نقش انسولین در دیابت و درمان آن؛

انسولین، کلید ورود قند به سلول ها

دکتر سعید کلباسی با بیان اینکه انسولین، کلید ورود قند به سلول ها است، تصریح کرد: انسولین هورمونی است که از لوزالمعده ترشح و با چسبیدن به گیرنده‌های سطح سلول ها، کانال‌های عبور آنها را باز کرده و باعث ورود قند به سلول ها می‌شود تا از دیابت جلوگیری شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ دکتر سعید کلباسی فوق تخصص غدد و فلوشیپ دیابت در خصوص دیابت و درمان آن با بیان اینکه آشنایی با مفهوم دیابت اولین گام برای کنترل سلامتی است گفت: دیابت یک بیماری مزمن است و میزان قند خون توسط انسولین، هورمونی که توسط پانکراس تولید می‌شود کنترل می‌شود.

وی ادامه داد: وقتی غذا می‌خورید، غذا تجزیه شده و گلوکز وارد جریان خون شما می‌شود. انسولین، گلوکز را از جریان خون گرفته و آن را وارد سلول هایی می‌کند که در آنجا تجزیه شده تا به سوخت تبدیل شوند. اگر به دیابت دچار باشید، این یعنی یا انسولین کافی ندارید و یا انسولین برای دریافت گلوکز از خون و ورود به سلولهای شما عملکرد صحیح ندارد. این موضوع نشان دهنده قند خون بیش از حد نرمال خواهد بود.

دکتر کلباسی اذعان داشت: واکنش هر کسی نسبت به افت قند خون متفاوت است اما نشانه های رایج شامل سستی، ضعف و لرزش، بی قراری یا سردرگمی، تاری دید و سر درد، غش یا از دست دادن هشیاری می‌باشد.

وی افزود: افراد لاغر و یا بعضی افراد وقتی اختلال دید پیدا می‌کنند متوجه می‌شوند که دیابت دارند و همچنین بعضی از افرادی که ناراحتی قلبی دارند و وقتی سکته قلبی می‌کنند به پزشک مراجعه می‌کنند متوجه می‌شوند که قند شان بالا است، بعضی ‌ها پاهایشان گِز گِز و مور مور می‌کند که این نیز از نشانه های عوارض عصبی دیابت می‌باشد و مردم قبل از این که دچار اینچنین عارضه هایی بشوند باید هر چند یکبار چکاب شوند تا اگر دچار دیابت شده باشند تشخیص داده و درمان شوند.

این فوق تخصص غدد با بیان اینکه دیابت دو نوع است، گفت: یک نوع از دیابت مخصوص بچه ها می‌باشد که به آن دیابت تیپ یک می‌گویند و بچه‌ها بدون هیچ ارث و سابقه‌ی یکدفعه به دنبال یک استرس و یا عفونت قندشان بالا می‌رود، این دیابت ارثی نیست بلکه اختلال در سیستم ایمنی ایجاد می‌شود یعنی سیستم ایمنی یکدفعه حمله می‌کند و سلول ها را از بین می‌برد.

وی ادامه داد: نوع دیگر دیابت که در بزرگسالان می‌باشد به صورت ارثی است. اما یک نوع دیابت ثانویه ای هم داریم که بر اثر مصرف بعضی داروها به وجود می‌آید داروهایی مثل کورتون.

کباسی افزود: مثلا فردی برای درمان کرونا کورتون می‌زند و دگزامتازون مصرف می‌کند این عامل سبب می‌شود که یکدفعه قند بالا برود و ایجاد دیابت بکند و یا در بانوان گاهی اوقات پرکاری تیروئید، پُرکاری فوق کلیه و یا مواردی این چنینی باعث دیابت می‌شود، پس یکسری بیماری‌ هایی را داریم که باعث دیابت می‌شوند.

وی بیان کرد: زمانی که قند جذب بدن نشود و سلول ها قند نداشته باشند فرد دچار دیابت می‌شود چون قند برای سلول ها مهمترین انرژی و کالری را ایجاد می‌کند، البته پروتئین و چربی ها هم موثر هستند اما قند نقش کلیدی دارد. 

این فلوشیپ دیابت با بیان اینکه انسولین کلید ورود قند به سلول ها است، گفت: انسولین هورمونی است که از لوزالمعده ترشح می‌شود و گیرنده‌ای در سطح سلول ها دارد که وقتی انسولین به این گیرنده می‌چسبد یکسری کانال ها را باز می‌کند تا قند وارد سلول ها شود، در حقیقت انسولین مانند کلیدی است که در را باز می‌کند تا قند وارد سلول شود و اگر شما این کلید را نداشته باشید در باز نمی‌شود، قند در خون بالا است اما به علت نبود انسولین وارد سلول نمی‌شود و سلول دچار عوارض می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر از انسولین زیاد و نادرست استفاده شود بسیار خطرناک است، تاکید کرد: بزرگترین عارضه انسولین پایین افتادن قند است و بدترین حالت در یک بیمار دیابتی روزی است که قندش پایین بی‌افتد چون در آن لحظه حال فرد خیلی بد می‌شود.

دکتر سعید کلباسی با اذعان اینکه ریسک اصلی دیابت اضافه وزن است گفت: در بیماران دیابت نوع دو انسولین وجود دارد ولی گیرنده خوب کار نمی‌کند که می‌گویند مقاومت به انسولین دارد و یکی از دلایل آن چاقی است و کسانی که اضافه وزن دارند ریسک این نوع دیابت در آنها بیشتر است.

وی با بیان اینکه زندگی منظم، کاهش استرس، ورزش منظم که ورزش فوق العاده در درمان دیابت موثر است خاطر نشان کرد: یک رژیم غذایی خوب و روزی ۲۰ دقیقه ورزش به اندازه قوی‌ترین داروی دیابت موثر است؛ باید کالری بسوزانیم به جای استفاده از آسانسور از پله استفاده کنیم در زمان تماشای تلویزیون می‌توانید کمی    وَرجه وورجه کنید درجا بدوید اگر فرصت ورزش ندارید
یه ایستگاه زودتر از اتوبوس پیاده شوید و تا جایی که می‌توانید راه بروید.

این فوق تخصص غدد در ادامه به این نکات نیز اشاره کرد؛

داروی متفورمین دارویی مناسبی برای درمان دیابت نوع دو بزرگسالان است چون باعث چاقی و افت قند نمی‌شود، جلوی عوارض قلبی را می‌گیرد و سرطان ها را کم می‌کند اما باید به این نکته توجه ویژه داشت که افرادی که نارسایی کلیه دارند و کلیه خیلی تنبلی دارند و دیالیز می‌شوند نباید از این دارو استفاده کنند.

کسانی که انسولین می‌زنند همیشه باید در جیب هایشان مواد قندی باشد، افراد مسن حتماً باید در جانمازشان مواد قندی داشته باشند و یا زمانی که بیرون از خانه می‌روند حتماً همراه خود مواد قندی داشته باشند.

افت قند اوایل سر و صدا می‌کند به طوری که فرد عرق سرد می‌کند، تپش قلب پیدا دارد و بعد از چند سال بدون هیچ سر و صدایی یکدفعه قند پایین می‌افتد و فرد تشنج می‌کند.

از علائم اولیه دیابت ترشح زیاد انسولین است مثل فردی که بعد از خوردن غذا دلش شیرینی بخواهد، در اکثر بیماران دیابتی چون انسولین نسبت به غذا هایی که می‌خورند بیشتر ترشح می‌شود بلافاصله بعد از غذا یک افت قند دارند که به آن افت قند بعد از غذا گفته می‌شود.

به خصوص در این افراد اگر غذاهای شیرین مثل شله زرد خورده شود انسولین زیاد ترشح می‌شود که به آنها توصیه می‌شود ریز ریز غذا بخورند یعنی به جای ۳ وعده بزرگ ۶ وعده ریز ریز بخورند.

صبحانه نقش بسیار مهمی دارد و باید کامل خورده شود، درحقیقت ۴۰ درصد کالری روزانه باید از صبحانه گرفته شود. صبحانه حکم سحری ماه رمضان را دارد باید میکس خورده شود و از مواد غذایی که کربوهیدرات زیادی ندارند استفاده شود و روی کربوهیدراتی که می‌خورند دقت کنند و از سبزیجات بیشتر استفاده کنند.

نان غذای اصلی و بسیار مهم است که به افراد دیابتی گفته می‌شود نان سنگک و یا نان برشته بخورند، همچنین نان فیبردار و سبوس دار مثل نان جو بخورند.

پنیر به دلیل داشتن کلسیم برای افراد دیابتی بسیار خوب است فقط باید پنیری که استفاده ‌می‌کنند حتماً کم‌ نمک و کم چرب باشد و همراه آن موادی که فیبر دارند مثل گردو یا خیار خورده شود.

اگر کره استفاده می‌کنند کره کم چرب باشد یا کره گیاهی استفاده شود که اشباع نباشد.

برای تنوع می‌توانند هفته‌ای یک یا دو بار تخم مرغ استفاده کند البته اگر مشکل کبدی نداشته باشند. همچنین خوردن مایعات و کم کردن استرس نیز بسیار موثر است.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که قند پایین خیلی خطرناکتر از قند بالا است، قند بالا در لحظه کاری نمی‌کند ولی قند پایین در لحظه خیلی خطرناک است.

دکتر کلباسی در پایان با اشاره به اینکه انجمنی تشکیل داده‌اند به نام دیابت دوست ماندگار و معتقد است که باید دیابت را از دشمن به دوست تبدیل کرد، گفت: افراد دیابتی اول باید بیماری خود را قبول کنند و بعد آموزش ببینند و سپس درمان شوند. به عنوان مثال ما در کلاس های آموزشی به آنها آموزش می‌دهیم که کالری خود را اندازه‌گیری کنند مثلا اگر حلیم می‌خورند دیگر نان همراه آن نخورند و چون حلیم کربوهیدرات دارد به آن شکر زیاد نزنند.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۶:۱۵

شناسه خبر: 99901

مطالب مرتبط :
نتایج امیدوارکننده کارآزمایی بالینی درمان مادام العمر دیابت نوع ۱ با ایمپلنت سلول‌های بنیادی اعلام شد

توسط دانشمندان دانشگاه بریتیش کلمبیا؛

نتایج امیدوارکننده درمان مادام‌العمر دیابت نوع ۱ با ایمپلنت سلول‌های بنیادی

یک کارآزمایی بالینی فاز I/II راه را برای درمان‌های قابل اعتماد و طولانی مدت برای دیابت نوع ۱ هموار می‌کند. این کار بر روی توسعه ایمپلنت‌هایی مبتنی بر سلول‌های بنیادی متمرکز است که می‌تواند انسولین را مستقیماً به جریان خون بیماران دیابتی برساند.

انسولین

مدیر مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد مطرح کرد

کاهش ۳۰ درصدی مصرف انسولین در صورت توجه به ورزش و تغذیه سالم

آقایی مدیر مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد گفت: اگر بیماران دیابتی نسبت به ورزش و تغذیه سالم توجه جدی داشته باشند، شاهد کاهش ۳۰ درصدی مصرف انسولین در استان خواهیم بود.

بیومارکر خون خطر دیابت نوع ۲ را تا ۱۹ سال قبل از شروع پیش‌بینی می‌کند

محققان کشف کردند:

بیومارکر خون خطر دیابت را دو دهه قبل پیش‌بینی می‌کند

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سطح یک پروتئین خاص (فولیستاتین) در خون به عنوان یک پیش‌بینی‌کننده مفید برای دیابت نوع ۲ تا دو دهه قبل از بروز هر گونه علائمی است، که می‌توان از یک آزمایش خون تشخیصی استفاده کرد.

کبد چرب

محققان عنوان کردند :

معکوس شدن آسیب کبدی ناشی از چاقی در موش با کمک درمان تجربی

بیماری کبد چرب وضعیتی است که با چاقی و دیابت مرتبط است و به نوبه ی خود اغلب منجر به عوارض عمده ی دیگری می شود.

۱۴

توسط محققان دانشگاه تورکو فنلاند؛

ایستادن می تواند به جلوگیری از بیماری های مزمن کمک کند

نتایج این مطالعه نشان می دهد که افزایش زمان ایستادن روزانه در صورت عدم رعایت توصیه های فعالیت بدنی، می تواند در پیشگیری از بیماری های سبک زندگی کمک کند.

ی

دیابتی ها حتما بخوانند:

در ایام کرونا مراقب قندخون خود باشید

پزشکان و محققان حوزه پزشکی تاکید بسیاری بر کنترل این بیماری و لزوم مراقبت بیشتر این بیماران در برابر بیماری مهلک کرونا دارند.

دیابت

دیابت و راه های درمان آن

دیابت یا بیماری قند بیماری متابولیکی و مزمن است که نشانه آن قند خون بالاتر از ۱۲۰میلی‌گرم در دسی لیتر در یک برهه طولانیست.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب