تاثیر مثبت واکسن آنفلوآنزا بر بیماران قلبی

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد، افرادی که بیماری قلبی داشته اند و واکسن آنفلوانزا دریافت کردند خطر مرگ یا عوارض جدی مرتبط با قلب را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند، این افراد ۱۸ درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی مرتبط با آنفلوانزا هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناری استان ایلام با شروع فصل پاییز سوالات زیادی در خصوص لزوم تزریق واکسن آنفولانزا و چگونگی تزریق آن مطرح می شود. آنفولانزا بیماری است که به سرعت شیوع می یابد و توسط سویه های مختلفی که هر ساله تغییر می کنند ایجاد می شود به همین دلیل است که هر سال نیاز به تزریق واکسن جدید است.

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد،  افرادی که بیماری قلبی داشته اند و واکسن آنفلوانزا دریافت کردند خطر مرگ یا عوارض جدی مرتبط با قلب را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند، این افراد  ۱۸ درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از  مشکلات قلبی مرتبط با آنفلوانزا هستند.

واکسن آنفلوانزا می‌تواند خطر عوارض ناشی از آنفلوانزا، از جمله ذات الریه، نارسایی ریه، حمله قلبی و مرگ را کاهش دهد. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های  واگیردار هر ساله توصیه می‌کنند که افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند.

در طول همه گیری کرونا، واکسن آنفلوانزا اهمیت بیشتری پیدا کرده است؛ به ویژه از آنجا که علائم این دو ویروس مشابه بوده و ممکن است با ابتلای همزمان به این دو ویروس احتمال مرگ و میر دو برابر شود.( yjc.news)

واکسن آنفلوآنزا چیست:

وقتی یک واکسن دریافت می‌کنید، شما دو انتخاب دارید:

 • واکسنهای آنفولانزای غیر فعال حاوی ویروسهای آنفولانزایی است که کشته شده‌اند بنابراین آنها موجب آنفولانزا نمی‌شوند.
 • واکسن آنفولانزای زنده (LAIV یا Flumist) اسپری دهانی حاوی شکل زنده اما ضعیف ویروس است.

شما مواد دیگری را نیز در واکسن آنفولانزا خواهید دید:

پروتئین تخم مرغ

بسیاری از واکسن‌های آنفولانزای مرغی با رشد ویروس‌ها درون تخم‌ مرغ‌های مرغ تخمگذار تولید می‌شوند. این یعنی که آنها حاوی مقدار کمی پروتئین تخم مرغ هستند. یک نسخه جدیدتر از واکسن، فلوواکس نام دارد که در سلول‌های حیوانی رشد کرده است.

تولید کنندگان واکسن ماده نگهدارنده تیمروزال را به ویال واکسن چند دارویی اضافه می‌کنند. تیمروزال مانع از بروز باکتری‌های و قارچ‌های خطرناک در هر استفاده از آن می‌شود. تیمروزال حاوی جیوه است که در دوزهای بالا سمی است. شواهد کافی برای اینکه نشان دهد مقادیر کم موجود در آنفولانزا خطرناک است، وجود ندارد. اما اگر شما نگران هستید، نسخه‌های بدون تیمروزال واکسن آنفولانزا وجود دارد.

تثبت کننده‌ها

از ساکارزو، سوربیتول و گلوتامات سدیم (MSG) برای حفظ ثبات واکسن استفاده شده‌ است. این مواد برای جلوگیری از دست رفتن قدرت واکسن استفاده می‌شوند، حتی وقتی که در معرض گرما و نور قرار گیرند. ساکاروز همان شکری است که شما با قاشق در قهوه می‌ریزید و یا روی شیرینی‌ها می‌پاشید. سوربیتول یک شیرین کننده مصنوعی است که در آدامس یافت می‌شود. MSG یک طعم دهنده است که به بعضی از غذاهای رستوران چینی استفاده می‌شود. اگر چه برخی افراد به MSG حساس هستند، مقدار موجود در واکسن آنفولانزا بسیار کم است.

آنتی بیوتیک‌ها

نئومایسین، جنتامایسین و آنتی بیوتیک‌های دیگر به واکسن‌ها در مقادیر کم اضافه شده‌اند. آنها از آلوده شدن واکسن به باکتری جلوگیری می‌کنند.

پلی سوربات ۸۰

این امولسیفایر در صنایع غذایی مانع از جدا شدن اجزای سسهای سالاد می‌شود. در واکسنها، پلی سوربات ۸۰ همه مواد را به طور مساوی توزیع می‌کند. اگر چه دوزهای بالای آن در بعضی از افراد موجب واکنش می‌شود اما مقدار آن در واکسن آنفولانزا بسیار کم است.

فرمالدئید

این ترکیب طبیعی در محصولات خانگی از لاک ناخن تا مبلمان چوبی یافت می‌شود. در واکسن آنفولانزا از آن برای غیر فعال کردن سموم ویروس استفاده می‌شود. در دوزهای بالا فرمالدئید با التهاب چشم و گلو مرتبط است و مشکل تنفسی ایجاد می‌کند. اکثر فرمالدئید قبل از روانه شدن واکسن به مراکز درمانی و داروخانه‌ها از بین می‌رود. سطوح باقی مانده فرمالدئید بسیار کمتر از مقدار طبیعی در بدن انسان است(. healtline)

بهترین زمان برای دریافت واکسن

به دلیل اینکه فصل آنفولانزا ازابتدای مهر ماه شروع می شود و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه می یابد ، بهترین زمان برای دریافت واکسن ماه مهر و آبان می باشد. با این حال می توان در ماه آذر و حتی دیرتر هم اقدام کرد ، اگر چه اقدام سریعتر می تواند برای پیشگیری موثرتر باشد

انواع واکسن آنفولانزا

دو نوع واکسن آنفولانزا برای بچه ها و بزرگسالان موجود می باشد. نوع اول آمپول آنفولانزای سنتی است که حاوی ویروس زنده نیست و باعث آنفولانزا نمی شود. این واکسن حاوی ویروس غیر فعال است که از طریق آمپول دریافت می شود.

نوع دوم واکسن آنفولانزا به صورت اسپری دماغی است، که فلومیست نامیده می شود. این واکسن حاوی ویروس ضعیف شده است که معمولا به جز بعضی موارد ، باعث بیماری آنفولانزا نمی شود. این نوع واکسن تنها برای افراد غیر باردار، افراد سالم و سن 2 تا 49 سال تجویز می شود.( kaums.ac.ir)

       فواید واکسن آنفولانزا

واکسن سالانه آنفولانزا بهترین راه برای جلوگیری از آنفولانزا و عوارض آن است. اگر چه اثر بخشی واکسن از سال به سال می‌تواند متفاوت باشد، در کل واکسن می‌تواند مراجعه به پزشک را تا ۶۰ درصد کاهش دهد.

  واکسن آنفولانزا احتمال ابتلا به بیماری را کاهش می‌دهد و اگر شما آنفولانزا بگیرید احتمالا خفیف‌تر از زمانی است که واکسن نزده‌اید. واکسن همچنین از عوارض جدی ناشی از آنفولانزا مانند پنومونی، برونشیت و حملات آسم جلوگیری می‌کنند. به همین دلیل است که بچه‌های کوچک، کودکان بزرگتر و هر کسی که با بیماری‌های مزمن همچون بیماری مزمن انسداد ریوی (COPD)، بیماری قلبی و دیابت گریبان گیر است، باید واکسینه شوند.( redmag.ir)

اثرات جانبی واکسن

بعد از تزریق ممکن است یکی دو روز اثرات جانبی نظیر درد و سوزش در محل تزریق ظاهر شود. در بعضی ها درد و تب خفیفی دیده می شود. اما این اثرات به بدی ابتلا به آنفلوآنزا نیست که دو تا سه هفته طول می کشد.

تعداد کمی از افرادی که از نوع افشانه ای (اسپری) استفاده می کنند دچار حالت خفیفی از بیماری می شوند که ظرف یکی دو روز برطرف می شود.اجزای واکسن آنفلوآنزا عملاً در داخل تخم مرغ پرورش داده می شود. بنابراین اگر نسبت به تخم مرغ یا فرآورده های آن حساسیت دارید، قبل از استفاده از هر نوع واکسن آنفلوآنزا به پزشک تان اطلاع دهید.( irvac.ir)

تفاوت آنفلوآنزا با کرونا:

علی اسداللهی امین در مورد آنفولانزا و فرق آن با کرونا گفت: باید توجه کنیم که آنفلوآنزا معمولا تب دارد و تبش هم بالاست، یعنی شروع طوفانی دارد در حالیکه در بیماری‌های ویروسی اینطور نیست و علائم کرونا معمولا تدریجی ظاهر می‌شود.

این متخصص بیماری های عفونی در خصوص واکسن‌های آنفلوآنزای موجود در بازار نیز توضیح داد: واکسن‌هایی که امسال در بازار موجود است اکثرا چهار ظرفیتی است، بدان معنی که سوش آنفولانزای گروه «ب» را هم پوشش می‌دهد و از آنجا که معمولا در کشور ما بیشتر نوع «آ» شایع است، پس تهیه واکسن سه ظرفیتی هم مشکلی ندارد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر واکسن‌های هلندی و فرانسوی  بیشتر وارد شده که باید قبل از مصرف حتما آنها را تکان دهیم به ویژه نوع هلندی آن، چراکه حتما باید چرخه نگهداری در سرما در آنها رعایت شود، بعد از خارج کردن از یخچال یا یخ هم نباید فورا تزریق شود بلکه باید ابتدا به دمای محیط برسد.

این پزشک متخصص همچنین تصریح کرد: این واکسن‌ها نیاز به هواگیری قبل از مصرف هم ندارد، به صورت عمقی و عضله‌ای باید تزریق شود، توصیه شده که همه افراد بالای۶  ماه باید واکسن را تزریق کنند.

وی اضافه کرد:این دو واکسن بر پایه پروتئین تخم‌مرغ تهیه شده و ویژه گروه خاصی نیست و برعکس کرونا که می‌گوئیم در بچه‌ها گرفتاری شدیدی ایجاد نمی‌کند، آنفلوآنزا در بچه‌ها به ویژه برای کودکان زیر پنج سال و حتی دو سال شدیدتر است(irna.ir)

موارد مصرف :

برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا به خصوص در افرادی که در صورت ابتلا به آنفولانزا در معرض خطر بروز عوارض آن قرار دارند،توصیه می شود . واکسیناسیون به خصوص برای بیماران زیر با در نظر گرفتن سیاست های ملی ایمن سازی توصیه می شود:

-افراد با سن 65 سال و بالاتر، بدون در نظر گرفتن شرایط جسمانی آنها.

- بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری های مزمن ریوی یا قلبی شامل آسم.

-بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت.

-بزرگسالان و کودکان مبتلا به اختلالات مزمن عملکرد کلیه.

-بزرگسالان و کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی ناشی از بیماری ها یا مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی (مانند کورتیکواستروئیدها) یا رادیو تراپی.

-کودکان و نوجوانان شش ماهه تا 18 ساله که ترکیبات محتوی استیل سالیسیلیک اسید (آسپیرین) را برای مدت طولانی مصرف می کنند و به دنبال ابتلا به بیماری آنفولانزا، در معرض خطر ابتلا به سندرم Rreye قرار دارند.( irvac.ir)

این نکات را در مورد واکسیناسیون آنفلوآنزا را به یاد داشته باشید:

 1. واکسن تزریقی آنفلوآنزا حاوی ویروس کشته ‌شده است. استفاده از این واکسن پس از شش ماهگی مورد تایید قرار گرفته است.
 2. واکسن استنشاقی آنفلوآنزا به صورت اسپری بینی از ویروس ضعیف ‌شده ساخته شده است و برای افراد بین 2 تا 49 سال مورد تایید قرار گرفته است.
 3. این واکسن برای کسانی که قبلا نسبت به آن حساسیت نشان داده اند، توصیه نمی ‌شود.
  تقریبا دو هفته پس از زدن واکسن، بدن شما پادتن‌ هایی تولید می‌ کند که برای محافظت در برابر آن گونه‌ی خاص ویروس آنفلوآنزا مورد نیاز هستند.
 4. فصل شیوع آنفلوآنزا معمولا از مهر تا اردیبهشت به طول می ‌انجامد. بهترین ماه‌ها برای واکسیناسیون آنفلوآنزا مهر و آبان است، اما بعد از این زمان هم می ‌توان واکسن زد.
 5. شما با زدن واکسن تزریقی آنفلوآنزا، آنفلوآنزا نمی ‌گیرید، اما عوارضی جزئی مانند تورم، تب خفیف و درد بدن ممکن است رخ دهد.
 6. همین مسئله در مورد واکسن استنشاقی هم صادق است و تنها ممکن است اثرات جانبی جزئی به صورت آبریزش بینی، سردردو گلودرد خفیف بروز کند.
 7. طبق توصیه پزشكان، نیازی نیست كه همه افراد از این واكسن‌ استفاده كنند، بلكه افراد با بیماری ‌های خاص یا سالمندان بیش از سایرین به استفاده از این واكسن‌ نیاز دارند.
 8. بر پایه تحقیقات انجام شده این واكسن از ابتلا به آنفلوانزا جلوگیری می‌ كند، اما تاثیر چندانی بر مرگ و میر ناشی از این بیماری ندارد. این در حالی است كه در گذشته تصور می ‌شد واكسن سرماخوردگی تا 50 درصد مرگ ناشی از بیماری آنفلوانزا را كاهش می ‌دهد.
 9. توصیه می‌ شود كه در مورد تزریق این واكسن، حتما با پزشك متخصص مشورت شود؛ برای مثال افرادی كه به تخم ‌مرغ حساسیت دارند، حتما باید برای تزریق این واكسن تحت آزمایش و بررسی قرار گیرند.( rums.ac.ir)

انتهای پیام /ن

 

زمان انتشار: سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 99265

مطالب مرتبط :
ی

بورسیت دردناکترین عارضه مفصلی

بورسیت نوعی تورم و آماس در مفاصل است که می تواند در هر نقطه ای روی دهد. اما در زانو، آرنج، ران، مچ دست و شانه رایج تر است

ی

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره جهادگران علم و فناوری ایلام

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان ایلام اظهار کرد: با توجه به استقبال نخبگان از این جشنواره ، زمان ارسال محصولات به دبیرخانه جشنواره تا ۱۵ آبان ماه تمدید شد.

دانشمندان کلیه خوک کار را به انسان پیوند زدند

برای اولین بار در جهان؛

دانشمندان کلیه خوک کار را به انسان پیوند زدند

برای اولین بار، دانشمندان پزشکی کلیه خوک را به بدن یک انسان مرگ مغزی وصل کرده و اعلام کردند:این یکی از بزرگترین پیشرفت‌های پزشکی است که ما شاهد آن بوده‌ایم.

تزریق واکسن کرونا درخراسان جنوبی به مرز نیم میلیون دُز رسید

ورود پنج هزار دُز واکسن آنفلوانزا به کهگیلویه و بویراحمد

با توجه به آغاز فصل سرما و احتمال شیوع بیماری آنفلوانزا پنج هزار دُز واکسن آنفلوانزا وارد کهگیلویه و بویراحمد و تحویل دانشگاه علوم پزشکی یاسوج شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب