شبیه به انسان!

کد مطلب: 101432  |  تاريخ: جمعه ۲۲ بهمن ۱۴۰۰  |  ساعت: ۲۱:۲۸


تکنولوژی ربات ها

شبیه به انسان!

پشرفته ترین ربات های انسان نما

نمایش ربات های انسان نما تا همین چند سال پیش، یکی از جذابیت های سینمای هالیوودی محسوب می شد. امروز اما تکنولوژی یک رویای همیشگی بشر را تبدیل به واقعیت نموده است. شرکت انگلیسی Engineered Arts یکی از طراحان موفق در زمینه ربات‌های انسان نما است. البته این شرکت در ابتدا ربات‌های مکانیکی ساده برای مراکز علمی، پارک‌های بازی و مراکز سرگرمی تولید می نمود. اما به مرور تکنولوژی تولید ربات در این شرکت پیشرفته تر شد بطوری که جدیدترین طراحی و در واقع شاهکار این شرکت از آخرین تکنولوژی روز دنیا بهره برده است. ربات انسان نمای Ameca جدیدترین محصول شرکت بطور کاملا محسوسی به یک انسان شباهت دارد. حتی حرکات این ربات می تواند شما را به حیرت زده کند.

این شرکت برای ساخت ربات جدید خود از فناوری پیشرفته Mesmerاستفاده نموده است البته این خود حاصل پژوهش های فراوان محققین این شرکت می باشد.

تکنولوژی بکار گرفته شده در سر، بازو، نیم تنه و دست‌های ربات آمکا بسیار پیشرفته بوده و حرکات و حالت‌های صورت نیز این تکنولوژی را چشم گیرتر نموده است.

علاوه بر کنترل انسانی در حرکات این ربات از هوش مصنوعی نیز استفاده شده است. شرکت Engineered Arts برای اینکه شما بتوانید با ربات صحبت کنید، از فناوری بازشناسی گفتار خودکار (ASR) استفاده نموده است. این سیستم صوت را به متن تبدیل می‌کند. البته نرم افزار استفاده شده در ربات هنوز نمی‌تواند متوجه اصطلاحات و یا صاحب صدا شود؛‌ اما با این حال صحبت کردن با ربات انسان نمایو Ameca واقعاً لذت بخش است.

شاید در هنگام صحبت کردند با این ربات از پاسخ های دریافتی و هوش مصنوعی ربات بترسید اما باید بدانید شما با هوش مصنوعی ربات صحبت نمی کنید بلکه در واقع از طریق نرم افزاری به نام TinMan به یک فرد دیگر متصل می‌شود.

در چشمان ربات نیز دوربینی برای تشخیص اشیا بکار رفته است. به کمک نرم افزاری به نام Visage، این ربات می‌تواند چهره‌های موجود در تصویر را پیدا کرده و سن، جنسیت و حالت چهره آنها را حدس بزند. هرچند که در حال حاضر نمی‌تواند یک فرد را شناسایی کند.

البته این ربات با تمام قابلیت های خود هنوز قادر به راه رفتن نیست. در واقع تمام تمرکز شرکت برروی شباهت آن به انسان بوده است. هر چند طراحان ابراز امیدواری کرده اند به زودی این قابلیت نیز در آمکا اضافه گردد.

با تمامی آنچه بیان شد؛ به اذعان شرکت تولید کننده این ربات پیش درآمدی برای تولید ربات هایی با هوش مصنوعی  است. حرکات این ربات پیشرفته را می توانید در این لینک ببینید:http://stnews.ir/p=101421


http://stnews.ir/content/news/101432/شبیه به انسان!

چاپ خبر