در دیدار با نخبگان مطرح شد؛

فعال شدن ظرفیت های اقتصادی در تمام زمینه ها

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار نخبگان و منتخبان استان اردبیل اظهار کرد: دولت مصمم است ظرفیت‌های اقتصادی استان را در حوزه‌های کشاورزی، گردشگری، دیجیتال و فناوری‌های نو و دانش بنیان فعال کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشور عصر جمعه در دیدار نخبگان و منتخبان استان اردبیل در سالن ولایت اظهار کرد: دولت مصمم است ظرفیت‌های اقتصادی استان را در حوزه‌های کشاورزی، گردشگری، دیجیتال و فناوری‌های نو و دانش بنیان فعال کند.

رئیس جمهور افزود: امروز دغدغه‌های جوانان، فعالان اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را با نگاه رفع محرومیت از چهره استان اردبیل شنیدیم و تلاشمان بر این خواهد بود تا در چهار سال پیش رو مشکلات و نارسایی‌ها را در همه بخش‌ها رفع کنیم.

وی با تبریک میلاد نبی مکرم اسلام و امام جعفر صادق (ع) تصریح کرد: فلسفه میلاد و بعثت نبی مکرم اسلام جز تعلیم و تربیت انسان‌ها و آگاهی بشریت نبوده و تقارن میلاد پیامبر با میلاد امام جعفر صادق (ع) نه تنها تصادفی نیست بلکه حکمت با مفهومی در رهروی طریق حق همچنین پایبندی به اصول انسانی دارد.

رئیس جمهور نام و یاد علما و مفاخر بزرگ استان اردبیل را گرامی داشت و گفت: شخصیت‌هایی همچون محقق اردبیلی و مجتهد اردبیلی از سلوک الهی و ارزشی برخوردار بودند و این علمای ربانی راه را برای رسیدن به حق و خداوند به ما نشان دادند.

رئیسی افزود: هر چند از محضر شخصیت‌هایی همچون محقق اردبیلی بی‌بهره ماندیم اما با حضور در کلاس درس آیت‌الله مشکینی به عنوان انسان وارسته با سلوک بی‌نظیر تقرب به خداوند را یاد گرفتیم.

رفع غفلت و بی‌توجهی در حوزه فرهنگ

رئیس دولت سیزدهم فرهنگ را از مسائل زیربنایی و بسیار تأثیرگذار در کشور توصیف کرد و ادامه داد: در کنار حل مشکلات اقتصادی و معیشتی ما از حوزه فرهنگ و توجه به این بخش غفلت نکردیم بلکه بر این باوریم جایگاه زنان، نهاد خانواده، کرامت مادران، تسهیل‌گری در امر ازدواج، بازخوانی زندگی و الگودهی فاطمه زهرا (س) برای بانوان و… باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ما تا زمانی که نتوانیم فرهنگ جامعه را اصلاح کنیم، اصلاح سایر بخش‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود.

رئیسی ضرورت حمایت از جوانان، تسهیل‌گری در فرآیند ازدواج و دوری از آسیب‌های اجتماعی را با تحکیم نظام خانواده یادآور شد و اضافه کرد: شایسته است همه دلسوزان در این باب ورود پیدا کنند.

تقویت نظام فناورانه با حمایت از شرکت های دانش بنیان

رئیس جمهور به اهمیت کار دانش‌بنیان و بها دادن به مسائل علمی اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری نیز بر تقویت این حوزه تأکید کرده و معاونت ریاست جمهوری و وزارت علوم با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و کارآفرینان سعی دارد تا به تقویت نظام فناورانه در کشور کمک کنند.

وی ضرورت راه‌اندازی پژوهشکده انرژی در استان اردبیل را ضروری خواند و بیان کرد: ما حمایت‌های همه‌جانبه را از اقتصاد دانش‌بنیان و همچنین اقتصاد گردشگری انجام می‌دهیم و بر این باوریم استان اردبیل با داشتن جذابیت‌های گردشگری از محورهای مهم توسعه‌ای به شمار می‌رود.

رئیسی به بازدید خود از راه آهن اردبیل اشاره کرد و افزود: قرار بود این پروژه در مدت شش سال اجرایی شود اما احداث آن ۱۵ سال به طول انجامیده و بهتر است به سرعت مردم این استان سوت قطار را شنیده و انتظار چندین ساله آنها به نتیجه برسد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: ما از تکمیل پروژه راه آهن اردبیل حمایت می‌کنیم و بر این باوریم این زیرساخت گردشگری می‌تواند در حوزه ورود گردشگران داخلی و خارجی بسیار مؤثر باشد.

رئیسی اعطای مشوق‌های حمایتی از سرمایه‌گذاران را در حوزه‌های مختلف در استان اردبیل یادآور شد و اضافه کرد: در این زمینه هم در بخش صنعت و هم کشاورزی و گردشگری مشوق‌ها و بسته‌های حمایتی برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته می‌شود.

تسهیل فرآیند تجارت و اقتصاد با کشورهای همجوار

رئیس جمهور فعال شدن دیپلماسی را حوزه اقتصادی و آب یادآور شد و بیان کرد: استانداران نقاط مرزی اختیار تام دارند تا با کشورهای همجوار و همسایه ارتباط شایسته‌ای برقرار کرده و به نوعی به تسهیل فرآیند تجارت و اقتصاد مؤثر کمک کنند.

رئیسی رفع بیکاری را از چهره استان اردبیل با داشتن ظرفیت‌های بی‌نظیر اقتصادی، گردشگری و صنایع تبدیلی یادآور شد و ادامه داد: دولت به رغم همه کمبودها و کاستی‌ها در دو ماه اخیر تلاش کرده تا بدون گله‌مندی مسیر توسعه کشور را در پیش بگیرد و قطعاً گشایش‌های خوب و امیدبخشی در راه است و بنده به آینده کشور امیدوار هستیم.

رئیس دولت سیزدهم گفت: اگر امروز در کشور با آسیب‌هایی همچون مهاجرت‌های بی‌رویه، حاشیه‌نشینی، طلاق، اعتیاد و… روبه‌رو هستیم همه آنها محصول بی‌توجهی به تولید به ویژه در کانون‌های روستایی بوده است.

وی از روستاها به عنوان کارخانه بزرگ در مسیر تولید یاد کرد و افزود: تا زمانی که اقتصاد روستا متحول نشده و شکل فعال به خود نگیرد ما همچنان با عامل مهاجرت و به دنبال آن سایر آسیب‌ها روبه‌رو خواهیم شد.

رئیسی ادامه داد: اعتماد به جوانان و نقش دادن به آنها را از دیگر رویکردها و مأموریت دولت سیزدهم است و به استانداران تاکید کردیم که از ظرفیت و توان جوانان در عرصه‌های مختلف استفاده کرده و بخش عظیمی از کارها را با اعتماد به جوانان به این قشر فرهیخته بسپارند.

در ابتدای این مراسم نماینده حوزه‌های علمی و فناوری، گردشگری، فرهنگی و دینی، زنان و صنعتگران در سخنان جداگانه‌ای دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را برای پیشرفت و ارتقای استان اردبیل در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بیان کردند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۶:۰۲

شناسه خبر: 99288

مطالب مرتبط :
مهمترین اصل در پیشگیری از اعتیاد، ارتباط درست با خانواده و اعضای خانواده است

جانشین پلیس مواد مخدر شهرستان برخوار گفت:

مهمترین اصل در پیشگیری از اعتیاد، ارتباط درست با خانواده و اعضای خانواده است

جانشین پلیس مواد مخدر شهرستان برخوار، در همایش و نمایشگاه آسیب‌های اجتماعی با عنوان «ترور خاموش» گفت: مهمترین اصل این است که بتوانیم با خانواده‌مان و بچه‌هایمان ارتباط برقرار کنیم اگر با خانواده و فرزند و هرکسی در خانواده است ارتباط درست برقرار کنیم یک قدم پیشگیری کردیم از اعتیاد.

استوک

توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی تحقق یافت؛

طراحی اولین کفش ورزشی استوک فوتبال با قابلیت پیشگیری از آسیب های ورزشی در سطح بین المللی

پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی موفق به طراحی اولین کفش ورزشی استوک فوتبال با قابلیت پیشگیری از آسیب های ورزشی در سطح بین المللی شده اند.

۰۰۰

گزارش علم و فناوری از سفر هیئت دولت به استان پهناور فارس؛

چشم توسعه فارس به رئیس جمهور و هیئت دولت

در هفتمین سفر استانی، رئیس جمهور و جمعی از هیئت دولت راهی فارس شده تا ضمن بازدیدها، دیدارها و جلسات، دستورات و مصوباتی راه گشا برای استان فارس داشته باشند، سفری که می تواند چرخ های استان را در ابعاد گوناگون اقتصادی، عمرانی، اجتماعی و فرهنگی به گردش در بیاورد.

نوزاد

مرکز درمان ناباروری قفقاز پیشگام در توسعه علم، فناوری و نوآوری

مرکز درمان ناباروری قفقاز به عنوان یک قطب تحقیقاتی و فناوری در تراز بین‌المللی و پیشگام در توسعه علم، فناوری و نوآوری در علوم زیستی می‌باشد و می تواند به ارتقای علمی و درمانی استان کمک شایانی کند.

تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اصفهان و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه

با هدف گسترش بازار محصولات دانش بنیان امضاء شد:

تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اصفهان و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه

مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه ازاد اسلامی و رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان به منظور گسترش بازار محصولات دانش بنیان، تفاهم نامه همکاری امضاء کردند.

نخبه

آئین تجلیل از نخبگان اردبیلی در خانه نخبگان برگزار شد

آیین تجلیل از دکتر رضا عالی زاده فناور و سازنده واکسن کوو ایران برکت و خانم زهرا حسینی نیا دارنده مدال طلای جهانی المپیاد علمی دانش آموزی با حضور مسئولین، معاونین، مدیران و جمعی از نخبگان و مخترعین در خانه نخبگان سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری برگزار شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب