همتی؛ شاهکار تحقیقات نانو ذرات نفتی

از نگارش اولین کتاب هوش مصنوعی در صنعت نفت تا کسب عنوان برتر دانشمندان جوان در جهان

عبدالحسین همتی گفت: نانوتکنولوژی آینده مهندسی نفت را تغییر می‌دهد و می‌تواند به افزایش برداشت نفت از مخازن نفتی زیرزمینی کمک کند لذا مقالات و تحقیقات زیادی از نانو ذرات ابگریز تا اسفالتین ها را به صورت عملی به اجرا در آوردیم .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ عبدالحسین همتی سراپرده دانشمند و محقق کرمانی که سال گذشته دو عنوان دانشمند جوان و نویسنده کتاب هوش مصنوعی در صنعت نفت را در کارنامه خود  ثبت کرده بود و مقالات علمی وی که مورد تایید جهانیان قرار گرفته بود در این خبرگذاری منتشر گردیده بود به تازگی عنوان دانشمند جوان عرصه صنعت نفتی در روسیه را نیز کسب کرده است .

 

همتی در کارنامه علمی خود چاپ بیش از ۱۲۰ مقاله ISI و چندین کنفرانس ملی و بین المللی را دارند. وی مولف و ویراستار چند کتاب در انتشارات معتبربین المللی مانند Elsevier است. نام وی (در کنار سه استاد دیگر مهندسی نفت ایران) در بین ۲ درصد دانشمندان برتر دنیا در سال ۲۰۱۹ بر اساس مطالعات دانشگاه استنفورد آمریکا و پایگاه داده اسکوپوس نیز قرار داشت.

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان که استاد دانشگاه های چین نیز هست مهمترین مقالات خود را در خبرگذاری علم و فناوری منتشر ساخته است اما خبر درخشش دوباره وی افتخار دیگری است که بار دیگر نام استان کرمان در جهان را طنین انداز ساخته است.

 

عبدالحسین همتی سراپرده عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر کرمان در گفتگو با خبرگذاری علم و فناوری درباره چاپ نخستین کتاب کاربرد هوش مصنوعی مهندسی نفت در انتشارات الزویر بیان کرد: هدف از نوشتن این کتاب نبود مرجعی در حوزه کاربرد روش‌های هوشمند در مهندسی نفت بود.

 

همتی ادامه داد: حدود ۱۰ سالی است که در این زمینه تحقیق می‌کنم و با وجودی که این حوزه، یکی از موضوعات تحقیقاتی در سرتاسر جهان به ویژه آمریکا، کانادا و اروپاست، اما کتاب مرجعی نه فارسی و نه انگلیسی برای دانشجویان و اساتید وجود ندارد و همین امر موجب شد که به فکر نوشتن این کتاب بیفتم.


این عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر کرمان گفت: در این راستا با همراهی سه همکار خود آیدین لارستانی، کارشناس ارشد دانشگاه باهنر، عمار از اساتید الجزایر و ساسان حاجی رضایی، دانشجوی دکتری دانشگاه پرینستون آمریکا، پروپوزالی محتویات این کتاب نگارش شد و آن را برای «الزویر» (Elsevier)، معتبرترین انتشارات کتاب دنیا در رشته مهندسی نفت، فرستادیم .

 

همتی تصریح کرد: این کتاب در حال حاضر ۳۲۰ دلار قیمت‌گذاری شده و اولین و تنها کتاب در زمینه مهندسی نفت به شمار می‌رود که استادان نفت دانشگاه‌های ایران موفق به چاپ در انتشارات الزویر شده‌اند.

 

وی عنوان کرد: بنده به تازگی موفق به کسب جایزه ویژه مسابقات دانشمندان جوان دنیا در زمینه مهندسی نفت در مسابقات جهانی International Young Scientists Awards in the Field of Oil and Gas: A Glance Into the Future در سال ۲۰۲۱ در کشور روسیه شد.


همتی افزود: این مسابقات به منظور شناخت دانشمندان جوان جهان در زمینه نفت و ارتقا تکنولوژی و ایده‌های جدید در زمینه مهندسی نفت برگزار می‌شود تا بتوان رابطی عمیقی بین صنعت و تجارت و علم برقرار کرد و همکاری‌های بین المللی را گسترش داد.

عضو هیت علمی دانشگاه باهنر کرمان تاکید کرد: گرچه حضور در مسابقات به واسطه عدم ارسال ویزا و تاخیر در ارسال آن برایمان فراهم  نشد اما مقاله علمی ما مورد قبول داوران واقع شد و عنوان برتر این مسابقات را کسب کردیم .


این دانشمند جوان افزود: نحوه انتخاب برگزیدگان این مسابقات بر اساس سوابق تحقیقاتی و پروپزال پیشنهادی برای کار بر روی یک زمینه علمی مرتبط با مهندسی نفت است که ما پروپزالی در زمینه کاربرد نانوتکنولوژی در مهندسی نفت ارائه کردیم و به دلیل اهمیت و نوآوری موفق به دریافت جایزه ویژه این مسابقات شد.

وی با بیان اینکه  در این مسابقات ۹۳ دانشمند جوان از سراسر دنیا شرکت کرده بودند گفت : بنده به عنوان  دانشمند جوان ایرانی در این مقطع توانستیم نام ایران اسلامی را در ردیف کشور‌های برترجهان در زمینه نفت قرار دهیم.


همتی عنوان کرد: نانوتکنولوژی در سال‌های اخیر در صنایع مختلف از جمله مهندسی نفت مورد استفاده قرار گرفته است، نانوتکنولوژی در بخش‌های مختلف مهندسی نفت از جمله اکتشاف، حفاری، مخزن، بهره برداری، و پتروشیمی مورد استفاه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در دوران کارشناسی مقاله‌ای در زمینه نانو و مهندسی نفت مطالعه می‌کردم که در این مقاله ذکر شده بود نانوتکنولوژی آینده مهندسی نفت را تغییر می‌دهد و می‌تواند به افزایش برداشت نفت از مخازن نفتی زیرزمینی کمک کند. این مقاله باعث انگیزه بنده برای کار کردن در زمینه نانوتکنولوژی شد.


وی افزود: تاکنون کار‌های تحقیقاتی زیادی در زمینه کاربرد نانوتکنولوژی در مهندسی نفت با همکاری محققین و اساتید مختلفی از دانشگاه‌های داخل و خارج کشور مانند دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعت نفت اهواز، دانشگاه تهران، دانشگاه شیراز، شرکت مناطق نفت خیز جنوب، دانشگاه‌های کلگری، مموریال و مک گل کانادا و دانشگاه سوانسی انگلیس انجام داده ایم.


همتی در پایان خاطر نشان کرد : کار‌های تحقیقاتی بنده در این زمینه به دو دسته کلی کار‌های آزمایشگاهی و مدلسازی تقسیم می‌شوند تا کنون خواص مختلف نانوسیالات مانند ویسکوزیته و ضریب انتقال حرارت هدایتی، رئولوژی محلول‌های پیلیمری حاوی نانو ذرات، آسیب سازند در حین تزریق آب با شوری کم حاوی نانوذرات و جذب آسفالتن بر روی سطح نانوکامپوزیت‌ها را مدلسازی کرده ایم.

 

 

شایان ذکر است همه مقالات این دانشمند جوان کرمانی با اوازه جهانی در همین خبر گذاری با کلید واژه نانو ذرات و دانشمند جوان موجود است.

انتهای پیام / طهماسبی

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 99170

مطالب مرتبط :
تشخیص و درمان سرطان با نانوذرات

توسط یک دانشجوی برتر دکتری؛

تشخیص و درمان سرطان با فناوری نانو ذرات

مهربد مهرافزا برای اولین بار با فناوری نانو ذرات موفق به تشخیص و درمان بیماری سرطان شد و اثرات جانبی زیانبار شیمی درمانی را کاهش داد.

نانو

نانو شکلات هایی که هیدروژن را ذخیره می کنند

یک رویکرد نوآورانه می تواند نانوذرات را به مخازن ساده برای ذخیره هیدروژن تبدیل کند.

پیش‌بینی محل حوادث رانندگی با هوش مصنوعی

پیش‌بینی محل حوادث رانندگی با هوش مصنوعی

دانشمندان آزمایشگاه علوم رایانه و هوش مصنوعی مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) و مرکز هوش مصنوعی قطر برای پیشگیری از تصادفات، هوش مصنوعی با توانایی یادگیری دیجیتال طراحی کردند.

۱

دکتر کورش بابلی عنوان کرد:

سرعت تغییرات در فناوری‌های روز دنیا، ایجاد مراکز نوآوری را به یک نیاز تبدیل کرده است

معاون علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه با اشاره به راه اندازی مرکز نوآوری شهید آشتیانی در استان، آن را گامی مهم در راستای دسترسی به پیشرفت و رسیدن به تمدن اسلامی دانست و افزود: سرعت تغییرات در فناوری‌های روز دنیا و مسائل اجتماعی جامعه، ایجاد مراکز نوآوری را به یک نیاز تبدیل کرده است.

المپیاد نانو

دوازدهمین المپیاد ملی نانوفناوری در تبریز برگزار شد

مرحله دوم دوازدهمین المپیاد ملی نانوفناوری، امروز پنچشنبه ۱۸ شهریور ، همزمان با سراسر کشور در چهار حوزه استان آذربایجان شرقی ( تبریز - مراغه - اهر و ورزقان) برگزار شد.

تاتو دزه

توسط گروه پژو هشگران جوان دانشگاه باهنر کرمان رقم خورد؛

کشف فرمول جدیدی جهت افزایش تولید نفت با نانوذرات آبدوست

عبدالحسین همتی گفت: بنده و تیم پژوهشی جوان موفق به استفاده ترکیبی از نانوذره سیلیکا آب دوست و سورفکتنت سدیم دودسیل سولفات شدیم که قابلیت جذب بالایی بر روی سطح محیط متخلخل دارد و با تغییر ترشوندگی سطح سنگ مخزن نفتی به سمت آب دوستی باعث بهبود افزایش تولید نفت از مخازن هیدروکربوری می شوند.

نانو جاذب

دانشمند جوان کرمانی مطرح کرد:

ساخت نانوجاذب الیاف کربنی/ZIF-۸ با ظرفیت حذف بالای آلاینده های نفتی از آب

عبدالحسین همتی سراپرده گفت : پژوهشگران دانشگاه شهید باهنر کرمان با همکاری دانشگاه Calgary کانادا موفق به ساخت جاذب نانوی متخلخل فوق آبگریزی شده اند که قابلیت جذب بالایی جهت جذب آلاینده های نفت نشتی و هیدروکربوری از آب شده اند.

محبی دانشمند

شبیه سازی دینامیک سیالات مولکولی توسط دانشمند کرمانی / کیفیت علمی مقاله ها را فدای تعداد زیاد انتشار می کنیم

علی محبی در خصوص طرح های پژوهشی اجرا شده ، گفت : حذف یون آهن از محلول الکترومینینگ مس سرچشمه به کمک رزین بوده است که کاری تجربی محسوب می شود مانند الاینده های خطوط گاز که هم اندازه گیری و هم مدلسازی آن انجام شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب