تاثیر بوی گل محمدی و دارچین در بیماری آلزایمر

ترکیبات شیمیایی ایجادکننده بوی خوش دارچین و گل محمدی تاثیر مثبتی بر عملکرد پروتئین دخیل در بیماری آلزایمر دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ امروزه با پیشرفت جوامع بشری بیماری ها هم پیشرفت زیادی کرده اند و یکی از راه های نجات انسان از بیماری های مختلف شناخت کامل طبیعت و آشنایی با خواص گیاهان و میوه ها است.

آلزایمر پس از بیماری‌های قلبی، سرطان و سکته چهارمین عامل مرگ و میر در جوامع پیشرفته است. عوامل مختلفی از جمله سالخوردگی احتمال ابتلاء به این بیماری را افزایش می‌دهد که خود با وقایعی مرتبط است که در مغز فرد اتفاق می‌افتد که از آن جمله تجمع پروتئینی به نام «تاو» در سلول‌های عصبی مغز است.

اثر عصاره درخت زبان گنجشک در محافظت از آلزایمر

از سوی دیگر، همه ما انسان‌ها در نقاط مختلف دنیا، همیشه در معرض بسیاری از بوهای مطبوع و نامطبوع قرار داریم. برخی از بوها در ما حس آرامش را القا می‌کنند و برخی از آن‌ها باعث ایجاد حس تنفر می‌شوند. در همین راستا گزارش‌هایی مبنی بر کاهش حس بویایی در بیماران مبتلا به آلزایمر وجود دارد که در آن‌ها امکان تحریک رشد دوباره اعصاب از طریق بو امکان‌پذیر است.

نکته مهم این است که اغلب بررسی‌ها در این خصوص، معطوف به مباحث شناختی اثرات این بوها بر رفتار و روان افراد مبتلا به بیماری‌های زوال عقل همچون آلزایمر بوده است و تاکنون تحقیقاتی در حوزه تأثیر فرم رایحه (بو) ترکیبات مختلف بر روی پروتئین‌های دخیل در بروز این قبیل بیماری‌ها ارائه نشده است.

گل محمدی خوشبو کننده عالی برای فضای است و ترکیب آن با ادویه معطر مانند دارچین، زنجبیل یا وانیل آسیاب کرده برای خوشبو کردن نقاط مختلف منزل مثل کشوها، جا کفشی، حمام و … مناسب است.

گل محمدی,خواص گل محمدی,خواص درمانی گل محمدی

دارچین به دلیل طبع گرمی که دارد همراه با طبع متعادل گل سرخ، ترکیبی فوق‌العاده ایجاد می‌کند. هر دوی این گیاهان برای درمان دردهای قاعدگی و همچنین سردرد مفید هستند و ترکیب آن‌ها با یکدیگر، این خواص را تا چند برابر افزایش می‌دهد.

عطر و بوی این معجون بسیار دوست داشتنی است و اگر یکبار امتحانش کنید، طرفدار پرو‌پاقرص آن خواهید شد.

پژوهشگران ایرانی اعلام کردند: ترکیبات شیمیایی ایجادکننده بوی خوش دارچین و گل محمدی تاثیر مثبتی بر عملکرد پروتئین دخیل در بیماری آلزایمر دارد.

با توجه به اهمیت روزافزون مبحث بو و انواع آلودگی‌ها در هوای اطراف انسان، پژوهشگران ، اثرات مولکولی فرم رایحه ترکیبات مختلفی مانند سینمالدهید (ترکیب ایجادکننده بوی خوش در دارچین)، فنیل اتیل الکل (ترکیب ایجادکننده بوی خوش در گل‌محمدی) و تترامتیل اتیلن دی-آمین (ترکیب شیمیایی بوی نامطبوعی مانند بوی ماهی) را بر ساختار و عملکرد پروتئین تاو، به‌عنوان پروتئین مورد مطالعه در مبحث آلزایمر، بررسی کرده‌اند.

تاثیر مثبت بوی دارچین و گل محمدی بر آلزایمر

نتایج اولیه حاصل از این تحقیقات که برگرفته از اثر مثبت دو ترکیب با رایحه خوشایند یعنی دارچین و گل‌محمدی است، بر اهمیت اثر رایحه روی پروتئین‌های درگیر در بیماری مرتبط با مغز همچون آلزایمر در انسان تاکید داشته و می‌تواند زمینه‌ساز تحقیقات مولکولی بیشتر با تأکید بر اثر رایحه در ایجاد سلامتی و بیماری در انسان باشد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 99293

مطالب مرتبط :
دارچین

خواص کاربردی دارچین

دارچین خواص بسیار دارد.

گل محمدی پر ثمر‌ترین گل رُز با کِشتی به صرفه

گل محمدی پر ثمر‌ترین گل رُز با کِشتی به صرفه

گل محمدی پر استفاده‌ترین گل رُز جهان با پرورشی آسان می‌باشد که محصولات متنوعی چون اسانس، گلاب، روغن گل، غنچه خشک از آن بهره برداری می‌شود.

آلزایمر

معکوس کردن علائم بیماری آلزایمر با داروهای تجویزی

دانشمندان کشف کردند که دو داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) و دو داروی فشار خون بالا می‌توانند اختلالات شناختی ناشی از آلزایمر را از بین ببرند.

جراحی آب مروارید رابطه معنی‌داری با افزایش خطر مرگ عروقی دارد

در مجله چشم پزشکی بریتانیا گزارش شد؛

جراحی آب مروارید رابطه معنی‌داری با افزایش خطر مرگ عروقی دارد

تحقیقاتی که به صورت آنلاین در مجله چشم پزشکی بریتانیا منتشر شده است نشان می‌دهد که جراحی آب مروارید با افزایش خطر مرگ ناشی از علل عروقی مانند سکته مغزی و حمله قلبی مرتبط است.

در پیشگیری از اعتیاد ضعیف هستیم/ هر چیزی که بدون علت حال ما را عوض کند، ماده اعتیاد آور است

رئیس اداره اجتماعی و آموزش پلیس مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان؛

در پیشگیری از اعتیاد ضعیف هستیم/ هر چیزی که بدون علت حال ما را عوض کند، ماده اعتیاد آور است

رئیس اداره اجتماعی و آموزش پلیس مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان، در همایش و نمایشگاه آسیب‌های اجتماعی با عنوان «ترور خاموش» با تاکید بر این که اولین مصرف بدترین مصرف است، گفت: در پیشگیری از اعتیاد ضعیف هستیم، هر چیزی که بدون علت حال ما را عوض کند، ماده اعتیاد آور است.

استوک

توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی تحقق یافت؛

طراحی اولین کفش ورزشی استوک فوتبال با قابلیت پیشگیری از آسیب های ورزشی در سطح بین المللی

پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی موفق به طراحی اولین کفش ورزشی استوک فوتبال با قابلیت پیشگیری از آسیب های ورزشی در سطح بین المللی شده اند.

https://www.sciencedaily.com/releases/۲۰۲۱/۰۹/۲۱۰۹۳۰۲۱۳۶۵۲.htm

بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است

محققان موسسه کارولینسکا در سوئد دریافتند که تجمع زودهنگام "پروتئین تاو"(Tau protein)در مغز که توسط اسکنر PET اندازه گیری می شود در پیش بینی اختلال حافظه موثرتر از نشانگرهای زیستی در مایع مغزی نخاعی یا پلاک آمیلوئید در مغز است.

زنجبیل و دارچین

زنجبیل و دارچین دو ادویه با طبع گرم و دارای خواص دارویی فراوان

زنجبیل و دارچین از گیاهان دارویی بسیار پرخاصیت و لاغر کننده هستند که از دیرباز و به صورت گسترده به عنوان مکمل غذایی، ادویه و چای مورد استفاده قرار گرفته اند.

اشتغال زایی با گل محمدی

گل محمدی راهکاری درجهت اشتغال زایی درشرایط کم آبی

کارآفرینی با کشت گل محمدی و صنایع تبدیلی اسانس طبیعی در شهرستان کمیجان احیا می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب