خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

برافراشته شدن تابلو روز شمار مرگ کرونا در کشور

نتایج تزریق واکسن کرونا و کاهش تعداد بستری‌ شوندگان و فوتی‌‌‌ها نشانه خوبی برای برافراشته شدن تابلو روز شمار مرگ کرونا در کشور است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از مازندران، کرونا روزهای پر فراز و نشیب برای جهان ایجاد کرده است.

تهیه ماسک در روزهای ابتدایی کرونا جدی‌ترین دغدغه دولت‌ها بوده است و حتی برخی از کشورهای متمدن اروپا نسبت به بلوکه کردن کالاهای ترانزیتی مربوط به کرونا حتی ماسک اقدام می‌کردند.

با تلاش‌های انجام شده و همراهی‌های مردم امروز تا حدود بسیاری زیادی شرایط زندگی عادی در کشورهای مختلف از جمله ایران برقرار شده است.

روزهای که ارتباط با نزدیک ترین افراد آرزو شده بود امرزو برخی از مراسمات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تجمعات بزرگ برگزار می‌شود.

کشورهای پیشرفته بدون توجه به شیوع کرونا مراسمات ورزشی را با حداکثر تماشاگر برگزار می‌کنند.

در استان مازندران هم با وجود اینکه پنج پیک کرونا را پشت سر گذاشته است، تا حدودی شرایط زندگی عادی شده است اما ماسک‌ها همچنان بر چهره سنگینی می‌کند و مردم خودشان را ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌کنند.

تزریق واکسن دانش آموزی نشان می‌دهد که اقدامات مناسبی در حال انجام است و حتی زمزمه‌های بازگشائی مدارس هم در نیمه دوم آبان ماه به گوش می‌رسد.

در همین ارتباط قاسم اویس معاون بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ۲ میلیون و ۶۱۷ هزار و ۷۲۹ دُز واکسن در مناطق زیر پوشش این دانشگاه تزریق شده است.

اویس افزود: از این تعداد یک میلیون و ۸۴۶ هزار و ۶۹۲ دُز نخست معادل ۷۹و ۳ دهم درصد و ۷۷۱ هزار و ۴۰ دُز دوم معادل ۳۳ و یک دهم درصد بوده است

او گفت: از ۲۱۲ هزار و ۲۸۵ دانش آموز رده سنی ۱۲ تا ۱۷ سال استان تاکنون ۱۴۳ هزار و ۱۳۵ دُز واکسن معادل ۶۷ و ۴ دهم درصد تزریق شد

در روزهای اخیر حتی روسای دانشگاه‌های مازندران روزهای بدون فوتی کرونا را نیز پشت سر گذاشتند، اگرچه نمی‌توان ایام سخت شیوع کرونا و فوت عزیزان را به فراموشی سپرد و چه دسته‌ گل‌ها به دلیل شیوع کرونا دار فانی را وداع گفتند اما انسان به امید زنده است.

سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران تعداد بیماران مشکوک به کرونا استان مازندران را 65 نفر اعلام کرد و افزود:این افراد در مراکز درمانی استان بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در عین حال از ترخیص 75 نفر از مشکوک به کرونا خبر داد و گفت: این افراد روند درمانی خود را در منزل پیگیری می‌کنند.

وی  تعداد افراد مشکوک به کرونا در سطح دانشگاه علوم پزشکی مازندران را  ۲۹۲  اعلام کرد  که ۷۵ نفر نیز  با علائم حاد تنفسی در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.

دکتر سیدفرزاد جلالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز تعداد مبتلایان به کرونا در این دانشگاه را 96 نفر اعلام کرد و گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴ بیمار جدید بستری و ۱۱ بیمار هم  ترخیص شدند و ۱۳ بیمار در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

در استان مازندران دو دانشگاه علوم پزشکی تحت عنوان دانشگاه علوم پزشکی مازندران که به مردم از غرب تا شرق استان به جز شهرستان بابل خدمات ارائه می‌دهد و دانشگاه علوم پزشکی بابل که خدمات آن مختص این شهرستان است.

کنار رفتن پرده شیوع کرونا و تزریق به هنگام واکسن یکی از اقداماتی است که در دولت سیزدهم به خوبی رونق گرفته است.

البته تا رسیدن به شرایط عادی فاصله زیادی وجود دارد اما دو رقمی شدن تعداد مبتلایان به کرونا در استان مازندران نشانه‌های خوبی از اثربخشی‌های واکسن کرونا در کشور دارد.

برنامه ریزی برای تولید و تزریق واکسن کرونا مبین این موضوع است که متولیان امر در کشور در صورت تداوم این بیماری در بلند مدت می‌توانند نیازمندی‌های کشور را تامین کنند.

آسیب شناسی نسبت به وضعیت کرونا و اقدامات درمانی پس از کرونا موضوعی است که متولیان امر باید نسبت به آن حساسیت داشته باشند.

شیوع بیماری‌های روانی در جهان و به تبع آن در استان مازندران موضوع قابل پنهان نیست که باید پس از کرونا اقدامات لازم برای بهبود شرایط روانی جامعه انجام شود.

به نظر می‌رسد بهبود شرایط روانی جامعه و برنامه ریزی برای برگشت به روزهای پیش از کرونا موضوع جدی است که متولیان امر در صورت نداشتن برنامه مدون برای آن زمینه بروز چالش‌های جدی‌تری را فراهم می‌کند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۳:۵۲

شناسه خبر: 99097

مطالب مرتبط :
موفقیت مرکز واکسیناسیون دانشگاه آزاد اصفهان با تزریق ۱۵۰ هزار دز واکسن کرونا

نجفی اعلام کرد:

تزریق بدون چشم داشت ۱۵۰ هزار دز واکسن کرونا در مرکز واکسیناسیون دانشگاه آزاد اصفهان

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در مراسم تجلیل از دست اندکاران واکسیناسیون در دانشگاه، از تزریق ۱۵۰ هزار دز واکسن کرونا به متقاضیان دریافت آن در پایگاه واکسیناسیون شرق اصفهان واقع در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) خبر داد.

کدام واکسن مناسب برای کودکان ایرانی است؟

سرپرست معاونت بهداشتی درمانی مازندران دانشگاه علوم پزشکی مازندران:

ابتلا اومیکرون در مازندران گزارش نشد/ افراد ۴۰ سال به بالا برای تزریق دوزسوم واکسن اقدام کنند

سرپرست معاونت بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گفت: افراد ۴۰ سال به بالا که سه ماه گذشته دوز دوم واکسن برکت، سینوفارو بهارات دریافت کردند،نسبت به تزریق دوز سوم اقدام کنند.

ویروس

عفونت های ویروسی می توانند باعث تخریب عصبی شوند

مطالعات نشان داده اند که چگونه مولکول های خاصی در سطح ویروس ها می توانند تجمع پروتئین های سمی مرتبط با بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون را افزایش دهند.

کرونا

آیا پایان کرونا نزدیک است ؟

کاهش میزان بستری و مرگ و میر COVID-۱۹ با قرص ضد ویروسی جدید

تلاش برای یافتن یک درمان آسان و زودهنگام COVID-۱۹ ممکن است بالاخره به پایان رسیده باشد.

واکسن کرونا باید سالی دوبار تزریق شود

عضو کمیته ملی مبارزه با کرونا:

واکسن کرونا باید سالی دوبار تزریق شود

عضو کمیته ملی مبارزه با کرونا با علام این خبر گفت: جمعیت هدف کشور باید سالی دوبار واکسینه شوند در این راستا باید از تولید داخلی واکسن کرونا با قدرت بیشتری حمایت کرد.

بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه‌های وحشی پیدا شد

محققان گزارش کردند؛

بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه‌های وحشی پیدا شد

بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه های وحشی پیدا شد محققان موارد ابتلا به این بیماری را در دو جمعیت شامپانزه غرب آفریقا در گینه بیسائو و ساحل عاج تایید کرده‌اند.

ی

مخترع و تولید کننده یخچال بدون برق مطرح کرد:

سازمان بسیج علمی مهمترین حامی تولید یخچال بدون برق در مازندران

مخترع و تولید کننده یخچال بدون برق، گفت: سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران با حمایت مادی و معنوی زمینه سازی تولید یخچال بدون برق در مازندران را فراهم کرد.

ی

واکسن اسپایکوژن آماده ورود به بازار

واکسن اسپایکوژن ۸۷ درصد قدرت خنثی سازی ویروس کرونا را دارد .

شروع کارآزمایی واکسن برکت برای سنین ۱۲ تا ۱۸ سال

شروع کارآزمایی واکسن برکت برای سنین ۱۲ تا ۱۸ سال

رئیس مرکز اطلاع رسانی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در پیامی از شروع کارآزمایی بالینی واکسن برکت روی سنین ۱۲ تا ۱۸ سال خبر داد.

نبرد جهادگران بشرویه ای برای مقابله با کرونا

نبرد جهادگران بشرویه ای برای مقابله با کرونا

​جهادگران عرصه مبارزه با کرونا و شاگردان مکتب سردار شهید سلیمانی در شهرستان بشرویه توانسته اند برای مقابله با این ویروس منحوس جهادگونه تلاش کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب