کشف عظیم ۱۸۰۰۰ دفترچه یادداشت‎های زندگی روزمره در مصر باستان

کد مطلب: 101404  |  تاريخ: دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۰  |  ساعت: ۱۳:۴۶


کشف عظیم ۱۸۰۰۰ دفترچه یادداشت‎های زندگی روزمره در مصر باستان

باستان شناسان بزرگترین مجموعه از «دفترهای یادداشت» مصر باستان را کشف کرده‏اند که از آغاز قرن بیستم تاکنون کشف شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، به گفته کارشناسان چندین دهه است که چنین چیزی پیدا نشده است.در شهر گمشده "آتریبیس"، در مرکز مصر، محققان بیش از 18000 قطعه سفال نوشته شده را پیدا کردهاند که به نظر میرسد برخی از آنها توسط دانش آموزان نوشته شده باشد.

 

خرده‌های سفال‌های نوشته به "اوستراکا" معروف هستند. بسیار ارزان‌تر و در دسترس‌تر از پاپیروس، بقایای کوزه‌های شکسته و سایر ظروف در مصر باستان به‌طور روزانه برای جزئیات فهرست‌های خرید، ثبت معاملات، طراحی و آموزش نوشتن به دانش‎آموزان استفاده می‎شد.در واقع، به نظر میرسد تعداد زیادی از این استراکاهای یافت شده در محوطه باستانی اتریبیس بقایای یک مدرسه باستانی باشند.

"کریستین لایتز" مصرشناس از دانشگاه "توبینگن" در آلمان می گوید: فهرستی از ماه ها، اعداد، مسائل حسابی، تمرین های دستور زبان و «الفبای پرنده» وجود دارد به هر حرف پرنده ای اختصاص داده شد که نامش با آن حرف شروع می شد.بیش از صد نفر از استراکاهای یافت شده در آتریبیس با تمرینهای تکراری نوشتاری با همان کاراکترهایی که بارها و بارها در جلو و پشت نوشته شدهاند.

بیشتر یادداشت‌های کشف‌شده به خط "دموتیک" نوشته شده‌اند. خط دموتیک، یک خط اداری بود که در زمان سلطنت بطلمیوس دوازدهم (که امروزه بیشتر به عنوان پدر کلئوپاترا شناخته می‌شود) که از ۸۱ تا ۵۹ قبل از میلاد و بعداً از ۵۵ تا ۵۱ پیش از میلاد حکومت کرد، استفاده می‌شد.

در این زمان، شهر آتریبیس پایتخت یک ایالت مصر بود که در کنار رود نیل قرار داشت. اما حتی با وجود اینکه دموتیک به وضوح محبوب‌ترین خط آن زمان بود، شکل ساده‌شده‌ای از هیروگلیف بود که به کودکان آموزش داده می‌شد.

به عنوان مثال، قطعه زیر یک متن مدرسه ای از الفبای "هیراتیک" است که هر حرف را با یک پرنده مشخص می کردند.

 

زبانهای مختلفی که در اوستراکا در شهر آتریبیس  دیده میشود، از جمله هیروگلیف، یونانی، عربی و قبطی، اشارهای به تاریخ پرفراز و نشیب و چندفرهنگی شهر دارند. به عنوان مثال، الفبای قبطی ترکیبی از زبانهای یونانی و مصری است و ارتباط نزدیکی با مسیحیت دارد.

خط زیر یک رسید به زبان قبطی است که احتمالاً در قرن ششم پس از سقوط مصر به دست رومیان نوشته شده است.

 

با ظهور دین مسیحی، نوشته‌های مربوط به خدایان مصر باستان از بین رفت. به عنوان مثال، در زیر تصویری از بابون و ایبیس وجود دارد که حیوانات مقدس توث، خدای خرد مصر باستان هستند.

نشانههای دیگری از نفوذ روم را میتوان از خردههای سفال به دست آورد. به عنوان مثال، پس از سقوط نظام بطلمیوسی در قرن اول پس از میلاد، در این یادداشتها به امپراتوران رومی، از جمله نرون، وسپاسیان، تیتوس، دومیتیان و حتی هادریان، که بین سال های 117 تا 138 پس از میلاد حکومت می‎کردند شده است.

 

تنها یک بار قبلاً چنین مجموعه بزرگی از استراکا پیدا شده است. در اوایل دهه 1900، باستان شناسان قطعات متعددی از نوشته را در روستای باستانی "دیرالمدینه"، کمی پایین تر از رودخانه نیل، کشف کردند.

با این حال، این متون باستانی بیشتر یادداشتهایی در مورد پزشکی و اقدامات پزشکی بودند. از سوی دیگر، آترابیس می‌تواند به ما درباره چگونگی زندگی روزمره در یکی از قدرتمندترین تمدن‌های دنیای باستان اطلاعات گرانبهایی بدهد.

 


http://stnews.ir/content/news/101404/کشف عظیم ۱۸۰۰۰ دفترچه یادداشت‎های زندگی روزمره در مصر باستان

چاپ خبر