درخواست مجری پروژه طراحی شبکه ریلی کشور از ریاست محترم جمهور؛

در اولویت‌دهی به پروژه‌های زیرساختی حمل‌ونقل، خروجی مطالعات جامع حمل‌ونقل کشور مبنا قرار گیرد

مجری پروژه طراحی شبکه ریلی کشور در افق بیست ساله آتی در نامه‌ای از باب نقد مشفقانه و خیرخواهانه، خطاب به ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران می‌نویسد: در اولویت‌دهی به پروژه‌های زیرساختی حمل‌ونقل، خروجی مطالعات جامع حمل‌ونقل کشور مبنا قرار گیرد و رویکرد اقتصاد شبکه‌ای بر نگاه محلی و استانی، غالب باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، محمد تمنایی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و مجری پروژه طراحی شبکه ریلی کشور در افق بیست ساله آتی در نامه‌ای از باب نقد مشفقانه و خیرخواهانه، خطاب به حجت الاسلام‌والمسلمین دکتر سید ابراهیم رئیسی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران می‌نویسد: در اولویت‌دهی به پروژه‌های زیرساختی حمل‌ونقل، خروجی مطالعات جامع حمل‌ونقل کشور مبنا قرار گیرد و رویکرد اقتصاد شبکه‌ای بر نگاه محلی و استانی، غالب باشد.

 

متن نامه بدین شرح است:

جناب حجت الاسلام‌والمسلمین دکتر سید ابراهیم رئیسی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و عرض ادب و احترام

 

به نوبه خود از زحمات صادقانه و تلاش‌های شبانه‌روزی جنابعالی و تیم همکارتان برای اعتلای ایران عزیز اسلامی، کمال تشکر و قدردانی را دارم.

از باب نقد مشفقانه و خیرخواهانه، تذکری را خدمت جنابعالی عرض می‌کنم. اخیرا در جریان سفر به استان بوشهر، جنابعالی ضمن بازدید از پروژه راه‌آهن شیراز - بوشهر، بر اتصال بوشهر به راه‌آهن سراسری به عنوان یکی از مطالبات اساسی مردم منطقه تاکید فرمودید. قطعا بهره‌مندی از دسترسی به حمل‌ونقل سبز ریلی، مطالبه‌ی مردم عزیز مناطق مختلف کشور از جمله مردم بزرگوار بوشهر است؛ اما به نظر می‌رسد که اصالت‌بخشی به مطالبات محلی مردم استان‌های مختلف در ایجاد دسترسی به شبکه راه‌آهن سراسری، شیوه‌ی دقیقی برای اولویت‌دهی به پروژه‌های استراتژیک حمل‌ونقل محسوب نمی‌گردد.

در شرایط محدودیت بودجه‌ای و وجود انبوهی از پروژه‌های زیرساختی نیمه‌تمام، لازم است اولویت‌دهی به پروژه‌های استراتژیک، بر مبنای نگاه همه‌جانبه‌ی ملی و رویکرد اصالت‌بخشی به اقتصاد شبکه‌ای صورت پذیرد و ضمن پرهیز از نگاه محلی، توسعه‌ی شبکه بر اساس بیشینه‌سازی منافع ملی و کمینه‌سازی هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم تحمیل شده به کشور، مدنظر قرار گیرد.

 مسئله‌ی تعیین پروژه‌های اولویت‌دار حمل‌ونقل ریلی (یا به عبارتی طراحی شبکه ریلی)، مسئله‌ای بسیار پیچیده است که در انجام آن، فاکتورهای متعددی همچون تقاضای بار و مسافر داخلی و ترانزیت برای ده‌ها هزار زوج مبدا-مقصد، گلوگاه‌های ظرفیتی شبکه، موقعیت هاب‌های لجستیکی، رقابت کریدورهای حمل‌ونقل بین‌المللی، تاثیرگذاری بر خلق ارزش افزوده و ... لحاظ می‌گردند.

رویکرد مذکور در مطالعات جامع حمل‌ونقل کشور مورد توجه قرار گرفته‌است و پیشنهاد می‌گردد خروجی آن مطالعات، مبنای تصمیم‌گیری‌ها پیرامون پروژه‌های اولویت‌دار حمل‌ونقل کشور قرار گیرد. اتخاذ تصمیمات بهینه در قالب چنین رویکرد جامعی، به عدالت نزدیک‌تر است و تحقق هدف اصلی جنابعالی در پیگیری سفرهای استانی، یعنی شکوفایی اقتصادی کشور و تحقق عدالت منطقه‌ای، را تسریع خواهد بخشید.

 

با تشکر

محمد تمنایی

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و مجری پروژه طراحی شبکه ریلی کشور در افق بیست ساله آتی

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۴:۲۶

شناسه خبر: 99090

مطالب مرتبط :
بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه‌های وحشی پیدا شد

محققان گزارش کردند؛

بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه‌های وحشی پیدا شد

بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه های وحشی پیدا شد محققان موارد ابتلا به این بیماری را در دو جمعیت شامپانزه غرب آفریقا در گینه بیسائو و ساحل عاج تایید کرده‌اند.

۷۸

گزارش خبرگزاری علم وفناوری از الگوی مدیریت سبز در مدارس

صرفه جویی در انرژی ؛ دلیل ساخت مدارس با الگوی مدیریت سبز / طرح مدیریت سبز در مدارس هرمزگان اجرا می شود

يكي از شاخصه هاي اساسي كشورهاي كوشا در حفاظت از محيط زيست، سياستگذاري در راستاي آموزش به عنوان بعد سوم توسعه پايدار است.

خدابخش

گفتگو اختصاصی؛

فعالیت ۳۲ گروه جهادی از حقوقدانان بسیجی در خراسان شمالی/۴۹ زندانی آزاد شدند

مدیر سازمان بسیج حقوقدانان سپاه حضرت جوادالائمه(ع)، از خدمات‌رسانی جهادی ۲ میلیارد ریالی این سازمان طی ۶ ماهه اول سال‌جاری خبر داد و گفت: در این مدت ۳۲ گروه جهادی از حقوقدانان بسیجی به استعداد ۶۴ نفر با ۸۷ ساعت فعالیت به ارائه خدمات پرداختند.

پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند به

پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند به "راز قلعه" تعلق گرفت/رناسیان، سینمای کودک نباید به این جشنواره‌ محدود شود

فیلم "راز قلعه" به کارگردانی کریم رناسیان در بخش آثار برگزیده بخش ملی سی و چهارمین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان موفق به دریافت پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند شد، کارگردان این فیلم گفت: سینمای کودک نباید به این جشنواره‌ محدود شود.

دانشمندان هشدار می‌دهند: ضد آفتاب حاوی اکسید روی پس از ۲ ساعت سمی می‌شود

دانشمندان هشدار دادند:

کرم های ضد آفتاب حاوی اکسید روی پس از ۲ ساعت سمی می‌شود

دانشمندان دانشگاه ایالتی اورگان بر طبق یک مطالعه هشدار دادند: ضد آفتاب حاوی اکسید روی، یک ماده رایج، اثر بخشی خود را از دست می‌دهد و پس از دو ساعت قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش سمی می‌شود.

مصرف میوه و سبزیجات می تواند به زندگی طولانی تر منجر شود

کدام بهتر است؟ میوه تازه؛ خشک شده؛ یخ زده؛

اگرچه توصیه‌های فراوانی در خصوص مصرف میوه‌ها وجود دارد؛ اما شاید برخی در خصوص شکل مصرف آن پرسش‌هایی داشته باشند.

بعد معرفتی توحیدی و ولایی «آیت الله حسن زاده آملی (ره)» سرآمد همه فنون ایشان است

آیت الله سیدعلی حسینی آملی گفت:

بعد معرفتی توحیدی و ولایی «حکیم ذوالفنون، آیت الله حسن زاده آملی (ره)» سرآمد همه فنون ایشان است

آیت الله سیدعلی حسینی آملی در بزرگداشت حکیم ذوالفنون، عالم ربانی و سالک توحیدی آیت الله حسن زاده آملی (ره) که به صورت محازی برگزار شد، گفت: بعد معرفتی توحیدی و ولایی «آیت الله حسن زاده آملی (ره)» سرآمد همه فنون ایشان است.

فعالیت

فعالیت بدنی با معده خالی برای لاغری مناسب نیست

مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: فعالیت بدنی با معده خالی برای لاغری مناسب نیست چراکه به بدن آسیب می‌زند و برعکس متابولسیم را برهم ریخته و مقدار انرژی بیشتری را جذب و به چربی تبدیل می‌کند.

سه کشور اسکاندیناوی واکسن مدرنا برای مردان زیر ۳۰ سال را متوقف کردند

سه کشور اسکاندیناوی واکسن مدرنا برای مردان زیر ۳۰ سال را متوقف کردند

مقامات بهداشتی فنلاند استفاده از واکسن کووید ۱۹ مدرنا را در تاریخ ۷ اکتبر برای مردان زیر ۳۰ سال متوقف کردند. درست یک روز پس از آنکه سوئد و دانمارک اقدام مشابهی را به دلیل عوارض جانبی قلبی - عروقی اعلام کردند.

 تولید حلال‌های سبز پایه آبی صنعت رنگ و رزین محقق شد/ورود ایران به بازار ۵ میلیارد دلاری حلال‌های سبز

توسط محققان شرکت زیست روانکار پویا؛

تولید حلال‌های سبز پایه آبی صنعت رنگ و رزین محقق شد/ورود ایران به بازار ۵ میلیارد دلاری حلال‌های سبز

سیدعرفان سجادیه، با بیان این که ارزش بازار حلال‌های سبز در دنیا سال ۲۰۲۳، به ۵.۹ میلیارد دلار خواهد رسید، گفت: اکنون شرکت زیست روانکار با دستیابی به این تکنولوژی برای اولین بار تولید حلال‌های سبز پایه آبی کیلینر (پاک کننده) برای صنعت رنگ و رزین و جوهر را برای کشور و هم ورود آن به این بازار را محقق کرده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب