بیماری های مزرعه كاكتوس توسط محققان بوشهری مدیریت شد

مرکز تحقیقات وآموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان بوشهر مدیریت تلفیقی (بهزراعی- مکانیکی و شیمیایی) برای کنترل بیماری‌های خسارت زا در مزرعه کاکتوس Opuntia ficus – indica تحقیق-ترویجی استان بوشهر با نظارت و مدیریت دکتر فرزاد کرم پور عضو هیئت علمی بخش تحقیقات علوم زراعی و باغی و مهندس مهدی کبیری فرد عضو هیئت علمی و رییس ایستگاه تحقیقات کشاورزی برازجان انجام شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات وآموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان بوشهر مدیریت تلفیقی (بهزراعی- مکانیکی و شیمیایی) برای کنترل بیماری‌های خسارت زا در مزرعه کاکتوس Opuntia ficus – indica  تحقیق-ترویجی استان بوشهر با نظارت و مدیریت دکتر فرزاد کرم پور عضو هیئت علمی بخش تحقیقات علوم زراعی و باغی و مهندس مهدی کبیری فرد عضو هیئت علمی و رییس ایستگاه تحقیقات کشاورزی برازجان انجام شد. مزرعه کاکتوس در اثر عوامل پاتوژنیک قارچی، باکتریایی و مخمری دچار بیماری و به وسیله دام‌ها، دچار صدمات فیزیکی و بیولوژیک شده بود. که برای اجرای عملیات بهزراعی از جمله هرس و حذف  ساقه ها و پدهای آسیب دیده و آلوده و فراهم سازی شرایط رشد مجدد برای جوانه زنی و گسترش مزرعه انجام شد. همچنین برای پیشگیری از بروز جدید بیماری ها پس از زخم های ناشی از هرس و  بیماری‌های قارچی موجود در مزرعه مانند پوسیدگی های روی پدها توسط Phylosticta و پوسیدگی های طوقه و آوندی توسط Fusarium و  پوسیدگی نرم پدها ناشی از باکتری Erwinia   محلول پاشی با استفاده از بوردوفیکس 5 در هزار در چند مرحله پس از اجرای هرس  کاکتوس ها انجام می شود. همچنین علف های هرز موجود در مزرعه حذف شدند.

لازم به ذکر است، اين مزرعه در قطعه زميني به مساحت نيم هكتار در ایستگاه تحقیقات کشاورزی برازجان ايجاد شده است و تاکنون بيش از چهار تن ميوه و 30 تن علوفه دام توليد كرده است. هدف از احداث این مزرعه، توسعه گياهان مقاوم به خشكي و خشكسالي مناسب علی الخصوص کاکتوس در مناطق خشك مانند دشتستان می باشد. ميوه زرد کاکتوس در بازارهاي کشور قابلیت فروش قابل قبولی دارد. از خاصيت هاي غذايي مهم اين گياه داشتن ويتامين c و آنتي‌اكسيدان است كه براي پیشگیری و درمان بيماري هاي دستگاه گوارشي مناسب است. بخش‌هاي رویشی (پدهای کاکتوس) به عنوان مصرف در جیره غذایی دام بسيار مقوي است. هم اكنون ترويج اين طرح تحقيقاتي در ميان كشاورزان منطقه، در دستور کار مرکز قرار گرفته است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۸:۲۳

شناسه خبر: 99082

مطالب مرتبط :
رابر

ماحصل خدمات ۶ ماهه بسیج علمی در زادگاه سردار سلیمانی؛

از واکسناسیون دام با نام رزمایش خدمت تا ارتقا علمی کشاورزان و دانش آموزان

فاطمه امیر شکاری گفت: کارگاه آموزشی احداث گلخانه با همکاری جهاد کشاورزی شهرستان رابر نیز برگزار کردیم که در این کارگاه شد درباره شیوه های احداث گلخانه.اخذ مجوزات لازم،شیوه دریافت تسهیلات مطالبی توضیحات تکمیلی ارایه شد و در ادامه نیز دو نفر از گلخانه داران موفق شهرستان نیز تجربیات خود را در اختیار شرکت کنندگان دراین کارگاه آموزشی قرار دادند.

قف
لق۳اق

هزینه و درآمد خانوار

در این اینفو به بررسی آماری دخل و خرج خانواده میپردازیم

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب