توسعه هوش مصنوعی که مانند انسان فکر می‌کند

ایجاد هوش مصنوعی همانند هوش انسانی چیزی فراتر از تقلید از رفتار و کردار بشر است. اگر بخواهیم به طور کامل به هوش مصنوعی اعتماد کنیم، فناوری باید بتواند اطلاعات را با جزئیات کامل پردازش کند، مانند انسان‌ها فکر کند، چالش‌ها را احساس کند و تصمیم درستی بگیرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ ایجاد هوش مصنوعی همانند هوش انسانی چیزی فراتر از تقلید از رفتار و کردار بشر است. اگر بخواهیم به طور کامل به هوش مصنوعی اعتماد کنیم، فناوری باید بتواند اطلاعات را با جزئیات کامل پردازش کند، مانند انسان‌ها فکر کند، چالش‌ها را احساس کند و تصمیم درستی بگیرد.

تحقیقات جدید هوش مصنوعی با پردازش انسانی توسط دانشکده روان‌شناسی و علوم اعصاب دانشگاه گلاسکو به‌تازگی در مجله Patterns منتشر شده است. این مطالعات نشان داد مدل‌سازی سه‌بعدی برای تجزیه‌وتحلیل نحوه پردازش اطلاعات شبکه‌های عصبی عمیق، بخشی از خانواده وسیع‌تر یادگیری ماشینی باهوش مصنوعی است. در حقیقت این شبکه هوشمند برای تجسم نحوه پردازش اطلاعات دریافتی خود از روش تحلیل داده‌ای بهره می‌برد که با ساختار شبکه عصبی انسان‌ها مطابقت دارد.

امروزه مهم‌ترین دغدغه دانشمندان، آسیب‌شناسی میزان اعتماد به هوش مصنوعی برای کنترل فرایندهای انسانی است. امید است تا این پژوهش نوین، راه را برای ایجاد فناوری هوش مصنوعی قابل‌اطمینان باز کند تا مانند انسان اطلاعات را پردازش کرده و خطاهایی را که می‌توانیم درک و پیش‌بینی کنیم، مرتکب نشود.

چگونه می‌توان فرایند تفکر ماشین را بهتر درک کرد و آیا با نحوه پردازش اطلاعات انسان مطابقت دارد تا از صحت آن اطمینان حاصل شود؟

 شبکه‌های عصبی عمیق غالباً به‌عنوان بهترین مدل فعلی رفتار تصمیم‌گیری بشر ارائه می‌شوند که در برخی از وظایف به عملکرد انسانی یا حتی فراتر از آن رسیده است. بااین‌حال، حتی وظایف فریبنده و ساده تمایز بصری می‌تواند ناسازگاری‌ها و خطاهای واضحی را در مدل‌های هوش مصنوعی در مقایسه با انسان‌ها آشکار کند.

در حال حاضر، فناوری شبکه عصبی عمیق در برنامه‌های کاربردی مثل تشخیص چهره بسیار موفق است اما دانشمندان هنوز به طور کامل درک نمی‌کنند که این شبکه‌ها چگونه اطلاعات را پردازش می‌کنند؛ لذا ممکن است در این میان خطاهایی نیز رخ دهد.

در این پژوهش نوین، محققان با مدل‌سازی محرک‌های بصری که به شبکه عصبی داده شده بود، توانستند روش‌های پردازش در هوش مصنوعی را تغییر دهند. آن‌ها از طریق پردازش اطلاعات مشابه بین انسان و مدل هوش مصنوعی، شباهت در ساختار تشخیص محرک‌های بصری را نشان دهند.

پروفسور فیلیپ شینز، نویسنده ارشد این مطالعه و سرپرست انستیتوی علوم اعصاب و فناوری دانشگاه گلاسکو در این باره گفت: هنگام ساختن مدل‌های هوش مصنوعی که شبیه انسان‌ها رفتار می‌کنند، به‌عنوان‌مثال برای تشخیص چهره افراد در صورت مشاهده آن‌ها به‌عنوان یک انسان، ما باید مطمئن شویم که مدل هوش مصنوعی از همان اطلاعاتی که یک شخص دیگر برای تشخیص آن بهره می‌برد، استفاده می‌کند. اگر هوش مصنوعی این کار را انجام ندهد، ما می‌توانیم این توهم را داشته باشیم که سیستم درست مانند انسان کار می‌کند، اما پس از آن متوجه می‌شویم که اوضاع در شرایط جدید یا آزمایش نشده اشتباه می‌شود.

در آزمایشی محققان از مجموعة چهره‌های سه‌بعدی قابل تغییر استفاده کردند و از انسان‌ها خواستند تا شباهت این چهره‌های تصادفی را با چهار هویت آشنا رتبه‌بندی کنند. آن‌ها سپس از این اطلاعات برای آزمایش اینکه آیا شبکه‌های عصبی عمیق به دلایل یکسان رتبه‌بندی مشابهی را انجام داده‌اند یا نه، استفاده کردند. همچنین بررسی کردند که آیا انسان و هوش مصنوعی تصمیمات یکسانی گرفته‌اند و آیا این اطلاعات بر اساس اطلاعات یکسانی است یا خیر؟

نکته مهم این است که با رویکرد خود، محققان می‌توانند این نتایج را به‌عنوان چهره‌های سه‌بعدی که رفتار انسان‌ها و شبکه‌ها را هدایت می‌کنند، تجسم کنند. به‌عنوان‌مثال، شبکه‌ای که 2000 هویت را به‌درستی طبقه‌بندی کرده بود توسط یک چهره بسیار کاریکاتور شده هدایت می‌شد و نشان می‌داد که چهره‌ها پردازش اطلاعات چهره بسیار متفاوت از انسان‌ها را انجام می‌دهند.

محققان امیدوارند این پژوهش راه را برای توسعه فناوری هوش مصنوعی مطمئن و ایمن هموار کند. پیشرفت سامانه‌های هوش مصنوعی باعث می‌شود تا بیش‌تر شبیه انسان رفتار کرده و خطاهای غیرقابل‌پیش‌بینی کمتری ایجاد کند.

خبرنگار: محمد امین خلجی

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۱:۳۹

شناسه خبر: 99325

مطالب مرتبط :
امیری

مدیر گروه برق و کامپیوتر دانشکده امام محمدباقر(ع) ساری مطرح کرد:

کم توجهی بحث برانگیز متولیان علمی کشور نسبت به هوش مصنوعی / تامین آب آشامیدنی در گرو توجه به هوش مصنوعی

مدیر گروه برق و کامپیوتر دانشکده امام محمدباقر(ع) ساری، با انتقاد از کم توجهی متولیان علمی کشور نسبت به هوش مصنوعی، گفت: در آینده نزدیک عدم توجه به این موضوع مشکلات جدی زیادی در بخش‌های مختلف برای کشور به وجود می آورد.

تاکید رهبری، ایران باید منبع علم جهانی بشود/ مأیوس کردن و تشویق جوانان به ترک کشور خیانت است۱

در دیدار نخبگان جوان و استعدادهای برتر؛

تاکید رهبری، ایران باید منبع علم جهانی بشود/ مأیوس کردن و تشویق جوانان به ترک کشور، خیانت است

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، با یادآوری سخنان چند سال قبل خود بار دیگر بر این که ایران باید منبع علم جهانی بشود، تاکید کردند و افزودند: اما مهاجرفرستی و اینکه عناصری در بعضی دانشگاهها، جوان نخبه را از آینده مأیوس، و او را به ترک میهن تشویق می‌کنند، صریحاً خیانت به کشور و دشمنی با آن است و دوستی با آن جوان هم نیست.

۱

دکتر کورش بابلی عنوان کرد:

سرعت تغییرات در فناوری‌های روز دنیا، ایجاد مراکز نوآوری را به یک نیاز تبدیل کرده است

معاون علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه با اشاره به راه اندازی مرکز نوآوری شهید آشتیانی در استان، آن را گامی مهم در راستای دسترسی به پیشرفت و رسیدن به تمدن اسلامی دانست و افزود: سرعت تغییرات در فناوری‌های روز دنیا و مسائل اجتماعی جامعه، ایجاد مراکز نوآوری را به یک نیاز تبدیل کرده است.

سهم اندک ما از هوش مصنوعی به خاطر مسئله‌ای بنام نفت/هوش مصنوعی شاه‌کلید اصلاح وضعیت موجود کشور است

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت:

سهم اندک ما از هوش مصنوعی به خاطر نفت/هوش مصنوعی شاه‌کلید اصلاح وضع موجود کشور است

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان در آیین افتتاح رویداد بوتکمپ و مرکز اسمارتک بسیج دانشجویی استان اصفهان، با بیان این که سهم اندک ما از هوش مصنوعی و نگاه‌های احیانا لوکس و لاکچری به این حوزه به خاطر مسئله‌ای بنام نفت است، گفت: از منظر علم اقتصاد هوش مصنوعی شاه‌کلید اصلاح وضعیت موجود کشور است.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی آنتی‌بیوتیک تولید کرد

محققان دانشگاه ام آی تی برای نخستین بار از هوش مصنوعی برای کشف آنتی بیوتیک‌های جدیدی استفاده کرده‌اند که می‌تواند مقاوم‌ترین باکتری‌ها را شکست دهد.

هوش مصنپعی

بررسی نمونه خون با هوش مصنوعی برای شناسایی بیماری‌های عصبی

محققان دانشگاه مک گیل با تحلیل و بررسی خون با استفاده از هوش مصنوعی موفق به شناسایی زودهنگام بیماری‌های عصبی شده‌اند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب