالعات مهم ملی و جهانی بارها هشدار داده ام، فشار خون بالا در ایران، مهمترین عامل خطر مرگ و ناتوانی در ایران است! فشار خون بالا در سال ۸۶،   سومین عامل خطر مرگ و ناتوانی در ایران بوده است که با افزایش ۲۴ درصدی طی ۱۰ سال گذشته، اکنون به رتبه نخست رسیده است.

به گفته وی، ۲۸ درصد ایرانیان بالای ۱۸ سال مبتلا به فشار خون بالا هستند که سهم زنان بیشتر است. همچنین نیمی از ایرانیان بالای ۵۵ سال مبتلا به فشار خون بالا می‌شوند.

ملک زاد یادآور شد: فشار خون بالا، طی ۲۵ سال گذشته در ایران، ۳۹ درصد افزایش یافته و در سال ۹۵،    ۴۴  هزار مرگ بر اثر فشار خون بالا رخ داده است. نکته مهم دیگر آن که ۳۳ درصد مرگ و میرهای قلبی عروقی به علت فشار خون بالا رخ می‌دهد و ۹۲۶ هزار سال عمر ایرانی‌ها در سال ۹۵  با ناتوانی‌های ناشی از فشار خون بالا از دست رفته است.

 سرپرست مطالعه بزرگ کوهورت گلستان،   با ابراز نگرانی شدید از این وضعیت تاسف بار خاطرنشان کرد:  فاجعه بزرگتر آن که    ۶.۵ میلیون ایرانی مبتلا به فشار خون بالا از ابتلای خود به این عامل خطر بیماری‌های کشند ه و ناتوان کننده (سکته‌های قلبی، سکته‌های مغزی،   نارسایی‌های مزمن کلیوی و ... ) بی اطلاع هستند. چنانچه مطالعه ۵۰ هزار نفره کوهورت گلستان نیز نشان داده است که تنها ۱۸ درصد افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود آگاهی داشتند؛ تنها نیمی از مبتلایان آگاه، فشار خونشان تحت درمان بوده و از افراد تحت درمان نیز تنها ۲۶ درصد فشارخونشان کنترل شده است.

    افت فشار خون بالای ایران فقط با یک قدم

این مشکل بزرگ برای نظام سلامت ایران که عمدتا ناشی از  چاقی، اضافه وزن و مصرف بالای نمک  است، در حالیست که به گفته معاون تحقیقات وزیر بهداشت، با کنترل فشار خون بالا و درمان آن، شاهد کاهش ۲۵ درصدی سکته‌های قلبی و مغزی در ایران خواهیم بود.

    سایر عوامل خطر محرک بیماری‌های مرگبار و ناتوان کننده در ایران

معاون تحقیقات وزیر بهداشت گفت: پس از خطر فشار خون بالا به عنوان شایعترین عامل محرک مرگ و ناتوانی در ایران، پرخوری و رژیم غذایی نامناسب  و پرخطر (۲۱ درصد افزایش)، قند خون بالا (۶۶ درصد افزایش)، شاخص توده بدنی بالا (۴۱ درصد افزایش)، مصرف تنباکو (۲۳ درصد افزایش)، چربی خون بالا (۱۴ درصد افزایش)، مصرف مواد مخدر (۴ درصد افزایش)، آلودگی هوا (۱۸ درصد افزایش) و نارسایی‌های مزمن کلیوی (۳۰ درصد افزایش) مهمترین محرکهای علل مرگ و میر کلی و مرگهای زودرس در ایران با تغییرات افزایشی یا کاهشی گفته شده در طول ۱۰ سال گذشته هستند.

وی در همین باره افزود: داده‌های مطالعه جهانی بار بیماری‌ها در خصوص عوامل خطر مرگ و ناتوانی عمدتا در چند موضوع  بسیار حیاتی خلاصه شده است: کنترل فشار خون، کنترل قند خون، پرهیز از پرخوری و افزایش تحرک در جامعه ایران

    بیشترین عوامل خطر موثر در بروز سرطان در ایران

رییس پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ادامه این گزارش، به موضوع بسیار مهم دیگری با عنوان نقش عوامل خطر در بروز سرطان‌ها در ایران اشاره کرد و گفت:  مصرف تنباکو، پرخوری و رژیم غذایی پرخطر، خطرات شغلی، شاخص توده بدنی بالا، قند خون بالا، آلودگی هوا، مصرف مواد مخدر، سایر عوامل محیطی، مصرف الکل و کم تحرکی  مهمترین عوامل خطر در بروز سرطان مردان هستند.

ملک زاده خاطرنشان کرد: مصرف تنباکو، پرخوری و رژیم غذایی پرخطر،   شاخص توده بدنی بالا، قند خون بالا، روابط جنسی ناایمن (پرخطر)، آلودگی هوا، کم تحرکی، سایر عوامل محیطی،   مصرف مواد، خطرات شغلی، مصرف الکل مهمترین عوامل خطر در بروز سرطان ها در میان زنان ایرانی به شمار می‌روند.

    پیشرفت ایران در میزان دسترسی به خدمات بهداشتی

معاون تحقیقات وزیر بهداشت با اشاره به برخی پیشرفتهای ایران در شاخص های نظام سلامت گفت:   در سال ۶۹، میزان دسترسی ایرانیان به مراقبتهای بهداشتی فردی ۴۹ درصد بود که  این رقم در سال ۷۹ به ۶۱ درصد و در سال ۹۵  به ۷۱ درصد افزایش یافته است.

    صعود چند پله ای ایران در شاخص سرمایه انسانی توسعه پایدار

نویسنده همکار در مطالعه جهانی بار بیماری ها در ۲۰۱۷  درباره روند تغییرات صورت گرفته در شاخص سرمایه انسانی ایران طی سالهای ۶۹ تا ۹۵، به فهرستی از ۱۰ کشور منتخب برای مقایسه اشاره کرد و گفت: بیشترین پیشرفت صورت گرفته در زمینه شاخص  سرمایه انسانی  در بین کشورهای:  آلمان، آمریکا، چین، روسیه، برزیل، ایران، مکزیک، اندونزی، هند و نیجریه، مربوط به سه کشور: چین با رتبه ۲۰، برزیل با رتبه ۱۶ و ایران با رتبه ۱۵ بوده است.

    تشریح وضعیت سلامت جهان | سه عامل نخست از دست رفتن سلامتی

معاون تحقیقات وزیر بهداشت،   سپس به تشریح وضعیت سلامت  در جهان  و مهمترین پیشرفتها و عقب ماندگی‌ها بر اساس مطالعه بار بیماری ها در ۲۰۱۷  پرداخت  و با اشاره به این که بیشترین رشد جمعیت در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین  صورت گرفته است، فشار خون بالا، مصرف سیگار و قند خون بالا را سه عامل  از دست رفتن سلامتی در جهان برشمرد.

به گفته  وی بیماری‌های قلبی عروقی، اختلالات نوزادی، سکته‌های مغزی، عفونت‌های دستگاه تنفسی، اسهال، حوادث جاده ای، بیماری‌های انسدادی مزمن ریوی، هر یک، عامل بیش از یک میلیون مرگ  در جهان طی سال گذشته بوده اند نویسنده همکار در مطالعه جهانی بار بیماری ها در ۲۰۱۷ گفت: مرگ و میر و البته امید به زندگی در جهان از سال ۱۹۵۰ افزایش یافته و از سویی دیگر، ۸۰ عامل خطر جدید  وارد فهرست ۳۵۹ بیماری و صدمات شده اند.

وی خاطرنشان کرد: این مطالعه مهم افزایش سریع مرگ و میر در جهان را تا حد زیادی متاثر از مصرف آنتی بیوتیکها و مقاومت بدن در برابر آنها می‌داند.

    پیشرفت‌ها و عقب‌ماندگی جهان در سلامت

ملک زاده گفت: جهان طی ۲۵ سال گذشته پیشرفتهای چشمگیری در بقای مادران و کودکان داشته است. کارکنان آموزش دیده شامل پزشکان، پرستاران، ماماها نقش بیشتری در تولد نوزادان داشته اند، در بسیاری از کشورها دسترسی به خدمات اولیه سلامت بویژه در زمینه درمان ایدز و پیشگیری از مالاریا بهبود یافته؛ اکنون تعداد کمتری از مردم به علت عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم و دفع بهداشتی فاضلاب می‌میرند و  همچنین مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا کاهش یافته است.

وی افزود: در کشورهایی که در شرایط اقتصادی و اجتماعی بهتری قرار دارند روند کاهش مرگ ناشی از بیماری‌های مزمن، تصادفات جاده ای و خشونت سریعتر بوده و در کشورهایی که در شرایط اقتصادی و اجتماعی نامناسبتری قرار دارند، روند کاهش لاغری مفرط و کوتاهی قد در کودکان سریعتر بوده است.

نویسنده همکار در مطالعه جهانی بار بیماری‌ها گفت: درآمد، تحصیلات و نرخ باروری در پیشرفت سلامت نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند ولی سرمایه‌گذاری در این حیطه‌ها به تنهایی کافی نیست.

 

نقش مواد شیمیایی در مرگ زودرس

یافته‌های محققان آمریکایی حاکی از آن است که در آمریکا سالانه ۱۰۰ هزار فرد ۵۵ تا ۶۴ ساله به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در این مواد جان خود را از دست می‌دهند. محققان با مطالعه پنج هزار آمریکایی، فتالات(phthalates) را عامل مرگ زودرس ۱۰۷ هزار فرد دانستند.

نتایج این مطالعه جدید نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در ظروف پلاستیکی ، لوازم بهداشتی و اسباب بازی‌های کودکان ممکن است سالانه به مرگ بیش از صد هزار نفر منجر شود. محققان بر این باورند که فتالات می‌تواند سالانه سبب مرگ زودرس ۱۰۷ هزار فرد بین ۵۵ تا ۶۵ ساله در ایالات متحده شود.

طی دهه گذشته محققان در برخی مطالعات از ارتباط فتالات با ناباروری، چاقی و اختلال در رشد خبر داده‌اند. به همین دلیل استفاده از آنها در برخی از کشورها محدود شده است.

دکتر "لئوناردو تراساند"(Leonardo Trasande) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: یافته‌های این مطالعه دنبال کردن روند کاهش یا حذف استفاده از پلاستیک را تقویت می‌کند. تحقیقات بیشتری برای ارائه شواهد قطعی مبنی بر این که این مواد شیمیایی باعث مرگ زودرس می‌شوند نیاز است.

از فتالات برای دوام بیشتر پلاستیک‌ها استفاده می‌شود و در موارد مختلف مانند کف‌سازی، مواد پلاستیکی و تجهیزات باغبانی یافت می‌شود. افراد نیز از طریق خوردن و نوشیدنی مواد غذایی که در ظروف پلاستکی هستند و یا از طریق استنشاق آنها در معرض این موارد قرار می‌گیرند. کودکان خردسال همچنین ممکن است با لمس بسیاری از اشیا و سپس گذاشتن دستان خود در دهان در معرض این مواد شیمیایی خطرناک قرار گیرند. هنگامی که این مواد شیمیایی مصرف شوند، تجزیه شده و از طریق ادرار از بدن خارج می‌شوند و این گونه است که می‌توان آنها را تشخیص داد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که زنان به دلیل استفاده از محصولات آرایشی بیشتر در معرض این مواد قرار می‌گیرند. به گفته محققان افراد می‌توانند با اجتناب از قرار گرفتن در معرض پلاستیک و یا اجتناب از استفاده از ظروف پلاستکی تا حدی از خود محافظت کنند.

محققان می‌گویند، افراد تا جایی که ممکن است باید از گرم کردن ظروف پلاستیکی  و قرار دادن آنها در مایکروویو اجتناب کنند، زیرا این عمل باعث می‌شود مواد شیمیایی مضر موجود در پلاستیک راحت‌تر تجزیه شود. همچنین می‌توان با استفاده از لوازم آرایشی بهداشتی بدون بو، استفاده از ظروف غیرپلاستیکی برای نگهداری غذا و شستن منظم دست‌ها برای از بین بردن مواد شیمیایی از عوارض این مواد کاست.

 

انتهای پیام / ن

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۰:۱۳

شناسه خبر: 99080

مطالب مرتبط :
۱۴

توسط محققان دانشکده پزشکی NYU Grossman؛

فتالات و خطر مرگ زودرس

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی علاوه بر اینکه خطر مرگ زودرس را به دنبال دارد باعث از دست دادن میلیاردها دلار بهره وری در ایالات متحده است.

همه آنچه از آمبولی و درمانش باید بدانید

همه آنچه از آمبولی و درمانش باید بدانید

۱۳ اکتبر در تقویم روز جهانی ترومبوز نامیده شده است. ترومبوز یا لختگی خون یکی از شایع ترین علل مرگ و میر در دنیاست و با رعایت برخی نکات می توان از آن جلوگیری کرد.

استخراج آب از هوا

استخراج آب از هوا

یک محقق۸۲ ساله ماشینی ساخته است که با استفاده از یک فناوری که از الکتریسیته برای متراکم کردن بخار آب از هوا استفاده می‌کند، آب را از هوا استخراج می‌کند.

۱۴

بر اساس اظهارات محققان دانشگاه ماساچوست؛

اهمیت پیاده روی روزانه در کاهش خطر مرگ و میر

پیاده روی حداقل ۷۰۰۰ قدم در روز، خطر مرگ زودرس افراد میانسال را ۵۰ تا ۷۰ درصد در مقایسه با سایر افراد میانسال که قدم های روزانه کمتری برداشته بودند، کاهش می دهد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب