تولید شانه تخم مرغ از کود حیوانی

کد مطلب: 102112  |  تاريخ: چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱  |  ساعت: ۱۵:۱۷


در راستای معرفی طرحهای نوآورانه شرکت کننده در نمایشگاه ملی فناورانه دانش بنیان بسیج؛

تولید شانه تخم مرغ از کود حیوانی

برای اولین بار در طرحی مبتکرانه شانه های تخم مرغ از کود حیوانی تولید شد.


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری،شرکت آصف (اکسیر صنعت فرساد) از شرکت کننده های نمایشگاه ملی فناورانه و دانش بنیان بسیج، یک شرکت علمی تحقیقاتی و تولیدی در حوزه صنایع شیمیایی است که تیم آن متشکل از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه تهران و امیرکبیر می باشند. 
زینب حاجیلری مدیر تحقیق و توسعه شرکت آصف در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و  فناوری تهران بزرگ گفت: در تجربه سالها کار تحقیقاتی و تولیدی متوجه شدیم که عموما واحد R&D (تحقیق و توسعه) در حوزه صنایع شیمیایی وجود ندارد و به همین دلیل است که ما یا نمی توانیم یک‌سری محصولات را تولید کنیم یا نمی توانیم بهینه سازی و افزایش کیفیت محصول را داشته باشیم. بر همین اساس شرکت آصف را در سال ۱۴۰۰ راه اندازی کردیم.
وی افزود: یکی از فناوری های ما، تولید شانه تخم مرغ از سرگین گاو است که برای اولین بار است که در ایران ساخته می‌شود. سرگین گاو قیمت بسیار پایین و در عین حال کاربرد خیلی کمی دارد و دامداران از تخلیه سرگین گاو از واحد های دامداری استقبال زیادی دارند. چرا که استفاده از این سرگین به عنوان کود، نیازمند این است که حدود ۵ سال سرگین در دامداری ها بماند که دامداران معمولا این کار را انجام نمی‌دهند و با این کار در تولید کاغذ از منابع درخت کمتر استفاده می شود.
اولین محصول تولیدی ما هیومیک اسید بوده و دوسال است که فروش آن را آغاز کرده ایم. هیومیک اسید یک کود کشاورزی است که باعث افزایش تجمع مواد آلی در خاک شده و در عدم تخریب زیست بوم موثر است.
وی با اشاره به تولید الکل طبی با شروع کرونا اضافه کرد: ما با ظرفیت ۲۰ تن در ماه تولید را آغاز کردیم و توانستیم قسمتی از مشکل کشور را حل کنیم که ۶ ماه گذشته به خاطر کاهش تقاضا خط تولید را متوقف کردیم.
وی با اشاره به جایگزین کردن محصول جدید شرکت به نام فولویک اسید گفت: فولویک اسید کودی است که در ایران هیچ تولید کننده ای ندارد و شرکت های دیگر وارد کننده آن هستند و توانستیم در یک سال گذشته پایلوت این طرح را پیش ببریم.
حاجیلری ضمن اشاره به محصول جدید شرکت گفت: در حوزه تثبیت ریزگردها، مشکلی که جنوب کشور با آن درگیر هستند، پوششی تولید کرده‌ايم که یک ترکیب آلی کودی است و برخلاف مالچ نفتی و مشکلات زیست محیطی آن، می‌تواند به مرور خاک را بهبود دهد و باعث افزایش بازدهی و راندمان خاک شود؛ اکنون این محصول در مرحله آزمایش و اجرای میدانی است.


http://stnews.ir/content/news/102112/تولید شانه تخم مرغ از کود حیوانی

چاپ خبر