در دیدار معاون فرهنگی شهردار اصفهان با هیأت اعزامی از کشور ترکیه؛

اصفهان و قونیه در مسیر خواهرخواندگی

هیأت ترکیه‌ای در دیدار با معاون فرهنگی شهردار اصفهان با اشاره به قرابت‌های فرهنگی اصفهان و قونیه، خواستار فراهم شدن مقدمات خواهرخواندگی این دو شهر شدند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، هیأت ترکیه‌ای در دیدار با معاون فرهنگی شهردار اصفهان با اشاره به قرابت‌های فرهنگی اصفهان و قونیه، خواستار فراهم شدن مقدمات خواهرخواندگی این دو شهر شدند.

هیأت اعزامی از کشور ترکیه‌ متشکل از نماینده شهر قونیه در مجلس ترکیه، شهردار منطقه کاراتای قونیه و معاون او، مدیر مرکز فرهنگی گردشگری قونیه و مدیر بخش موسیقی مولویه شهر قونیه با مجتبی شاه‌مرادی معاون فرهنگی شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان و علیرضا مساح رئیس اداره گردشگری این سازمان دیدار و گفت‌وگو کردند.

معاون فرهنگی شهردار اصفهان در این دیدار، ابراز امیدواری کرد که این نشست سرآغاز همکاری‌های دوجانبه میان شهرهای اصفهان و قونیه باشد.

مجتبی شاه‌مرادی افزود: قونیه برای ایرانیان به واسطه آرامگاه مولانا از اهمیت زیادی برخوردار است و تخت فولاد اصفهان نیز به واسطه تدفین عرفا و دانشمندان فراوان در آن به نوعی مهد عرفان ایران محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: مولانا امروز پیونددهنده اقوام و کشورهای گوناگون است، فارغ از اینکه اشعار خود را به چه زبانی سروده باشد.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان یادآور شد که شهر قونیه پایتخت سلجوقیان روم و شهر اصفهان پایتخت سلجوقیان ایران بوده‌اند و از این جهت نیز قرابت دارند.

شاه‌مرادی با بیان اینکه مولانا در اشعار خود ارزش‌های اخلاقی را به تمام ملت‌ها به‌ویژه مسلمانان یادآوری کرده است، گفت: اصفهان و قونیه دارای میراث مشترک عرفانی، ادبی و اسلامی هستند و حتی در معماری نیز شباهت‌هایی میان دو شهر دیده می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری جلسات مثنوی‌خوانی و مولوی‌شناسی در اصفهان تصریح کرد: این قرابت فرهنگی می‌تواند زمینه همکاری‌های مشترک ما را فراهم کند چرا که همچنین اصفهان صاحب مکتب موسیقی و مکتب فلسفه خود است که زمینه پیوند اصفهان و قونیه را فراهم می‌کند.

معاون فرهنگی شهردار اصفهان با اشاره به نقش بستن اشعار مولانا بر صنایع‌دستی اصفهان، پیوند دو شهر اصفهان و قونیه را به پیوند برادری تشبیه کرد.

شاهمرادی همچنین برای پذیرش گردشگر از قونیه در اصفهان اعلام آمادگی و بر گسترش همکاری‌های دوجانبه در حوزه گردشگری تأکید کرد.

وی بیان کرد: یکی از آموزه‌های اسلام برادری و برابری میان مسلمانان است و آنچه کلام مولانا را برای ما دلنشین می‌کند مفاهیمی است که او درباره اسلام و پیامبر اکرم(ص) به زبان شعر بیان می‌کند. امیدوارم طبق این آموزه‌ها شاهد دنیایی بدون جنگ و تبعیض باشیم و ریشه فقر و بی‌عدالتی در جهان کنده شود.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با اشاره به طرح شهروند دیپلمات گفت: در این طرح ایرانی‌ها و اصفهانی‌هایی که در اقصی نقاط دنیا هستند نقش سفیران فرهنگی را بازی کرده و با هماهنگی شهرداری اصفهان برنامه‌هایی را در شهرهای محل اقامت خود برگزار می‌کنند که در همین راستا می‌توان نمایشگاه‌ها و رویدادهایی برای تبادل فرهنگی میان اصفهان و قونیه در شهر قونیه برگزار کرد. همچنین مقبره صائب تبریزی در اصفهان است و می‌توان رویدادی با عنوان هفته فرهنگی مولانا در اصفهان و هفته فرهنگی صائب تبریزی در قونیه برگزار کرد.

احمد سورگن، نماینده شهر قونیه در مجلس ترکیه و مشاور سابق رئیس‌جمهور این کشور نیز با ابراز خرسندی از اینکه پس از 25 سال بار دیگر به اصفهان سفر کرده، گفت: اصفهان شهری است که باید به کرات و در زمان‌های مختلف به آن سفر کرد و نصف‌جهان را از نزدیک دید.

وی با تشکر از میزبانی خوب اصفهان از هیأت ترکیه‌ای افزود: متأسفانه امروزه در اطراف دو کشور شاهد جنگ‌ها و درگیری‌های سیاسی هستیم و سازمان ملل نیز از کنترل این اتفاقات ناتوان است. باید دنیای جدیدی بنا شود که بر پایه عدالت بوده و با طبیعت مهربان‌تر باشد.

سورگن تأکید کرد دو کشور ایران و ترکیه که سابقه تاریخی طولانی دارند می‌توانند با تقویت اتحاد برای خود و دنیا قدم‌های خوبی بردارند.

نماینده شهر قونیه در مجلس ترکیه تأکید کرد: طبق آموزه‌های مولانا و فلسفه اشعار او هم‌دلی میان ملت‌ها از هم‌زبانی مهم‌تر است و دو کشور مسلمان ایران و ترکیه می‌توانند در این عرصه پیشتاز باشند.

حسن کیلچا، شهردار منطقه کاراتای قونیه نیز در این دیدار گفت: زمانی که در خیابان‌های اصفهان قدم می‌زدیم گویی در خیابان‌های قونیه گام برمی‌داریم.

وی با بیان اینکه شهر قونیه 2 میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد، ادامه داد: قونیه از نظر صنعتی و کشاورزی در ترکیه سرآمد است اما بیشتر شهرت این شهر در جهان به واسطه آرامگاه مولانا و شمس تبریزی است و نزدیک به 3 میلیون نفر در سال به زیارت این مقبره ها می‌آیند.

کیلچا ترجمه مثنوی به زبان‌های زنده دنیا و سازماندهی فضای اطراف آرامگاه مولانا را از جمله اقدامات شهرداری قونیه دانست.

شهردار منطقه کاراتای قونیه با اشاره به حضور گردشگران و دانشجویان ایرانی در قونیه بیان کرد: محله‌ای با 6 هزار نفر جمعیت در قونیه وجود دارد که ساکنان آن از اصفهان به این شهر وارد شده‌اند و بر سردر این شهر شعری حک شده که کلمه اصفهان در آن وجود دارد.

در ادامه عبدالستار یارار، مدیر مرکز فرهنگی گردشگری قونیه با اشاره به سفر خود به اصفهان در زمان نمایش فیلم‌های جشنواره فجر در آن گفت: 4 سال است که جشنواره فیلم صوفی در شهر قونیه برگزار می‌شود و مجید مجیدی کارگردان مشهور ایرانی در هیأت داوران این جشنواره حضور دارد.

وی اصفهان را شهر موسیقی دانست و اضافه کرد: شهر قونیه 18 سال است که در ایام تولد مولانا میزبان یک جشنواره موسیقی سنتی است که پیش از شیوع کرونا بزرگان موسیقی ایران در آن حضور یافتند که امیدوارم بتوانیم جشنواره های مشترکی میان دو شهر برگزار کرده و پیوندهای مشترک را قوت ببخشیم.

همچنین احمد چالیشیر، مدیر بخش موسیقی مولویه قونیه در این دیدار اظهار داشت: قونیه به‌عنوان پایتخت موسیقی مولویه نقش مهمی در موسیقی اسلامی در ترکیه دارد. در هر سال یک گروه موسیقی سنتی نیز از ایران به جشنواره موسیقی سنتی قونیه دعوت می‌شود. یکی از مسائلی که باعث حفظ پویایی سبک موسیقی مولویه شده وجود کلمات فارسی و اشعار مولانا به زبان فارسی در آن است.

وی با بیان اینکه همکاری‌های مشترک میان کشورها معمولاً در حوزه‌های اقتصادی، تجاری و سیاسی انجام می‌شود، ابراز امیدواری کرد این همکاری‌های در حوزه فرهنگی به‌خصوص موسیقی نیز اتفاق بیفتد.

 انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶:۲۰

شناسه خبر: 99486

مطالب مرتبط :
 اقدام مدیرعامل سازمان آرامستانها را در غسل و تدفین شهید نصیری با دستان خودش، ستایش می‌کنم

شهردار اصفهان:

اقدام مدیرعامل سازمان آرامستانها را در غسل و تدفین شهید نصیری با دستان خودش، ستایش می‌کنم

شهردار اصفهان، گفت: اقدام مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان در ورود به سالن تطهیر و غسل و تدفین شهید نصیری با دستان خودش را به شدت ستایش می‌کنم.

اقدام پنجاه پنجاه جمعیتی ترکیه سرگردانی میان مدرنیسم و نئوعثمانیسم است

استاد روابط بین الملل دانشگاه اصفهان گفت:

اقدام پنجاه پنجاه جمعیتی ترکیه سرگردانی میان مدرنیسم و نئوعثمانیسم است

استاد روابط بین الملل دانشگاه اصفهان با اشاره به این که امروز جامعه ترکیه و سران ترکیه و احزاب و حتی اندیشمندان ترکیه با یک سرگردانی و سردرگمی مواجه شده‌اند به اقدامات ترکیه در مدرنیسم و گرایش به غرب از گذشته تا بحال و همچنین اقدامات و حرکتهایی که این کشور در راستای نئوعثمانیسم داشته، گفت: امروز ما اقدام پنجاه پنجاه جمعیتی ترکیه را سرگردانی میان مدرنیسم و نئوعثمانیسم تعبیر می‌کنیم.

ورزش

فعالیت بدنی چیزی فراتر از ورزش کردن است

ورزش متوسط ​​و فعالیت مکرر در طول روز هر دو در نتایج بهتر سلامتی نقش دارند و حرکت کردن در اطراف فقط به مدت پنج دقیقه در هر ساعت می تواند به افراد کمک کند تا از عدم فعالیت همه گیر خود خلاص شوند.

شهرداری

سرانه فضای سبز شهر خرم آباد بسیار پایین است

نشست خبری _ شهردار خرم آباد :سرانه فضای سبز شهر خرم آباد با میانگین کشوری فاصله زیادی دارد وبسیار پایین است‌.

برنامه‌ریزی وزارات بهداشت و وزارت علوم جهت بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از اول آذر باشد

آیت الله رییسی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:

برنامه‌ریزی وزارات بهداشت و وزارت علوم جهت بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از اول آذر باشد

رییس جمهور با اشاره به اهمیت و نقش فضای علمی و آموزشی کشور در پویایی جامعه گفت: وزارت بهداشت، با همکاری وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش، طوری برنامه‌ریزی کند تا مدارس و دانشگاه‌ها از اول آذر طبق شیوه‌نامه‌ها بازگشایی شوند.

مهارت

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور در شورای مهارت استان اصفهان:

تحقق توسعه و توانمندسازی با آموزش‌های مهارتی/بخش خصوصی بازوهای پرتوان آموزش‌های مهارتي

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور در شوراي مهارت استان اصفهان، گفت: توسعه و توانمندسازی با آموزش‌های مهارتی محقق می شود و ظرفیت بخش خصوصی بازوهای پرتوان آموزش‌های مهارتي است.

تاکید بر شناسايي افراد خبره در صنايع و صنوف/ تجلیل از برگزیدگان مسابقات آزاد مهارت نماچيني آجر

معاون آموزش سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور؛

تاکید بر شناسايي افراد خبره در صنايع و صنوف/ تجلیل از برگزیدگان مسابقات آزاد مهارت نماچيني آجر

محمدرضا شاه پسند معاون آموزش سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور در مراسم اختتاميه و تجلیل از برگزیدگان سومين مسابقات آزاد مهارت نماچيني آجر اصفهان، شناسايي افراد خبره در صنايع و صنوف و تعيين مسير ارتقاء آنان را مورد تاکید قرار داد.

دانش آموختگان رشته‌های علوم پایه پزشکی و داروسازی دوره تعهد می‌گذرانند

صفوی عنوان کرد:

دانش آموختگان رشته‌های علوم پایه پزشکی و داروسازی دوره تعهد می‌گذرانند

مدیر مرکز رشد فناوری فرآورده‌های تخصصی گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان از فراهم شدن امکان گذراندن دوره تعهد دانش آموختگان رشته‌های تخصصی علوم پایه پزشکی و داروسازی در شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های مستقر در مراکز رشد دارای مجوز و پارك‌هاي فناوري سلامت خبر داد.

سرپرست دانشگاه پیام‌نور منصوب شد

با حکم وزیر علوم؛

سرپرست دانشگاه پیام‌نور منصوب شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی دکتر «ابراهیم تقی‌زاده» را به عنوان سرپرست «دانشگاه پیام‌نور» منصوب کرد.

آلزایمر

معکوس کردن علائم بیماری آلزایمر با داروهای تجویزی

دانشمندان کشف کردند که دو داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) و دو داروی فشار خون بالا می‌توانند اختلالات شناختی ناشی از آلزایمر را از بین ببرند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب