نقش نور آبی در نظارت بر بیماری رتینوپاتی دیابتی

محققان "دانشگاه توکیو" ژاپن در مطالعه اخیرشان دریافته‌اند همانطور که یک نور درخشان می‌تواند یک اتاق بسیار تاریک را روشن کند، نور آبی نیز می‌تواند گزینه خوبی برای بررسی برخی قسمت‌های چشم باشد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری استان ایلام؛ دانشمندان این مطالعه اظهار کرده‌اند برای بررسی بهتر و کاوش در اعماق چشم و کشف نواحی تحت تاثیر رتینوپاتی دیابتی (DR) که علت اصلی نابینایی است می‌توان از نور آبی استفاده کرد.

ژاپنی‌ها در مطالعه اخیرشان متوجه شده‌اند که می‌توان از تصاویر آبی به‌دست‌آمده توسط روش "افتالموسکوپی اسکن لیزری میدان وسیع چندرنگی" (SLO) برای شناسایی نواحی از چشم افراد که به دلیل ابتلا به رتینوپاتی دیابتی آسیب دیده است، استفاده کرد. به گفته محققان با کمک این روش (نسبت به روش‌های پیشین) بخش گسترده‌تری از چشم را می‌توان بررسی کرد.

رتینوپاتی دیابتی (Diabetic retinopathy) یا شبکیه‌رنجوری دیابتی عارضه‌ای ناشی از دیابت است که به دلیل تغییرات ایجاد شده در رگ‌های خونی رخ می‌دهد. وقتی عروق خونی در شبکیه آسیب می‌بینند ممکن است باعث نشت مایع یا خون شده یا منجر به رشد شاخه‌های عروقی شکننده و کلاف مانند شده و باعث تخریب شبکیه شود در نتیجه تصویری که شبکیه به مغز می‌فرستد تار یا کج می‌شود.

روش‌های فعلی تصویربرداری از چشم شامل آنژیوگرام فلورسین است که طی آن رنگ به چشم تزریق می‌شود. اما افتالموسکوپی اسکن لیزری یک رویکرد غیر تهاجمی است که نیازی به رنگ ندارد و روش "افتالموسکوپی اسکن لیزری میدان وسیع چندرنگ" نیز نشان دهنده پیشرفت این تکنیک است که در آن از لیزرهای قرمز، آبی و سبز برای ثبت همزمان چند تصویر از بخش وسیعی از چشم استفاده می‌شود. تحقیقات قبلی نشان داده است که تصاویر آبی گرفته شده توسط افتالموسکوپی اسکن لیزری معمولی ممکن است مناطقی از  چشم که نشان دهنده آسیب مرتبط با رتینوپاتی دیابتی است را نشان هد.

در این مطالعه، محققان تصاویر به دست آمده توسط روش افتالموسکوپی اسکن لیزری با میدان وسیع آبی و تصاویر آنژیوگرام فلورسین از چشم افراد مبتلا به دیابت را با یکدیگر مقایسه کردند و سپس به بررسی مورفولوژی شبکیه برخی از افراد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی پرداختند.

"کیوکو اوهنو ماتسوی"( Kyoko Ohno-Matsui) نویسنده ارشد این مطالعه گفت:ما دریافتیم که مناطق کم‌انعکاس در تصاویر افتالموسکوپی اسکن لیزری با میدان وسیع آبی با مناطق ایسکمی در تصاویر آنژیوگرام فلورسین بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی مطابقت دارد. ارزیابی بیشتر تصاویر نشان داد که به نظر می‌رسد نواحی ایسکمی با قسمت‌هایی از شبکیه که نازک و تا حدی بی سامان بودند، مطابقت دارند.

ایسکِمی (Ischemia) در اصطلاح پزشکی به کم‌رسیدن خون، به اندام یا ناحیه‌ای از بدن گفته می‌شود.

محققان گفتند این امکان وجود دارد که طول موج نور آبی بتواند راحت‌تر از این نواحی نازک‌شده شبکیه که به‌عنوان مناطق کم‌انعکاس در تصاویر افتالموسکوپی اسکن لیزری نمایش داده می‌شوند، عبور کند.

این مطالعه کاربرد روش "افتالموسکوپی اسکن لیزری میدان وسیع آبی" به عنوان یک ابزار ساده و غیر تهاجمی برای تشخیص آسیب‌های مرتبط با رتینوپاتی دیابتی در چشم را تایید می‌کند. این روش ممکن است به عنوان یک ابزار مهم غربالگری و نظارت بر پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی عمل کند.( isna.ir)

رتینوپاتی چیست؟

به اختلالاتی که در نهایت منجر به آسیب به شبکیه چشم می شوند، رتینوپاتی می گویند. با برخورد نور به شبکیه چشم این محرک ها دچار تغییراتی شده و به صورت فرکانس هایی از شبکیه چشم به سمت مغز ارسال می گردند. حال در صورت آسیب به شبکیه متناسب با شدت و محل آسیب، بیمار ممکن است دچار تاری دید و یا حتی کوری شود که با لیزر شبکیه می توان مانع از کوری افراد شد .

رتینوپاتی دیابتی

امروزه تغییراتی در سبک زندگی همه ما ایجاد شده است که موجب شده تا فعالیت های روزانه افراد کمتر و تغذیه آن ها ناسالم تر شود. همین امر باعث افزایش روز افزون برخی بیماری ها از جمله دیابت می باشد. دیابت می تواند ناشی از کم تحرکی، استفاده بیش از حد از مواد قندی مانند شیرینی ها، شکلات و ... باشد. دیابت زمینه ارثی نیز دارد که با عدم رعایت رژیم غذایی مناسب، ورزش نکردن و.. می تواند باعث فعال شدن این بیماری در فرد شود. یکی از عارضه های طولانی مدت دیابت ملیتوس، رتینوپاتی دیابتی می باشد. دیابت در صورت کنترل نشدن منجر به تخریب عروق شبکیه چشم می شود که به دنبال آن رتینوپاتی دیابتی را خواهیم داشت. توجه داشته باشید که این عارضه به طور قطعی قابل پیشگیری نیست و تنها راه ممکن برای جلوگیری از آن، کنترل دقیق و خوب دیابت می باشد که می تواند تا حد زیادی از ابتلای فرد به رتینوپاتی جلوگیری نماید. این عارضه حدودا ده سال پس از ابتلا به دیابت خود را به آرامی نشان خواهد داد.( binaii.com)

انواع رتينوپاتي ديابتي

1.رتینوپاتی زمینه‌ای مرحله اول رتینو پاتی دیابتی است. در این مرحله عروق کوچک در پرده شبکیه صدمه دیده و مایع یا خون از آنها نشت می کند. مایع نشت کرده باعث تورم پرده شبکیه شده و یا رسوباتی به نام"اگزودا" را ایجاد می نماید. با اینکه این مرحله معمولاً روی دید تاثیری نمی گذارد اما ممکن است بعداً به مراحل شدیدتری که منجر به کاهش دید می شود، تبدیل شود. از این رو رتینوپاتی زمینه‌ای به عنوان یک علامت هشدار دهنده محسوب می شود.

گاهی مایعی که نشت کرده‌است در مرکز دید جمع می شود. مرکز دید، مسئول دیدن جزئیات ریز اشیا می باشد (مثلاً حروف یا اعداد). این مسئله به نام تورم مرکز دید خوانده می شود و ممکن است سبب شود خواندن یا انجام کارهای نزدیک مشکل تر شود.

۲. رتینوپاتی پرولیفراتیو (تکثیری) حالتی است که رگهای خونی جدید و غیرطبیعی برروی سطح شبکیه رشد می کنند. این عروق جدید دیواره ضعیف تری داشته و شکننده هستند و ممکن است منجر به خونریزی شوند. زجاجیه ماده شفاف و ژله مانندی است که مرکز چشم را پر می کند. خون نشت کرده باعث کدر شدن زجاجیه شده و به صورت نسبی مانع عبور نور از مردمک به پرده شبکیه می شود در نتیجه تصویر تار و درهم می شود. این رگهای خونی غیرطبیعی ممکن است تبدیل به بافت سفتی شده که شبکیه را از پشت چشم جدا کنند و باعث جدا شدگی پرده شبکیه شوند که در صورت عدم درمان می تواند منجر به کاهش شدید دید و کوری شود.

رگهای خونی غیرطبیعی همچنین ممکن است اطراف مردمک، روی عنبیه (قسمت رنگی چشم) رشد کرده و با افزایش فشار داخل چشم باعث ایجاد آب سیاه شود. رتینوپاتی دیابتی تکثیری (پرولیفراتیو) شدیدترین نوع بیماری شبکیه ناشی از دیابت می باشد. حدود ۲۰٪ افراد دیابتی به آن مبتلا می شوند و می تواند باعث کاهش شدید دید و کوری شود.( avapezeshk.com)

علائم رتینودیابتی:

امروزه بیش از 200 میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت شیرین مبتلا هستند از سال 1687 میلادی آمار افراد دیابتی افزایشی سه برابر را طی کرده است و بر اساس فدراسیون بین المللی دیابت تا سال 2025 میلادی به بیش از دو برابر رقم فعلی خواهد رسید.

شایع ترین علت نابینایی در سنین زیر 60 سال بیماری دیابت است و مهم ترین علت ناینایی در بیماری دیابت تورم مرکز بینایی است که اگر امروزه با تاخیر به این موضوع رسیدگی شود بیمار برای همیشه بینایی خود را از دست می دهد و قابل درمان نیست مگر آنکه در مراحل اولیه باشد.( drsharepour.com)

·  عارضه مگس پران – flashes به تعداد زیاد

·  تار شدن بینایی

·  تغییر گاه و بی گاه بین تار و واضح بودن بینایی

·  دیدن مناطق خالی یا تاریک در زمینه بینایی

·  ضعیف شدن دید شبانه

·  محو بودن رنگ ها(drmakaremi)

چگونه رتینوپاتی دیابتی تشخیص داده می­شود؟

بهترین راه برای تشخیص رتینوپاتی دیابتی معاینه چشمی در فواصل منظم می­ باشد که توسط چشم پزشک بایستی انجام شود. رتینوپاتی بسیار شدید ممکن است کاملاً بدون علامت باشد. بیماری را می­ توان با درمان بهبود بخشید. برای تشخیص رتینوپاتی دیابتی چشم پزشک با استفاده از دستگاهی بنام افتالموسکوپ بداخل چشم شما نگاه می ­کند. چشم پزشکی ممکن است قبل از معاینه با استفاده از قطره چشمی مردمک را باز کند.

چنانچه چشم پزشک رتینوپاتی دیابتی را تشخیص دهد ممکن است نیاز به عکس رنگی ته چشم یا آزمایش خاصی بنام "آنژیوگرافی با فلوئورسئین" باشد تا مشخص شود که شما احتیاج به درمان دارید یا نه؟ در آنژیوگرافی با فلوئورسئین یک ماده رنگی به داخل رگ شما تزریق می­ شود و عکسهای مخصوصی از چشم شما گرفته می ­شود.( noorvision.com)

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

کنترل بیماری دیابت یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از ابتلا به بیماری رتینوپاتی دیابتی است. اگر فرد به دیابت مبتلا باشد، لازم است که سالیانه حتی اگر مشکل خاصی در دید خود احساس نمی‌کند به متخصص چشم مراجعه کند.

بارداری می‌تواند باعث وخامت رتینوپاتی دیابتی شود، پس زن باردار مبتلا باید به صورت مرتب در این دوران به چشم پزشک مراجعه کند. اگر تغییری در کیفیت دید ایجاد شود، دید تار شود یا لکه‌هایی در دید فرد وجود داشته باشد، شخص باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کند.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به رتینوپاتی دیابتی هستند

امکان ابتلای هر فرد دیابتی به بیماری رتینوپاتی دیابتی وجود دارد. خطر ایجاد این عارضه‌ چشمی در نتیجه عوامل زیر افزایش خواهد یافت:

 • در طول ابتلا به بیماری دیابت – هر چه قدر فرد زمان بیش‌تری با دیابت درگیر باشد، خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی در او بیشتر می شود
 • کنترل نکردن میزان قند خون 
 • فشار خون بالا 
 • کلسترول بالا 
 • بارداری 
 • مصرف تنباکو 
 • مردمان آفریقایی – آمریکایی، هیسپانیک (اسپانیایی یا پرتغالی زبان‌های ساکن آمریکای لاتین) و بومی‌های آمریکا بیش‌تر در معرض ابتلا هستند(drdr.ir)

چگونه رتینوپاتی دیابتی درمان می­شود؟

برای درمان چشم پزشک مسائل زیر را در نظر می­ گیرد:

 • سن شما
 • تاریخچه پزشکی شما
 • چگونگی نحوه زندگی شما
 • چه مقدار شبکیه صدمه دیده است ؟

در بسیاری موارد احتیاجی به درمان نیست اما بیمار باید بطور مرتب تحت معاینات چشمی قرار گیرد. در دیگر موارد، درمان برای متوقف کردن صدمات ناشی از رتینوپاتی دیابتی و در صورت امکان بهبود دید انجام می­ شود.

جراحی لیزر: این روش اغلب در درمان رتینو پاتی دیابتی موثر است. یک اشعه قوی از نور لیزر بر بروی قسمت صدمه دیده شبکیه متمرکز می­ شود. تابش اشعه لیزر رگهای نشت کننده را می­ بندد و بدین وسیله تورم مرکز دید کم می­ شود. این نوع درمان "فوتوکوآگولاسیون - Photocoagulation"  نامیده می شود.

در موارد رشد رگهای خونی غیرطبیعی (نئوواسکولاریزاسیون) تابش اشعه لیزر در تمامی قسمت های کناری پرده شبکیه استفاده می­ شود. اثرات ناشی از لیزر باعث کاهش رشد رگهای خونی غیرطبیعی شده همچنین شبکیه را به پشت چشم می ­چسباند و مانع جدا شدگی شبکیه می­ شود.

جراحی لیزر ممکن است در مطب چشم پزشک و یا در یک کلینیک بصورت سرپایی انجام شود. چنانچه رتینو پاتی دیابتی در مراحل اولیه تشخیص داده شود جراحی لیزر می­ تواند سیر کاهش دید را كُند کند. حتی در مراحل پیشرفته بیماری (رتینوپاتی پرولیفراتیو) نیز، جراحی لیزر شانس کاهش شدید دید را کم می­ کند.

کرایوتراپی(سرد کردن): اگر زجاجیه به دلیل وجود خون کدر باشد جراحی لیزر را تا زمانی که خون جذب شود نمی توان انجام داد. در بعضی موارد خونریزی زجاجیه، کرایوتراپی یا یخ زدن شبکیه ممکن است در کوچک شدن رگهای خونی غیرطبیعی کمک کننده باشد.

 ویترکتومی برداشتن زجاجیه: در رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو پیشرفته ممکن است چشم پزشک برداشتن زجاجیه را توصیه کند. این جراحی میکروسکوپی در اطاق عمل انجام می­ شود. ویترکتیومی زجاجیه پر شده از خون را بر می دارد و به جای آن ماده شفافی را جایگزین می­ کند. در حدود %70 بیماران بعد از برداشتن زجاجیه بهبودی دید دارند . گاهی اوقات قبل از انجام عمل برداشتن زجاجیه چشم پزشک ممکن است برای چند ماه یا یک سال صبر کند تا شاید خونریزی خود به خود جذب شود.

ترمیم شبکیه : در صورتیکه بافت تخریب شده منجر به جداشدگی شبکیه از پشت چشم شود کاهش شدید دید یا کوری را باعث می­ شود مگر اینکه جراحی برای چسباندن شبکیه به موقع و با موفقیت انجام شود.( noorvision.com)

انتهای پیام /ن

 

 

زمان انتشار: شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۷:۲۷

شناسه خبر: 99509

مطالب مرتبط :
نور آبی

براساس مطالعات جدید

نور آبی منجر به بلوغ زودرس می شود

تلاشهای محققان برای درک اینکه چرا برخی از کودکان به بلوغ زودرس می رسند.

ی

به مثلث خطر صورت دست نزنید

بر اساس پژوهش های صورت گرفته یک مثلث خطر بر روی صورت هر فرد وجود دارد که نواحی اطراف بینی را دربر می گیرد. همانطور که در تصویر می بینید قاعده این مثلث در ناحیه لب ها و راس آن بین دو چشم است.

کبد چرب

محققان عنوان کردند :

معکوس شدن آسیب کبدی ناشی از چاقی در موش با کمک درمان تجربی

بیماری کبد چرب وضعیتی است که با چاقی و دیابت مرتبط است و به نوبه ی خود اغلب منجر به عوارض عمده ی دیگری می شود.

دانش آموختگان رشته‌های علوم پایه پزشکی و داروسازی دوره تعهد می‌گذرانند

صفوی عنوان کرد:

دانش آموختگان رشته‌های علوم پایه پزشکی و داروسازی دوره تعهد می‌گذرانند

مدیر مرکز رشد فناوری فرآورده‌های تخصصی گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان از فراهم شدن امکان گذراندن دوره تعهد دانش آموختگان رشته‌های تخصصی علوم پایه پزشکی و داروسازی در شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های مستقر در مراکز رشد دارای مجوز و پارك‌هاي فناوري سلامت خبر داد.

ی

جراحان زیبایی از عمل افراد دارای اختلال شخصیتی پرهیزکنند

مدیرکل امور کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار کرد: از پزشکان می‌خواهم قبل از انجام عمل زیبایی فرد را برای مشاوره روانپزشکی ارجاع دهند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب