دانشمندان هشدار دادند:

کرم های ضد آفتاب حاوی اکسید روی پس از ۲ ساعت سمی می‌شود

دانشمندان دانشگاه ایالتی اورگان بر طبق یک مطالعه هشدار دادند: ضد آفتاب حاوی اکسید روی، یک ماده رایج، اثر بخشی خود را از دست می‌دهد و پس از دو ساعت قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش سمی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از سایتک دیلی، دانشمندان دانشگاه ایالتی اورگان بر طبق یک مطالعه هشدار دادند: ضد آفتاب حاوی اکسید روی، یک ماده رایج، اثر بخشی خود را از دست می‌دهد و پس از دو ساعت قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش سمی می‌شود.

 

تجزیه و تحلیل سمیت شامل ماهی گورخرماهی است که از نظر مولکولی، ژنتیکی و سلولی شباهت قابل توجهی با انسان دارد، بدین معنی که بسیاری از مطالعات گورخرماهی بلافاصله برای افراد بکار گرفته می‌شود.

یافته‌ها امروز (13 اکتبر 2021) در مجله علوم فتوشیمیایی و فتوبیولوژی منتشر شد.

این تیم تحقیقاتی، شامل روبین تانگوای و لیزا تروانگ و همکاران فارغ التحصیل کلادیا سانتیلان، از اعضای دانشکده علوم کشاورزی، به دنبال پاسخگویی به سوالات مهم اما غفلت شده در مورد بازار عظیم جهانی کرم‌های ضد آفتاب بود که توسط شرکت داده‌های بازار استاتیستا بیش از 24 میلیارد دلار تا پایان دهه پیش بینی شده است.

سوالات: چقدر ترکیبات ضد آفتاب به صورت ترکیبی به جای ترکیبات جداگانه پایدار، ایمن و موثر هستند - که برای تأیید سازمان غذا و دارو در نظر گرفته شده است - و ایمنی محصولات شیمیایی ناشی از واکنش‌های ناشی از تماس به نور خورشید چگونه است؟

تانگوآی، استاد و متخصص بین المللی سم شناسی دانشگاه ایالتی اوهایو، می‌گوید: "کرم‌های ضد آفتاب از محصولات مهم مصرفی هستند که به کاهش قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و در نتیجه سرطان پوست کمک می‌کند‌، اما ما نمی‌دانیم که آیا استفاده از برخی از ترکیبات ضد آفتاب ممکن است به دلیل تداخل بین برخی از مواد و اشعه ماوراء بنفش سمیت ناخواسته داشته باشد.".

او گفت که آنچه عموم در مورد ایمنی کرم‌های ضد آفتاب فکر می‌کنند باعث شده است که تولیدکنندگان‌، اغلب بر اساس داده‌های محدود‌، از بسیاری از مواد اولیه استفاده کنند در حالی که برخی دیگر را محدود می‌کنند. به عنوان مثال‌، اکسی بنزون ​​به دلیل نگرانی از آسیب رساندن به صخره‌های مرجانی ممنوع شده است.

تانگوای می‌گوید: "و کرم‌های ضد آفتاب حاوی ترکیبات معدنی مانند اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم‌، که مانع اشعه ماوراء بنفش می‌شوند، بیشتر و بیشتر به عنوان جایگزین‌های ایمن برای ترکیبات مولکولی کوچک ارگانیک که اشعه را جذب می‌کنند‌، به فروش ‌می‌رسند."

دانشمندان از جمله جیمز هاچینسون از دانشگاه اورگان و آرورا گینزبورگ و ریچارد بلکبرن از دانشگاه لیدز پنج مخلوط حاوی فیلترهای اشعه ماوراء بنفش مواد فعال موجود در کرم‌های ضد آفتاب - را از محصولات مختلف موجود در ایالات متحده و اروپا تهیه کردند. آنها همچنین مخلوط‌های اضافی با همان مواد تشکیل دادند، به علاوه اکسید روی در انتهای پایین مقدار توصیه شده تجاری بود.

سپس محققان مخلوط‌ها را به مدت دو ساعت در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دادند و از طیف سنجی برای بررسی پایداری نوری آنها استفاده کردند-به عنوان مثال‌، نور خورشید با ترکیبات موجود در مخلوط‌ها و قابلیت‌های محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش چه کرد؟

دانشمندان همچنین بررسی کردند که آیا تابش اشعه ماوراء بنفش باعث مخلوط شدن هر یک از مخلوط‌ها برای ماهی گورخرماهی شده است‌، موجودی پرکاربرد که از تخم به شنا می‌رود در پنج روز‌، و دریافتند که مخلوط بدون اکسید روی در معرض اشعه ماوراء بنفش هیچ عاملی ندارد. هر گونه تغییر قابل توجه در ماهی.

تروانگ می‌گوید: "چندین مطالعه انجام شده است که نشان می‌دهد کرم‌های ضد آفتاب می‌توانند در معرض اشعه ماوراء بنفش به سرعت واکنش نشان دهند. "یافته‌های ما نشان می‌دهد که فرمول‌های تجاری مبتنی بر مولکول‌های کوچک‌، که مبنای فرمول‌های مورد مطالعه ما بودند‌، می‌توانند در نسبت‌های مختلف مواد ترکیب شدند که تجزیه نوری را به حداقل می‌رساند."

اما دانشمندان هنگام افزودن ذرات اکسید روی - چه نانوذرات یا ریزذرات بزرگتر‌، تفاوت‌های زیادی در پایداری نوری و سمیت نوری مشاهده کردند.

سانتیلان گفت: "با هر اندازه ذره‌، اکسید روی مخلوط آلی را خراب کرد و باعث شد بیش از 80 درصد در حفاظت فیلترهای آلی در برابر اشعه ماوراء بنفش A‌، که 95 درصد از تابش اشعه ماوراء بنفش را که به زمین می‌رسد‌، تشکیل دهد‌، از بین ببرد." "همچنین‌، محصولات تجزیه نوری ناشی از اکسید روی باعث افزایش قابل توجهی در نقص گورخرماهی‌هایی که برای آزمایش سمیت استفاده می‌کردیم‌، شد. این نشان می‌دهد ذرات اکسید روی منجر به تجزیه‌ای می‌شوند که ورود آنها به اکوسیستم های آبی برای محیط زیست خطرناک است. "

تانگوای گفت از اینکه همه پنج مخلوط مولکول کوچک به طور کلی قابلیت تثبیت نوری را دارند شگفت زده شده است اما از اینکه افزودن ذرات اکسید روی منجر به سمیت ناشی از تابش اشعه ماوراء بنفش می‌شود شگفت زده نشده است.

او گفت: "به عنوان تیمی در ایالت اورگان که در زمینه مطالعه سمیت نانوذرات تخصص دارد، این نتایج شوک آور نبود." "این یافته‌ها بسیاری از مصرف کنندگان را که با برچسب‌های"غیر نانو"روی کرم‌های ضد آفتاب بر پایه مواد معدنی که نشان می‌دهد کرم‌های ضد آفتاب بی خطر هستند فقط به این دلیل که حاوی ذرات کوچکتر نیستند‌، گمراه می‌کنند. اما هر اندازه ذره اکسید فلز می‌تواند دارای سطوح واکنشی باشد‌، چه کمتر از 100 نانومتر باشد و چه نباشد. هویت فلز‌، ساختار کریستالی آن و هرگونه پوشش سطحی مهمتر از اندازه است. "

 انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۳:۱۴

شناسه خبر: 99087

مطالب مرتبط :
بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه‌های وحشی پیدا شد

محققان گزارش کردند؛

بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه‌های وحشی پیدا شد

بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه های وحشی پیدا شد محققان موارد ابتلا به این بیماری را در دو جمعیت شامپانزه غرب آفریقا در گینه بیسائو و ساحل عاج تایید کرده‌اند.

همه آنچه از آمبولی و درمانش باید بدانید

همه آنچه از آمبولی و درمانش باید بدانید

۱۳ اکتبر در تقویم روز جهانی ترومبوز نامیده شده است. ترومبوز یا لختگی خون یکی از شایع ترین علل مرگ و میر در دنیاست و با رعایت برخی نکات می توان از آن جلوگیری کرد.

خدابخش

گفتگو اختصاصی؛

فعالیت ۳۲ گروه جهادی از حقوقدانان بسیجی در خراسان شمالی/۴۹ زندانی آزاد شدند

مدیر سازمان بسیج حقوقدانان سپاه حضرت جوادالائمه(ع)، از خدمات‌رسانی جهادی ۲ میلیارد ریالی این سازمان طی ۶ ماهه اول سال‌جاری خبر داد و گفت: در این مدت ۳۲ گروه جهادی از حقوقدانان بسیجی به استعداد ۶۴ نفر با ۸۷ ساعت فعالیت به ارائه خدمات پرداختند.

هورمون اکسی توسین برای درمان اوتیسم فایده‌ای ندارد

در معتبرترین مجله پزشکی جهان گزارش شد؛

هورمون اکسی توسین برای درمان اوتیسم فایده‌ای ندارد

محققان بر اساس یک مطالعه بزرگ در مجله پزشکی نیوانگلند گزارش کردند: هورمون اکسی توسین - که به طور گسترده به عنوان درمان اوتیسم مورد استفاده قرار می گیرد، فایده ای ندارد.

عصا

۱۵ اکتبر؛

روز جهانی عصای سفید، تاریخ و اهمیت/ اختراع عصای سفید با تکنولوژی مافوق صوت در چند کشور

در سال ۱۹۶۹، فدراسیون بین المللی نابینایان ۱۵ اکتبر را به عنوان روز جهانی ایمنی عصای سفید تصویب کرد، عصای سفید ابتدا توسط جورج بونهام پیشنهاد و بعدها "ریچارد هوور" تشخیص موانع را فرموله کرد، اکنون اختراع عصای سفید با تکنولوژی مافوق صوت در چند کشور محقق شده است.

پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند به

پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند به "راز قلعه" تعلق گرفت/رناسیان، سینمای کودک نباید به این جشنواره‌ محدود شود

فیلم "راز قلعه" به کارگردانی کریم رناسیان در بخش آثار برگزیده بخش ملی سی و چهارمین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان موفق به دریافت پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند شد، کارگردان این فیلم گفت: سینمای کودک نباید به این جشنواره‌ محدود شود.

در اولویت‌دهی به پروژه‌های زیرساختی حمل‌ونقل، خروجی مطالعات جامع حمل‌ونقل کشور مبنا قرار گیرد

درخواست مجری پروژه طراحی شبکه ریلی کشور از ریاست محترم جمهور؛

در اولویت‌دهی به پروژه‌های زیرساختی حمل‌ونقل، خروجی مطالعات جامع حمل‌ونقل کشور مبنا قرار گیرد

مجری پروژه طراحی شبکه ریلی کشور در افق بیست ساله آتی در نامه‌ای از باب نقد مشفقانه و خیرخواهانه، خطاب به ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران می‌نویسد: در اولویت‌دهی به پروژه‌های زیرساختی حمل‌ونقل، خروجی مطالعات جامع حمل‌ونقل کشور مبنا قرار گیرد و رویکرد اقتصاد شبکه‌ای بر نگاه محلی و استانی، غالب باشد.

مصرف میوه و سبزیجات می تواند به زندگی طولانی تر منجر شود

کدام بهتر است؟ میوه تازه؛ خشک شده؛ یخ زده؛

اگرچه توصیه‌های فراوانی در خصوص مصرف میوه‌ها وجود دارد؛ اما شاید برخی در خصوص شکل مصرف آن پرسش‌هایی داشته باشند.

بعد معرفتی توحیدی و ولایی «آیت الله حسن زاده آملی (ره)» سرآمد همه فنون ایشان است

آیت الله سیدعلی حسینی آملی گفت:

بعد معرفتی توحیدی و ولایی «حکیم ذوالفنون، آیت الله حسن زاده آملی (ره)» سرآمد همه فنون ایشان است

آیت الله سیدعلی حسینی آملی در بزرگداشت حکیم ذوالفنون، عالم ربانی و سالک توحیدی آیت الله حسن زاده آملی (ره) که به صورت محازی برگزار شد، گفت: بعد معرفتی توحیدی و ولایی «آیت الله حسن زاده آملی (ره)» سرآمد همه فنون ایشان است.

فعالیت

فعالیت بدنی با معده خالی برای لاغری مناسب نیست

مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: فعالیت بدنی با معده خالی برای لاغری مناسب نیست چراکه به بدن آسیب می‌زند و برعکس متابولسیم را برهم ریخته و مقدار انرژی بیشتری را جذب و به چربی تبدیل می‌کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب