محققان گزارش کردند؛

بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه‌های وحشی پیدا شد

بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه های وحشی پیدا شد محققان موارد ابتلا به این بیماری را در دو جمعیت شامپانزه غرب آفریقا در گینه بیسائو و ساحل عاج تایید کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از سایتک دیلی، بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه های وحشی پیدا شد محققان موارد ابتلا به این بیماری را در دو جمعیت شامپانزه غرب آفریقا در گینه بیسائو و ساحل عاج تایید کرده‌اند.

 

تجزیه و تحلیل منتشر شده در مجله نیچر نشان می‌دهد که انواع جذام متفاوت است و هر دو در بین انسانها غیر معمول است.

منشاء عفونت ها نامشخص است، اما تیم تحقیقاتیبه رهبری دانشگاه اکستر و موسسه روبرت کخ  می‌گویند یافته ها نشان می دهد که جذام احتمالاً در حیوانات وحشی بیشتری نسبت به آنچه قبلاً تصور می‌شد در حال گردش است، یا در نتیجه تماس با انسان. یا سایر منابع ناشناخته محیطی.

انسان ها میزبان اصلی باکتری های مایکوباکتریوم لپرا هستند که باعث جذام می شوند‌، اما "سرایت" به دیگر پستانداران مانند آرمادیلوهای 9 نواری و سنجاب های قرمز شناخته شده است.

دکتر کیمبرلی هاکینگز، نویسنده ارشد، از مرکز محیط زیست و حفاظت در پردیس پترن اکستر در کورنوال، می گوید: "این اولین تأیید جذام در حیوانات غیر انسانی در آفریقا است."

"شگفت انگیز است که این اتفاق می افتد در نزدیکترین اقوام ما، شامپانزه، به ویژه با توجه به میزان مطالعه خوب شامپانزه ها در طبیعت.

"ما ابتدا علائم احتمالی جذام را در جمعیت شامپانزه ها در گینه بیسائو متوجه شدیم.

"به نظر می رسد علائم بسیار شبیه علائم بیماری مبتلا به جذام پیشرفته از جمله ضایعات و" پنجه "دست است.

 

"ما برای تأیید ژنتیکی این موارد با پروفسور فابیان لندرتز از موسسه روبرت کخ تماس گرفتیم."

به دنبال این یافته ها، پروفسور لندرتز و دکتر رومن ویتگیگ از موسسه ماکس پلانک برای انسان شناسی تکاملی موارد بیشتری از جذام را در محل مطالعه خود، پارک ملی تای، ساحل عاج شناسایی کردند.

کالبد شکافی یک زن مسن تر، و همچنین نمونه های مدفوع یک مرد بالغ که علائم آن شروع شد، نیز جذام را تایید کرد.

اگرچه این مطالعه برای اولین بار گزارش جذام در شامپانزه‌های وحشی بود، اما مواردی در مورد شامپانزه های اسیر وجود داشته است.

دکتر شارلوت آوانزی، از دانشگاه ایالت کلرادو می‌گوید: "گونه های شناسایی شده در هر جمعیت شامپانزه متفاوت است و هر دو در انسان و سایر مخازن حیوانات در سراسر جهان نادر است."

"این مطالعه گام جدیدی را در جهت درک انتقال بیماری در کشورهای بومی باز می کند و تحقیقات بیشتر در نهایت پویایی انتقال بین منابع انسانی، جانوری و محیطی را روشن می کند."

دکتر هاکینگز میافزاید: «در گینه بیسائو این احتمال وجود دارد که شامپانزه ها به نوعی از جذام از انسان در این چشم انداز مشترک برخوردار شده باشند، اگرچه مردم شامپانزه ها را نمی کشند یا نمی خورند.

"واضح است که جذام در حال حاضر بین جوامع شامپانزه جداگانه منتقل می شود."

پروفسور لندرتز افزود: در ساحل عاج، شامپانزه ها از سکونتگاه‌های انسانی فاصله بیشتری دارند و به نظر می رسد شامپانزه‌ها این عفونت را از گونه جانوری دیگری یا از منبع محیطی مانند کنه یا باکتری‌های موجود در آب دریافت کرده‌اند.

جذام در انسان به راحتی با دارو درمان می شود، اما پیش بینی تاثیر آن بر روی شامپانزه ها دشوار است.

دکتر هاکینگز می گوید: "شامپانزه‌های غربی به شدت در معرض خطر هستند‌، بنابراین حتی از دست دادن چند نفر می تواند قابل توجه باشد."

دکتر ویتگی می‌گوید: "نظارت و تحقیقات طولانی مدت برای تعیین مقیاس و اثرات احتمالی جذام در میان شامپانزه های وحشی غربی مورد نیاز است."

تیم تحقیقاتی بین المللی شامل نویسندگان غرب آفریقا، اروپا و ایالات متحده بود.

 انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 99105

مطالب مرتبط :
ساخت سیستم ترمز هوشمند قابل نصب بر روی انواع خوردورها ۲

توسط محققان اصفهانی؛

ساخت سیستم ترمز هوشمند قابل نصب بر روی انواع خودروها

صدرا یراقی از محققان مجموعه جنرال تک، گفت: سیستم ترمز هوشمند قابل نصب بر روی انواع خودروهای قدیمی و جدید طراحی و نمونه اولیه آن ساخته شد.

حسگر

ابداع حسگر گوش برای نظارت بر بیماران کووید ۱۹

محققان آلمانی موفق به ابداع حسگری شدند که به پزشکان اجازه می دهد وضعیت بیمار را در زمان واقعی ردیابی کنند.

فراخوان رویداد استارت آپ‌های سرآمدان شاهد و ایثارگر در اصفهان

بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اصفهان:

فراخوان رویداد استارت آپ‌های سرآمدان شاهد و ایثارگر در اصفهان

بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اصفهان برای رویداد استارت آپ‌های سرآمدان شاهد و ایثارگر مرکز دانش پژوهان و تشکلهای شاهد و ایثارگر فراخوان داد.

ایجاد اولین قطب نمای مواد غذایی، رتبه بندی سلامت مواد غذایی از اول تا بدترین

توسط داریوش مظفریان دانشمند ایرانی دانشگاه تافتس؛

ایجاد اولین قطب نمای مواد غذایی، رتبه بندی سلامت مواد غذایی از اول تا بدترین

سیستم نمایه سازی مواد مغذی «قطب نمای غذا»، که توسط داریوش مظفریان دانشمند ایرانی فریدمن دانشگاه تافتس توسعه یافته است، دارای علم پیشرفته در مورد چگونگی تأثیر مثبت یا منفی ویژگی‌های بیش از ۸۰۰۰ غذا بر سلامت است.

آموزش حضوری دانشگاهها

درسومین نشست شورای مدیریت آموزش عالی استان یزد تایید شد

از سرگیری فعالیت‌های حضوری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی استان یزد

سومین نشست شورای مدیریت آموزش عالی استان با محوریت تبادل نظر، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در راستای ایجاد رویکرد یکسان و یکپارچه دانشگاه‌ها و مؤسّسات آموزش عالی استان در شرایط جدید مرتبط با همه‌گیری کرونا و با هدف از سرگیری فعالیت‌های حضوری در تالار اندیشه دانشگاه یزد برگزار شد.

هورمون اکسی توسین برای درمان اوتیسم فایده‌ای ندارد

در معتبرترین مجله پزشکی جهان گزارش شد؛

هورمون اکسی توسین برای درمان اوتیسم فایده‌ای ندارد

محققان بر اساس یک مطالعه بزرگ در مجله پزشکی نیوانگلند گزارش کردند: هورمون اکسی توسین - که به طور گسترده به عنوان درمان اوتیسم مورد استفاده قرار می گیرد، فایده ای ندارد.

عصا

۱۵ اکتبر؛

روز جهانی عصای سفید، تاریخ و اهمیت/ اختراع عصای سفید با تکنولوژی مافوق صوت در چند کشور

در سال ۱۹۶۹، فدراسیون بین المللی نابینایان ۱۵ اکتبر را به عنوان روز جهانی ایمنی عصای سفید تصویب کرد، عصای سفید ابتدا توسط جورج بونهام پیشنهاد و بعدها "ریچارد هوور" تشخیص موانع را فرموله کرد، اکنون اختراع عصای سفید با تکنولوژی مافوق صوت در چند کشور محقق شده است.

۰۰۰

گزارش علم و فناوری از سفر هیئت دولت به استان پهناور فارس؛

چشم توسعه فارس به رئیس جمهور و هیئت دولت

در هفتمین سفر استانی، رئیس جمهور و جمعی از هیئت دولت راهی فارس شده تا ضمن بازدیدها، دیدارها و جلسات، دستورات و مصوباتی راه گشا برای استان فارس داشته باشند، سفری که می تواند چرخ های استان را در ابعاد گوناگون اقتصادی، عمرانی، اجتماعی و فرهنگی به گردش در بیاورد.

بدون ماسک

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

برافراشته شدن تابلو روز شمار مرگ کرونا در کشور

نتایج تزریق واکسن کرونا و کاهش تعداد بستری‌ شوندگان و فوتی‌‌‌ها نشانه خوبی برای برافراشته شدن تابلو روز شمار مرگ کرونا در کشور است.

پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند به

پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند به "راز قلعه" تعلق گرفت/رناسیان، سینمای کودک نباید به این جشنواره‌ محدود شود

فیلم "راز قلعه" به کارگردانی کریم رناسیان در بخش آثار برگزیده بخش ملی سی و چهارمین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان موفق به دریافت پروانه زرین بهترین فیلم داستانی بلند شد، کارگردان این فیلم گفت: سینمای کودک نباید به این جشنواره‌ محدود شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب