پوشش ضد خوردگی معیار جدیدی را تعیین می کند

دانشمندان دانشگاه رایس یک آلیاژ جدید با مجموعه ای از ویژگی های منحصر به فرد و متنوع ساخته اند که می تواند در محافظت از فولاد در برابر خوردگی بسیار موثر باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل  و به نقل از نیواطلس؛ دانشمندان دانشگاه رایس یک آلیاژ جدید با مجموعه ای از ویژگی های منحصر به فرد و متنوع ساخته اند که می تواند در محافظت از فولاد در برابر خوردگی بسیار موثر باشد. روکش جدید نه تنها از زنگ زدگی در اسلب فولاد معمولی جلوگیری می کند ، بلکه انعطاف پذیر است و در صورت آسیب دیدگی قادر به ترمیم خود است.

پوشش جدید ضد خوردگی از آلیاژ سبک گوگرد-سلنیوم ساخته شده است و طبق گفته دانشمندان پشت آن، کیفیت مطلوب از محلول های موجود را ترکیب می کند. این به معنی توانایی جلوگیری از رطوبت و کلر مانند پوشش های روی و کروم ، توانایی محافظت از فولاد در شرایط شبیه آب دریا مانند روکش های پلیمری و توانایی جلوگیری از خوردگی ناشی از میکروب است.

A Rice University scientists applies a novel coating to steel to protect against corrosion

این امر از طریق مجموعه ای از آزمایشات انجام شد ، که در اولین آنها صفحات کوچکی از فولاد معمولی نرم با آلیاژ گوگرد-سلنیوم پوشانده شده و به مدت یک ماه در آب دریا غوطه ور شده بود ، به همراه یک تخته فولاد بدون روکش به عنوان کنترل. در حالی که فولاد برهنه به طور قابل توجهی زنگ زد ، فولاد روکش شده هیچ تغییری در رنگ خود نشان نداد و در برابر اکسیداسیون بسیار مقاوم بود.

در مرحله بعد، دانشمندان آن را در برابر باکتریهای کاهنده سولفات آزمایش کردند که مشخص است روند خوردگی را بسیار تسریع می کند. نمونه های روکش دار و بدون روکش در معرض پلانکتون و بیوفیلم قرار گرفتند و دوباره این آلیاژ به محافظت از فولاد زیر کمک کرد. به گفته دانشمندان ، این پوشش "بازده مهار کننده" 99.99 درصد را ارائه می دهد.

Rice University graduate student M.A.S.R. Saadi applies the novel coating to a piece of mild steel

شاید بسیار تأثیرگذار باشد، این تیم متوجه شد که این آلیاژ دارای خواص درمانی قوی است. هنگامی که یک فیلم از آن نصف شد و دو قطعه در کنار هم روی یک صفحه داغ قرار گرفتند، وقتی در دمای 70 درجه سانتی گراد (158 درجه فارنهایت) گرم می شوند، در عرض دو دقیقه به یک فیلم منفرد تبدیل می شوند. همچنین سوراخ های سوراخ را می توان با حرارت دادن مواد به دمای 130 درجه سانتی گراد (266 درجه فارنهایت) به مدت 15 دقیقه ترمیم کرد، در حالی که مواد بهبود یافته به همان اندازه در محافظت از فولاد مانند روکش های اصلی و بدون آسیب موثر هستند.

محمد رحمان، نویسنده مطالعه می گوید: اگر به آلیاژ فشار وارد کنید، بازیابی می شود. اگر نیاز به بهبود سریع دارد، ما با استفاده از گرما به آن کمک می کنیم. اما با گذشت زمان ، اکثر نمونه های ضخیم خود به خود بازیابی می شوند.

از نظر طبیعت قابل انعطاف، دانشمندان این آلیاژ جدید را نه تنها به عنوان یک پوشش محافظ برای زیرساخت های فولادی در محیط های آبی و اطراف آن ، بلکه در لوازم الکترونیکی خم شونده نیز می دانند. بر این اساس، آنها گزارش می دهند که آلیاژ عایق بهتری نسبت به بیشتر مواد انعطاف پذیر است، در حالی که انعطاف پذیرتر از اکثر مواد عایق است. آنها در حال حاضر آزمایش انواع مختلف مواد را متناسب با انواع مختلف فولاد و کشف تکنیک های مختلف پوشش ادامه می دهند.

پولیکل آجایان، نویسنده مطالعه می گوید: اولین هدف سازه ها هستند ، اما ما می دانیم صنعت الکترونیک با مشکلات مشابهی در زمینه خوردگی روبرو است. فرصت هایی وجود دارد.

این تحقیق در مجله Advanced Materials منتشر شده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 99238

مطالب مرتبط :
روش شمارش سلول‌های توموری و چگونگی گسترش سرطان ابداع شد

توسط مهندسان MIT؛

روش شمارش سلول‌های توموری و چگونگی گسترش سرطان ابداع شد

مهندسان MIT راهی برای شمارش سلول‌های تومور در حال گردش گریزان در موش‌ها ابداع کردند که به آن‌ها اجازه می‌دهد دینامیک متاستاز را مطالعه کنند.

پ

حدود۳۳درصد افراد مبتلا به پوکی استخوان دچار شکستگی لگن می شوند

رئیس گروه بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: در ۳۳ درصد از بیمارانی که مبتلا به شکستگی لگن ناشی از پوکی استخوان می شوند، طی یکسال بعد از آن به طور کامل وابسته شده یا در خانه سالمندان مقیم می شوند و ۲۰ تا ۲۴ درصد از این افراد در همان سال فوت می کنند.

پیامبر اکرم (ص) اول مبارز و مجاهد و فرمانده نظامی همانطور اول اقتصاددان و مدیر اقتصادی عالم هستند

رئیس دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان اصفهان:

پیامبر اکرم (ص) اول مبارز و مجاهد و فرمانده نظامی همانطور اول اقتصاددان و مدیر اقتصادی عالم هستند

رئیس دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان اصفهان در نشست تخصصی «مروری بر سیره سیاسی و اجتماعی حضرت رسول اعظم (ص)» گفت: پیامبر اکرم (ص) اول مبارز و مجاهد و فرمانده نظامی همانطور اول اقتصاددان و مدیر اقتصادی عالم هستند.

تزریق یک میلیون و ۱۳۷ هزار دُز واکسن در شبانه روز گذشته

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد:

تزریق یک میلیون و ۱۳۷ هزار دُز واکسن در شبانه روز گذشته

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای از تزریق یک میلیون و ۱۳۷ هزار دُز واکسن در شبانه روز گذشته خبر داد.

وزیر علوم «رئیس شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها» شد

به پیشنهاد دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با اکثریت آرا ی اعضای شورا؛

وزیر علوم «رئیس شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها» شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه ۳۵۹ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، با اکثریت آرا اعضای این شورا، به عنوان رئیس شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی انتخاب شد.

تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اصفهان و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه

با هدف گسترش بازار محصولات دانش بنیان امضاء شد:

تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اصفهان و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه

مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه ازاد اسلامی و رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان به منظور گسترش بازار محصولات دانش بنیان، تفاهم نامه همکاری امضاء کردند.

نژاد محمودی

توسط نخبگان فروآلیاژ رباط کرمان رقم خورد؛

تولید کنسانتره منگنز با عیار ۴۰ درصد برای اولین بار در ایران

محمد علی نژاد محمودی با بیان اینکه تیم عارضه یاب ما توانست مشکل تامین سنگ منگنز را بومی سازی کند، گفت: با تولید کنسانتره منگنز با عیار ۴۰ درصد، در نهایت بریکت، باعث تامین بیش از ۸۰ درصد خوراک سنگ منگنز کوره‌های قوس این مجتمع شویم لذا بخش زیادی از نیاز کارخانجات فولاد کشور به فرومنگنز را تامین خواهیم کرد.

بل

با پیشنهاد نماینده مردم هرمزگان:

طرح آسفالت جاده بین مزارع در کشور به مجلس می رود

با پیشنهاد نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی و با هدف حمایت از کشاورزان زحمتکش کشور پیشنهاد آسفالت جاده بین مزارع در کشور به مجلس می رود تا محصولات کشاورزی در راه های ناهموار ازبین نروند .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب