آیا درماتیت درمان قطعی دارد؟

یک متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه درماتیت عارضه رایج پوست دست است، تصریح کرد: اگزما هم می‌‏تواند دلایل ژنتیکی داشته باشد و هم بر اثر انواع عوامل حساسیت ‏زای محیطی یا مواد آلرژیک به وجود بیاید. 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ دکتر سید مسعود داودی متخصص پوست و مو در ارتباط با علل و راه های درمان اگزمای پوستی گفت: اگزما یکی از شایع ترین بیماری هایی پوستی می‌باشد که افرادی که پوست حساسی دارند معمولا در فصل سرما به درمانگاه و یا مطب های پوستی مراجعه می‌کنند و تقریباً از هر ۳ نفری که مراجعه می‌کنند یک نفر آنها به اگزما مبتلا است.

وی با بیان اینکه اگزمای دست رایج است و به آن درماتیت دست هم گفته می‏‌شود، گفت: ضایعات اگزما یکی از ضایعات ملتهب و قرمز پوست است که با خارش همراه می‌باشد این خارش ممکن است باعث عفونت پوست و یا خراشیدگی پوست بشود و در مواردی که درمان نشود بیماری مزمن می‌شود و پوست را طوری تغییر می‌دهد که مثل چرم ضخیم و کلفت می‌شود.

داودی ادامه داد: این ضایعات علت های مختلفی می‌تواند داشته باشد، همچنین در مشاغل و حرفه های مختلف به واسطه ی حساسیت های مختلف انواع مختلفی دارد. 

وی تاکید کرد: از نظر علمی به طور کلی تماس پوست با مواد حساسیت زا باعث اگزمای پوستی می‌شود. البته در بعضی موارد، مواد حساست زا به شکل مواد خوراکی هم می‌تواند باعث اگزمای پوست شود.

این متخصص پوست و مو گفت: اگزمای پوستی مختص سن خاصی نیست و فردی در هر سنی می‌تواند دچار اگزما بشود، ولی کسانی که به طور ژنتیک و ارثی دارای پوست حساسی هستند ممکن است حتی از دوران کودکی و خردسالی دچار این مشکل شوند و بیشترین درگیری با کسانی است که از دوران کودکی مبتلا به اگزمای پوستی می‌باشند. چون کودکان را نمی‌شود راهنمایی کرد که چه کارهایی بکنند، چه کارهایی نکنند، از چه چیزهایی پرهیز کنند، در نتیجه درمان ضایعات اگزمایی در کودکان بسیار سخت می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه شایع ترین اگزما مربوط به تماس پوست با یکسری مواد حساسیت زا است، ادامه داد: افرادی که حرفه و مشاغلی دارند که ساعت ها با موادی که برای پوست محرک است سر و کار دارند بیشتر دچار اگزمای پوستی می‌شوند. مثل خانم های آرایشگر که در آرایشگاه کار می‌کنند، مردانی که در تعمیرگاه ماشین کار می‌کنند، کارگرانی که در کارخانه پتروشیمی کار می‌کنند و با مواد نفتی و بنزینی سر و کار دارند، افرادی که در بیمارستان ها و یا ادارات کار خدماتی دارند و همچنین خانم های خانه دار به خصوص خانم هایی که فرزند کوچک دارند به خاطر تماس بیش از اندازه پوستشان با موارد شیمیایی، شوینده ها و شستشوی زیادی بیشترین ریسک مبتلا شدن به اگزمای پوست را دارند.

داودی با بیان اینکه دو نوع مواد باعث اگزما می‌شوند، گفت: بعضی موادها مثل وایتکس ذاتاً محرک هستند و اگر هر فردی با وایتکس و یا شوینده ها به طور مداوم سر و کار داشته باشد باعث اگزما می‌شود؛ ولی بعضی از موادها آلرژیک هستند و همه افراد با استفاده آنها دچار اگزما نمی‌شوند، مشهورترین آنها حساسیت به بدلیجات در خانم ها و حساسیت به اشیاء فلزی در مردان مثل بند ساعت و قلاب کمربند. این نوع حساسیت ها آلرژیک هستند و در همه افراد بروز نمی‌کند ولی باز هم بعضی به شکل ژنتیک به این مواد حساسیت دارند و بر اثر تماس پوست با آنها ممکن است دچار حساست شوند.

وی ادامه داد: نکته ای که در مورد آلرژیک ها باید گفت این است که ممکن است به مرور زمان آلرژی ایجاد شود، یعنی شخص خیلی قاطع می‌گوید از بدلیجات و یا اشیاء فلزی استفاده می‌کند و هیچ مشکلی ندارد اما از یک روزی به بعد آلرژی شروع می‌شود و در اثر مختصر تماس با آن شی ممکن است که دچار اگزما بشود.

داودی یادآور شد: افرادی که پوست حساسی دارند تمام پوست بدنشان حساس است نه فقط پوست دست آنها؛ ولی شایع ترین جایی که اگزما دیده می‌شود دست می‌باشد چون پوست دست حساس تر است و در کارهای روزمره با مواد شیمایی زیادی تماس دارد. 

این متخصص پوست و مو افزود: پوست پلک نیز مثل پوست دست حساس است از همه جا نازکتر است و در شرایطی که بدن به طور یکسان با مواد حساسیت زا تماس داشته باشد پوست پلک زودتر از جاهای دیگر دچار آسیب می‌شود.

وی اذعان داشت: آلودگی هوا هم به شکل تنفسی می‌تواند باعث اگزمای پوست بشود؛ مواد حساسیت زا از جمله براده ها و تیکه های لاستیکی که از تردد ماشین ها در هوا پخش می‌شود می‌تواند باعث اگزما و حساست بشود مخصوصا در فصل های پاییز و زمستان چون در این دو فصل پوست خشک می‌شود و خشکی پوست باعث ایجاد ترک های ریزی می‌شود که با چشم قابل مشاهده نیستند اما همان ترک های ریز معبری می‌شوند برای ورود مواد حساسیت زا به داخل پوست.

این متخصص افزود: در شرایط عادی پوستی که سالم است مقاومت بیشتری در برابر مواد حساسیت زا دارد اما در فصل های پاییز و زمستان به علت سرد شدن هوا و خشک شدن پوست و ایجاد ترک های ریز مقاومت کمتری در برابر مواد حساسیت زا دارد، در نتیجه آب و هوا هم تاثیر بسزایی در اگزمای پوستی دارد مثلا در مناطق مرکزی ایران که تهران هم جزء آن می‌باشد آب و هوای خشکی دارد و برعکس در مناطق شمالی و جنوبی کشور به علت شرجی بودن هوا پوست زیاد خشک نمی‌شود و اگزما نیز کمتر دیده می‌شود، در کل اگزمای پوستی در فصل های پاییز و زمستان بیشتر از فصل های بهار و تابستان است.

داودی در ادامه در خصوص درمان اگزما گفت: اگزما درمان دارد اما درمان قطعی ندارد، چون با تماس مجدد مواد حساسیت زا بیماری دوباره تکرار می‌شود. مثلا کسی که بنا است و به سیمان آلرژی دارد بعد از درمان، اگزما برطرف می‌شود اما دوباره در همان شغل و حرفه و تماس مجدد با سیمان اگزما بر‌می‌گردد پس راه حل اساسی آن تغییر شغل در صورت امکان و جلوگیری از تماس مجدد مواد حساسیت زا با پوست می‌باشد. 

این متخصص پوست و مو افزود: در بعضی مواقع بعد از اینکه آلرژی شروع شد حتی با نفس کشیدن سیمان هم روی پوست اگزما ایجاد می‌شود ولی اگر از اول محافظت ها را انجام شود این مشکل پیش نمی‌آید.

وی اظهار داشت: در مشاغلی که افراد با مواد ضدعفونی کننده سر و کار دارند بهتر است از دستکش ‌های محافظ و پلاستیکی استفاده کنند و برای اطمینان بیشتر اول دستکش نخی یا نایلونی دست کنند بعد دستشکش پلاستیکی تا مواد حساسیت ‌زا به درون پوست منتقل نشود.

داودی اضافه کرد: کسانی که اگزمای پوستی دارند و از دستکش استفاده می‌کنند نباید با آب داغ و یا آب جوش کار کنند چون برای آنها عادت می‌شود و اگر روزی دستکش دستشان نباشد باز از آب داغ استفاده می‌کنند که برای پوستشان مضر است.  

این متخصص پوست و مو گفت: مواد ضدعفونی کننده اول پوست را خشک می‌کند و در مرحله بعدی فرد را دچار اگزما می‌کند در نتیجه برای جلوگیری از خشک شدن پوست به هر دلیلی باید پوست را مرطوب نگه داشت. یعنی بعد از شستشو و خشک کردن دست باید بلافاصله با یک کرم پوست را چرب کرد، مخصوصا کسانی که سابقه حساسیت و اگزما دارند باید این مسئله را جدی بگیرند.

وی تصریح کرد: برای درمان اگزماهای خفیف می‌توان از پمادهای ملایم کورتونی استفاده کرد اما در کنار آن حتماً باید پوست را به وسیله لوسیون ها چرب نگه داشت، گفتنی است که استفاده کوتاه‌ مدت پماد کورتون عوارض خاصی ندارد اما نباید به مدت طولانی از آن استفاده کرد.

داودی یادآور شد: ضایعات اگزمایی خارش دارند و به طور اتوماتیک خوب نمی‌شوند کسانی که به تازگی دچار می‌شوند باید به پزشک مراجعه کنند ولی کسانی که مکرر دچار می‌شوند کم کم یاد می‌گیرند که با همان دستورالعمل‌های گفته شده و چرب نگه داشتن پوست بیماری خود را کنترل کنند.

این متخصص پوست و مو در پایان گفت: بعد از شستشو و استحمام چرب کردن پوست با انواع لوسیون ها و روغن های طبیعی مثل روغن بچه، روغن زیتون، روغن بادام و روغن آرگان می‌تواند موثر در درمان اگزما باشد.

اما نکته مهم آن است که رطوبتی که در حمام در پوست رفته باید در پوست حفظ شود بنابراین بعد از اینکه پوست را خشک شد باید بلافاصله پوست را چرب کنند، چون رطوبتی که در پوست می‌ماند از خشکی پوست جلوگیری می‌کند.

بعضی از خوارکی ها نیز حساسیت ایجاد می‌کنند یعنی فرد با خوردن یک میوه در پوست خود دچار ضایعات پوستی می‌شود که باید از خوردن آنها پرهیز کرد. مثل بچه هایی که از کودکی دچار اگزما هستند و به آنها اگزما سرشتی گفته می‌شود و باید از خوردن خوراکی‌های مضر و حساسیت زا مانند آجیل، توت فرنگیی، خربزه، بادمجان، شیرگاو و سفیده تخم مرغ پرهیز کنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۲:۰۹

شناسه خبر: 99770

مطالب مرتبط :
دارو

درمان عارضه‌های پوستی با کمک داروهای گیاهی

یک شرکت فناور مستقر در جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل موفق به ابداع نوعی محصول پماد گیاهی ترمیم کننده زخم و سوختگی شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب