پیش‌همایش «خانواده، جایگاه و قداست آن» در اراک برگزار شد

کد مطلب: 100785  |  تاريخ: سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰  |  ساعت: ۲۱:۳۳


پیش‌همایش «خانواده، جایگاه و قداست آن» در اراک برگزار شد

در پیش‌همایش «خانواده، جایگاه و قداست آن (راهکارهای حمایت از جمعیت و صیانت خانواده)» با حضور جمعی از مسئولان عالی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان‌مرکزی؛ در پیش‌همایش «خانواده، جایگاه و قداست آن (راهکارهای حمایت از جمعیت و صیانت خانواده)» که با حضور جمعی از مسئولان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک برگزار شد، آقای حسین کلانتری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی ضمن بیان سخنی از امام جعفر صادق‌(ع) که می‌فرمایند؛ «خانواده محبوب‌ترین نهاد نزد خداوند است» ادامه داد: پیش‌همایش امروز درباره «خانواده، قداست و جایگاه آن» است که امیدواریم این همایش‌ها گامی برای برگزاری همایش‌هایی با این مضمون در سال‌های آینده باشد.

پیش‌همایش «خانواده، جایگاه و قداست آن (راهکارهای حمایت از جمعیت و صیانت خانواده)» با حضور آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک، حسین کلانتری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی، حجت‌الاسلام مهدی ایمانی‌مقدم مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی، حجت‌الاسلام مهدی همتی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی، زهرا کسائی‌پور مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی و برخی از معاونان، استادان، کارکنان و ارائه‌دهندگان مقالات به‌صورت حضوری و مجازی در سالن جلسات امام خمینی(ره) دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک برگزار شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اراک بیان کرد: برای حفظ پایه‌های کانون خوشبختی خانواده پایبندی به ارزش‌های اخلاقی لازم است، ارزش‌های اخلاقی متکی به اعتماد به یکدیگر و عدم سوء‌استفاده از این اعتماد، مراقبت از یکدیگر و حفظ سلامت جسمی و روحی، ارزش و اهمیت به همسایگان و خویشاوندان، مثبت‌گرایی و پرهیز از منفی‌گرایی و منفی‌نگری، حاکم کردن عقل و منطق و شرع در خانواده، گذشت و چشم‌پوشی و تدین، تقوا و صداقت در محیط خانواده از نکات برجسته‌ای است که در خانواده باید به آن‌ها توجه ویژه شود.

خانواده در اسلام مقدس‌ترین نهاد است و جامعه از سلول‌هایی به نام خانواده تشکیل شده که اگر این سلول‌ها سالم باشند و عملکرد درستی داشته باشند جامعه سالم خواهد ماند. خانواده اگر در جامعه مستحکم باشد و اعضای خانواده با همدیگر همکاری داشته باشند و فرزندان سالمی تربیت کنند آن جامعه به صلاح و رستگاری خواهد رسید و نجات خواهد یافت، اما اگر خانواده‌ها مشکل داشته باشند بزرگ‌ترین مصلحین هم نمی‌توانند جامعه را اصلاح کنند.

پایبندی به ارزش‌های اخلاقی برای حفظ کانون خانواده مهم است. خانواده خوب جایی است که زن و مرد بتوانند به تعبیر قرآن کریم در آن آرامش بگیرند و در تلاطم‌های روحی، شغلی، زندگی و اضطراب‌های روزانه جسم و روح انسان آرامش بگیرد.

باید در زمینه استحکام خانواده اقدامات مؤثری صورت گیرد، افزود: پژوهش‌های مرتبط با حوزه خانواده از نظر روانشناسی، جامعه‌شناسی، فقه و حقوق و ...، ترویج الگوی خانواده اسلامی در فضای مجازی و رسانه‌ای، افزایش سواد رسانه‌ای اعضای جامعه درباره آسیب رساندن برخی پیام‌های رسانه‌ای به خانواده، توجه به مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره در طول زندگی مشترک و تربیت فرزندان، اهتمام به فرهنگ‌سازی برای شکل‌گیری ازدواج آسان، فرهنگ‌سازی درباره اقتصاد مقاومتی و دوری از مصرف‌گرایی در زندگی و زمینه‌سازی برای کارآفرینی و رغبت نداشتن به مشاغل دولتی از جمله مواردی بوده که در استحکام بنیاد خانواده تأثیرگذار است.

خانواده مستحکم جامعه را به رستگاری می‌رساند. خانواده‌ها امروز برای زندگی و تربیت فرزندان هیچ‌گونه آموزشی نمی‌بینند و بر پایه تجربه‌های ناقص و آموزش‌های لرزان گذشته محیط زندگی را اداره می‌کنند، انسانی که سازنده همه کارهاست و باید کار ساختن دیگران را برپایه دانشی درست انجام دهد، نیاز به آموزش دارد.

در جهان امروز خطری که نسل بشر را تهدید می‌کند تقدیس‌زدایی از محیط خانواده است و مهم‌ترین مکتبی که در برابر تدبیر اسلامی خودنمایی می‌کند، لیبرالیسم بوده که فردگرا و مسئولیت‌گریز است. طبق آمارها هر روز به تعداد گروندگان به زندگی فردی افزوده می‌شود و نگاه به شاخص نسبت ازدواج به طلاق مؤید این مطلب است.

در این پیش‌همایش هشت سخنرانی با عنوان «نقش مذهب و معنویت در روابط خانوادگی و صیانت از خانواده» توسط حجت‌الاسلام ایمانی‌مقدم، «خانواده جایگاه و قداست آن» توسط حجت‌الاسلام همتی، «رسالت دولت در تحکیم خانواده» توسط کسایی‌پور، «نقش خانواده در شکل‌گیری سبک زندگی ایرانی اسلامی» توسط مجتبی محمدی جلالی عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان استان مرکزی، «رویکرد فرزندپروری، فرزندآوری و چالش های آن» توسط اکرم حمزه لوییان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک، «نقش خانواده در کاهش بزهکاری نوجوانان» توسط محسن خیرمند سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی، «خانواده جایگاه و قداست آن» توسط دری نجف‌آبادی و «خانواده و مدرسه» توسط مژگان محمدی نایینی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اراک ارائه شد.

انتهای پیام / ن


http://stnews.ir/content/news/100785/پیش‌همایش «خانواده، جایگاه و قداست آن» در اراک برگزار شد

چاپ خبر