استفاده از شاخه درخت خرما در تغذیه دام

عضو هیات علمی بخش تحقیقات علوم دامی گفت: استفاده از شاخه درخت خرما در تغذیه دام، یکی از کارهایی است که در این مرکز انجام شده که تا به حال ۸۰هزار تن غنی سازی و آزمایش‌های لازم در این حوزه انجام شده است و اکنون در مرحله تجاری سازی آن هستیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ سید ابوطالب صادقی، رئیس بخش علوم دامی مرکز تحقیقات وآموزش كشاورزی ومنابع طبیعی استان بوشهر در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ما به کمک محققان این مرکز تاکنون توانسته ایم در بحث شناسایی بزهای بومی استان و همچنین تعیین ارزش غذایی تنظیم شده  و برگزاری دوره پرورش بز شیری برای کارشناسان امور دام سازمان جهاد کشاورزی کارهای بسیار خوبی انجام دهیم.

وی افزود: در دوره های اموزشی به اهمیت پرورش بز در ایران و جهان، انواع نژادهای بز شیری، آشنایی با نژادهای بز اصیل شیری  وارد شده  به کشور و خصوصیات آنها،  سیستم های نگهداری و جایگاه بز، مدیریت تولیدمثل و اهمیت آن در دامپروری و همچنین سیستم های اصلاح نژادی در مورد گوسفند و بز مطالبی ارائه شده و  همچنین در مورد سه سیستم اصلاح نژادی هسته باز، هسته بسته و نر مرجع برای بز عدنی استان بوشهر با روش شبیه سازی، توضیحات لازم ارائه گردید.

عضو هیات علمی بخش تحقیقات علوم دامی گفت: استفاده از شاخه درخت خرما در تغذیه دام، یکی از کارهایی است که در این مرکز انجام شده که تا به حال 80هزار تن غنی سازی و آزمایش‌های لازم در این حوزه انجام شده است و اکنون در مرحله تجاری سازی آن هستیم.

صادقی با اشاره به تحقیقات مهندس امیر ارسلان کمالی خاطر نشان کرد: این محقق توانسته است از ضایعات بوته کنجد و هندوانه و همچنین گوجه فرنگی در بحث تهدیه تغدیه دام کارهای بسیار ارزشمندی انجام دهد تا مشکل دامداران در بحث تهیه نهاده ها تامین شود.

وی افزود: با توجه به پایین بودن میزان تولید شیر و تنوع ژنتیكی، اصلاح نژاد بزهای بومی با استفاده از نژادهای پر تولید امری ضروری است و تلاش ما بر این است که با بررسی و ارائه بهترین ترکیب که با استفاده از تلقیح مصنوعی صورت می گیرد بتوانیم متناسب با آب و هوای استان بوشهر ترکیبی را ارائه کنیم که با اجرای آن طرح اصلاح نژاد بزهای بومی استان و افزایش تولید شیر و اقتصادی شدن پرورش بز با استفاده از نژادهای خارجی، افزایش درآمد دامداران روستایی گامی بزرگ در این عرصه برداریم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۱:۴۰

شناسه خبر: 99081

مطالب مرتبط :
۱۲

در شرایط خشکسالی دامداران عشایری باید مورد حمایت قرار گیرند

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : با توجه به عدم بارش ها در سال جاری و خشکسالی به وجود آمده، دامداران عشایری باید مورد حمایت قرار گیرند تا دسترنج آنها که به صورت دام سبک و سنگین می باشد بر اثر خشکسالی تلف نشود.

ضروری بودن شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در حوزه تحقیقات علوم دامی

ضروری بودن شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در حوزه تحقیقات علوم دامی

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور :حوزه دام یک حوزه اقتصادی و ثروت آفرین است

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب