سخنگوی دانشکده علوم پزشکی کرمان در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛

خطر پیک ششم کرونا بیخ گوش کرمانی ها

سعید صحبتی گفت: با وجودی که به نظر می‌رسد موج پنجم کرونا را پشت سر گذاشتیم اما شرایط ما، شرایط عادی نیست و تغییر رنگبندی درسطح استان ها نشان می دهد که به پیک ششم وارد شده ایم.

 به گزارش "خبرگزاری علم و فناوری " آمارها در استان کرمان افزایشی است و به نظر می‌رسد بزرگترین استان کشور با یک شیب ملایم به موج ششم کرونا وارد شده است و همه ی اینها در شرایطی است که هنوز چیزی در حدود 30 درصد جمعیت استان کرمان واکسینه نشدند و رعایت پروتکل‌ها در استان تا 40 درصد کاهش داشته است و عدم استقبال مردم کرمان از واکسن اندکی تامل برانگیر است .

در حالی که در اکثر استان ها همه نوع واکسنی ارائه می شود اما کمبود واکسن ایرانی کوو برکت و  ارائه تنها دو واکسن سینو فارم و استرازینکا در سطح استان سبب عدم استقبال در تزریق دوز اول واکسن گردید که این امر در سطح استان مشهود بودو واکسن برکت فقط به دوز دومی ها داده می شد که الیته اکنون رفع گردیده است اما همچنان اجباری بودن واکسن بدون در نظر گرقتن انتخاب نوع ان توسط اشخاص سبب کمبود مقبولیت مردمی شد.

براساس آخرین آمار منتشر شده منتهی به ظهر امروز تعداد بیماران قطعی بستری در بیمارستان‌های استان کرمان به 330 مورد رسید و با بستری 64 بیمار جدید قطعی کرونا در استان مجموع بیماران بستری در استان کرمان از ابتدای همه گیری به مرز 42 هزار و 300 مورد رسیده است.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: با وجودی که به نظر می‌رسد موج پنجم کرونا را پشت سر گذاشتیم اما شرایط ما، شرایط عادی نیست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در استان کرمان دو شهرستان ما در وضعیت قرمز کرونا هستند و سه شهرستان ما که شهرستان‌های بزرگ و پر جمعیتی هم هستند در وضعیت نارنجی قرار دارند، گفت: در طول هفته گذشته سه شهرستان ما که وضعیت آبی داشتند به وضعیت زرد تغییر رنگ دادند و افزایش مختصری هم در بیماران بستری داشتیم.

سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19 تا ظهر امروز اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 330 مورد است.

وی ادامه داد: از این تعداد 171 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 35 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 20 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 18 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 86 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 64 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 42 هزار و 294 مورد رسیده است.

 

وی به فوت 9 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 958 مورد رسیده است.

 

صحبتی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان یک میلیون و 989 هزار و 925 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را یک میلیون و 400 هزار و 233 مورد است.

 

از آجایی که شهرستان تماما صنعتی سیرجان کرمان از ابتدای شیوع کرونا همیشه وضعیت نا پایداری در عرصه کرونا داشته است با معاون علوم پزشکی سیرجان نیز به گفتگو  نشستیم.

 

محمد موقری معاون دانشکده علوم پزشکی سیرجان نیز با بیان اینکه آمارها نشان از آن دارد که در استان کرمان با یک شیب ملایم وارد موج جدید کرونا می‌شویم اظهار داشت: امیدواریم که شدت، تعداد مبتلایان و زمان موج جدید مانند موج قبل شدید و زیاد نباشد.

وی با ابراز امیدواری از اینکه با رعایت پروتکل‌ها کنترل‌ها و واکسیناسیون شدت موج بعد در استان کمتر از موج پنجم باشد افزود: به هر حال آمار ما هم در تعداد بستری‌ها و هم در تعداد مبتلایان سرپایی افزایشی است.

 

معاون دانشکده علوم پزشکی سیرجان با بیان اینکه عادی انگاری‌ها خیلی زیاد و رعایت پروتکل‌ها به میزان زیادی کاهش داشته است گفت: آمارها حدود 40 درصد رعایت را در استان نشان می‌دهد که خیلی کم است.

 

وی عادی انگاری را مهمترین عامل افزایش آمارها دانست و افزود: برگزاری مراسمات، حضور در تجمعات، رفت و آمدها و ... دوباره آغاز شده و باید خیلی مراقب باشیم.

 

موقری با اشاره به اینکه اکثریت جامعه دوز اول کرونا را تزریق کردند گفت: واکسیناسیون جلوی ابتلا را به کرونا را نمی‌گیرد و تنها از شدت بیماری کم می‌کند با این وجود حدود 30 درصد جمعیت استان هنوز برای تزریق واکسن کرونا مراجعه نکردند.

 

انتهای پیام/ طهماسبی

 

 

 

زمان انتشار: جمعه ۲۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۱:۰۳

شناسه خبر: 99910

مطالب مرتبط :
نئو کرونا

چرا باید نگران باشیم؟

با جهش جدید کرونا از هر سه نفر یک نفر جان خود را از دست می دهد

دانشمندان ووهان نسبت به ویروس جدید کووید "NeoCov" با نرخ مرگ و میر و شیوع بالا هشدار می دهند.

برگزیدگان نخستین جشنواره ملی داستان کوتاه کوتاه «ذکر خیر» در اصفهان معرفی شدند

برگزیدگان نخستین جشنواره ملی داستان کوتاه کوتاه «ذکر خیر» در اصفهان معرفی شدند

دبیر نخستین جشنواره ملی داستان کوتاه کوتاه «ذکر خیر» از انتخاب و معرفی برگزیدگان نهایی این رخداد ادبی خبر داد و گفت: سه نویسنده را به عنوان برگزیدگان نهایی از کرمانشاه، مشهد و اصفهان هستند و دو داستان نویس هم شایسته تقدیر شدند.

بیومارکر خون خطر دیابت نوع ۲ را تا ۱۹ سال قبل از شروع پیش‌بینی می‌کند

محققان کشف کردند:

بیومارکر خون خطر دیابت را دو دهه قبل پیش‌بینی می‌کند

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سطح یک پروتئین خاص (فولیستاتین) در خون به عنوان یک پیش‌بینی‌کننده مفید برای دیابت نوع ۲ تا دو دهه قبل از بروز هر گونه علائمی است، که می‌توان از یک آزمایش خون تشخیصی استفاده کرد.

۶

دکتر تاجه میری پیشنهاد داد:

تاسیس و راه اندازی آزمایشگاه دفاع زیستی در استان کرمانشاه

عضو بسیج جامعه پزشکی کرمانشاه؛ نبود ارتقاء انطباق زیرساخت ها و آزمایشگاه های شناسایی و تشخیص عوامل بیوتروریسم در حوزه دفاع زیستی که یکی از ضروری ترین و حیاتی ترین اقدامات فعلی در کشور می باشد، طرح ایجاد آزمایشگاه دفاع زیستی در غرب کشور را می طلبد.

سریعا استفاده از آیورمکتین برای جلوگیری یا درمان کووید۱۹متوقف شود

بیانیه انجمن‌های پزشکی و داروسازان امریکا صادر شد؛

استفاده از آیورمکتین برای جلوگیری یا درمان کووید۱۹متوقف شود

انجمن پزشکی آمریکا، انجمن داروسازان آمریکایی و انجمن داروسازان بهداشت و درمان امریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند: تجویز، توزیع و استفاده از آیورمکتین (Ivermectin) برای جلوگیری یا درمان کووید۱۹ در خارج از آزمایشات بالینی باید بلافاصله متوقف شود.

کرونا

انچه از کرونا در جنوب کرمان باید بدانید؛

طوفان موج چهارم کرونا، شهرهای جنوبی استان کرمان را در نوردید

از ۲۳ شهرستان استان کرمان، ۵ شهرستان بم، رودبار جنوب، قلعه گنج، کرمان و منوجان در وضعیت قرمز، ۷ شهرستان راور، کوهبنان، انار، فهرج، ریگان، نرماشیر و رابر در وضعیت زرد و بقیه شهرستان‌ها در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند و به گفته مسئولان کرونا در استان کرمان برای پنجمین بار، خیز برداشته و مناطق مختلف، یکی پس از دیگری به رنگ قرمز پرخطر درمی‌آیند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب