ساخت یک حسگر سریع برای تشخیص میزان سم عسل

دانشمندان روسی یک حسگر سریع برای تشخیص نیتروبنزن در غذا و لوازم آرایشی ایجاد کرده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از فیز؛ دانشمندان روسی در دانشگاه فدرال اورال (UrFU ، یکاترینبورگ) و انستیتوی سنتز ارگانیک ، شعبه اورال آکادمی علوم روسیه یک حسگر سریع برای تشخیص نیتروبنزن در غذا و لوازم آرایشی ایجاد کرده اند. سنسور علاوه بر نیاز به مقدار بسیار کمی از مواد برای تجزیه و تحلیل ، دقت بی نظیری را نیز ارائه می دهد. این دستگاه وجود نیتروبنزن ، سمی خطرناک که می تواند عسل و سایر غذاهای محبوب را آلوده کند ، در عرض چند دقیقه تشخیص می دهد. شرح توسعه در مجله Food Chemistry منتشر شد.

honey

نیتروبنزن یک ترکیب فوق العاده خطرناک با اثر سرطان زایی و جهش زایی قوی است که خنثی کردن آن از نظر شیمیایی دشوار است. این ماده در صنایع شیمیایی به عنوان حلال بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. کنترل محتوای این ماده در غذا و محیط زیست بخشی ضروری از نظارت بر محیط زیست است. یکی از مواد غذایی که بیشتر در معرض آلودگی نیتروبنزن است عسل است. این امر به دلیل استفاده از حشره کش هایی است که برای محافظت از زنبورها و کندوها در برابر کنه استفاده می شود.

اکثر روش ها برای تعیین سطح نیتروبنزن در محصولات به آزمایشگاه طولانی نیاز دارند و بنابراین برای تجزیه و تحلیل سریع در محل مناسب نیستند. همانطور که دانشمندان دانشگاه فدرال اورال توضیح دادند ، توسعه دستگاه های تحلیلی قابل حمل مورد توجه روزافزون قرار می گیرد.

حساسیت و دقت چنین تجزیه کننده هایی با ساختار تشخیص دهنده به اصطلاح لایه گیرنده تعیین می شود. به عنوان یک قاعده ، از آنزیم ها ، کاتالیزورهای بیولوژیکی جهانی تشکیل شده است ، که در کنار برخی مزایا ، هزینه بالایی دارند. و پایداری شیمیایی پایینی دارد.

متخصصان دانشگاه یک گیرنده مصنوعی به عنوان جایگزینی برای سیستم های مبتنی بر آنزیم ایجاد کرده اند و همچنین نمونه اولیه ای از یک تجزیه کننده قابل حمل را بر اساس آن ایجاد کرده اند. اصل عملکرد آن بر اساس استفاده از ترکیبات آلی کلاس دیازین است: این مواد قادر به تعامل انتخابی با نیتروبنزن هستند و آن را از نمونه تجزیه شده بر روی الکترود سنسور الکتروشیمیایی بیرون می کشند. به گفته سازندگان، روش جدید با حساسیت استثنایی و حداقل هزینه کار برای آماده سازی نمونه متمایز می شود.

تاتیانا اسلووا دانشیار UrFU گفت: بر خلاف آنالیزهای طیفی نوری که در حال حاضر برای جستجوی نیتروبنزن استفاده می شود، سنسورهای الکتروشیمیایی مینیاتوری هستند ، ساخت آنها آسان است و به مقدار بسیار کمی از محصول تجزیه و تحلیل شده نیاز دارند. سیستم تشخیص ما و نمونه اولیه یک سنسور الکتروشیمیایی هیچ آنالوگ مستقیمی در جهان ندارند.

با استفاده از رویکرد جدید ، محققان توانستند مقادیر ناایمن نیتروبنزن را در برخی از نمونه های عسل تجاری تشخیص دهند که در تجزیه و تحلیل روش های پذیرفته شده از دست رفته بود. مزیت مهم روش جدید امکان پیاده سازی هم در آزمایشگاه های ثابت و هم در قالب دستگاه های قابل حمل است. دانشمندان مطمئن هستند که این توسعه نه تنها در نظارت بر محیط زیست و کنترل کیفیت غذا بلکه در صنعت نیز مورد نیاز خواهد بود.

تیم تحقیقاتی قصد دارد سنسورها را جهانی و گسترده کند. در عین حال ، آنها می خواهند هم تحقیقات بنیادی را در این زمینه ادامه دهند و هم سیستم های تحلیلی جدیدی را برای کار با مواد شیمیایی و داروهای خطرناک ادامه دهند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۲:۱۴

شناسه خبر: 99324

مطالب مرتبط :
حسگر

حسگر نانولوله کربنی در عرض ۵ دقیقه کووید-۱۹ را شناسایی می کند

یک حسگر مبتنی بر نانولوله کربنی که توسط مهندسان MIT ساخته شده است می تواند پروتئین های مسئول کووید-۱۹ را در عرض چند دقیقه شناسایی کند.

 موثرترین راه درمان یبوست تحرک است

در گفتگو با متخصص طب سنتی ایرانی مطرح شد؛

یبوست ام الامراض است/ موثرترین راه درمان یبوست تحرک است

نداشتن تحرک و خواب منظم از علل شایع یبوست می‌باشد و در درمان آن عرق نعنا، قرص نعنا و عسل فوق العاده موثر می‌باشد.

روش شمارش سلول‌های توموری و چگونگی گسترش سرطان ابداع شد

توسط مهندسان MIT؛

روش شمارش سلول‌های توموری و چگونگی گسترش سرطان ابداع شد

مهندسان MIT راهی برای شمارش سلول‌های تومور در حال گردش گریزان در موش‌ها ابداع کردند که به آن‌ها اجازه می‌دهد دینامیک متاستاز را مطالعه کنند.

ساختمان شماره دو دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اصفهان افتتاح شد

با حضور مسئولان استانی:

ساختمان شماره دو دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اصفهان افتتاح شد

همزمان با میلاد پیامبر نور و رحمت، درمانگاه دندانپزشکی خیرساز خاتم الانبیاء وابسته به دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) با حضور خیر درمانگاه ساز محمود پاکروان، شاهین شیرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اعضای شورای اسلامی شهر و سایر مسئولان استانی افتتاح شد.

شکافهای قومیتی ترفند استکبار جهانی و سرویسهای اطلاعاتی برای جلوگیری از تعاملات ایدئولوژیک است/ صبر استراتژِیک اقتدار راهبردی ماست

معاون بررسی و گفتمان سازی سازمان بسیج اساتید کشور گفت:

شکافهای قومیتی ترفند استکبار جهانی و سرویسهای اطلاعاتی برای جلوگیری از تعاملات ایدئولوژیک/صبر استراتژیک اقتدار راهبردی ماست

معاون بررسی و گفتمان سازی سازمان بسیج اساتید کشور در نشست تخصصی «نحوه مواجهه با چالش آفرینی‌های دشمن در منطقه» با بیان این که شکافهای قومیتی ترفند استکبار جهانی و سرویسهای اطلاعاتی برای جلوگیری از تعاملات ایدئولوژیک است، گفت: یکجایی صبر استراتژیک اقتدار راهبردی ماست.

توزیع کمک‌های مومنانه با اجرای طرح

به مناسبت هفته وحدت و همزمان با میلاد فرخنده پیامبر(ص)؛

توزیع کمک‌های مومنانه با اجرای طرح "پیام مهر" در اصفهان

معاون فرهنگی شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در گفتگو با خبرنگاران از توزیع ۵ میلیارد ریال کمک مومنانه در بین خانواده‌های آسیب‌پذیر همزمان با میلاد پیامبر اکرم(ص) خبر داد.

حسگر

ابداع حسگر گوش برای نظارت بر بیماران کووید ۱۹

محققان آلمانی موفق به ابداع حسگری شدند که به پزشکان اجازه می دهد وضعیت بیمار را در زمان واقعی ردیابی کنند.

نفوذ هوش مصنوعی به زندگی زنبورهای عسل

نفوذ هوش مصنوعی به زندگی زنبورهای عسل

دانشمندان با بهره مندی از دید رایانه ای و هوش مصنوعی موفق به کنترل و ارزیابی فرایند تولید و استخراج عسل از کندوهای رباتیکی شدند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب