تولید کاغذ از کود حیوانی برای اولین بار در جهان/تا چه اندازه از این اختراع حمایت شده است؟

کد مطلب: 102154  |  تاريخ: چهارشنبه ۱ تیر ۱۴۰۱  |  ساعت: ۰۸:۰۵


توسط جوان میاندوآبی

تولید کاغذ از کود حیوانی برای اولین بار در جهان/تا چه اندازه از این اختراع حمایت شده است؟

جوان میاندوآبی موفق به تولید کاغذ از کود حیوانی شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی، بزرگترین پیامد زیست‌محیطی تولید کاغذ «جنگل‌زدایی» و قطع درختان است و بر همین اساس بخش گسترده‌ای از کاغذ موردنیاز صنایع چوب و کاغذ ایران نیز با قطع سالانه صدها‌هزار اصله درخت تنومند جنگل‌های هیرکانی - کاسپیانی شمال ایران فراهم می‌آید. این درحالی است که جنگل‌های شمال ایران دیگر رمقی برای «رویش» و تولید چوب ندارند. براساس گزارش‌های موجود، توان رویش این جنگل‌های ارزشمند از ۶۰۰ به ۳۰۰ مترمکعب در هکتار کاهش یافته است. این بدان معناست که نفس این جنگل‌های ارزشمند به شماره افتاده و اگر روند بهره‌برداری از این جنگل‌ها برای تولید کاغذ و چوب به همین شیوه ادامه یابد به‌زودی شاهد تبدیل جنگل‌های درجه ۲ به درجه ۳ خواهیم بود. این فرآیند کاهش کیفیت جنگل‌ها، موجب تشدید ناپایداری جنگل، توقف قطعی زادآوری و توالی جنگل، افزایش فرسایش خاک و کاهش نفوذ آب در خاک می‌شود.

در همین راستا آقای حبیبیان برای مقابله با این بحران زیست محیطی اقدام به تولید کاغذ از کود حیوانی کرده که در ادامه گفت و گوی خبرگزاری علم و فناوری را با مخترع جوان میاندوآبی را میخوانید.

خودتان را معرفی نمایید

هادی حبیب یان ۳۰ساله از شهرستان میاندوآب استان آذربایجان غربی هستم و کارشناس ارشد ژنتیک پزشکی دانشگاه شهید بهشتی هستم.

تاکنون چه اختراعاتی داشته اید؟

چهار تا اختراع و طرح و ایده دارم که یکی از آنها را در آذر ماه ۱۴۰۰ثبت اختراع کردم.

ایده اختراعات چگونه به ذهنتان رسید؟

همزمان با آغاز بحران محیط زیستی کشور و قطع بی رویه درختان جهت تولید کاغذ جرقه ای در ذهنم زده شد که از چه چیزهایی می‌توانیم به جای درخت کاغذ درست کنیم که بعد از سالها تحقیق و تحقیق موفق شدم از کود حیوانی کاغذ تولید کنم.

آیا تمامی اختراعات خود را به ثبت رسانده اید؟

نه خیر تمامی اختراعات خودم رو موفق نشدم  به ثبت اختراع برسانم.

آیا اختراعی را به مرحله تولید انبوه و تجاری سازی رسانده اید؟

بله اختراع تولید کاغذ از کود حیوانی رو موفق شدم به مرحله تولید برسانم  و تجاری سازی کنم.

آیا اختراعاتی که انجام داده اید مشابه خارجی نیز دارند؟

خیر بنده برای اولین بار در سطح جهان و کشور موفق به ثبت چنین اختراعی شدم.

تاکنون از کدام نهاد ها حمایت های مالی دریافت نموده اید؟

خیلی جالب است این سوالتون 
بنده حدود ده سال پیش درخواستی برای صندوق کار آفرینی امید دادم جهت حمایت از اختراع و تجاری سازی مساعت مالی میخواستم که هنوز که هنوز هست جوابی به اون درخواست ۲۰ میلیونی بنده  نداند.

حال مقایسه کنید که تیم فوتبال پرسپولیس که از زمین و زمان کمک بهشون میشه و این وسط دلال ها کلی پول به جیب می زنند با یک درخواست ۲۰میلیارد تومان پول از همین صندوق گرفتند جهت چه کاری؟؟بازیکنان خارجی کم کیفیت رو میارن و کلی ارز و پول می دهند آن وقت  من نخبه این مملکت برای ۲۰ میلیون پول ده سال منتظرم و هیچ جوابی نگرفتم.

مسئولان استانی چه حمایت هایی را از شما کرده اند؟

از مسئولین استان تا قبل از آقای دکتر معتمدیان استاندار و جناب آقای مهندس پیام فرماندار محترم شهرستان که چندوقت پیش باهاشون آشنا شدم هیچ کسی سراغی از ما نگرفته و این دو عزیز با استقبال از طرح و ایده ما در سفر اخیر استاندار به شهرستان میاندوآب مصوبه ای درجهت تولید انبوه این طرح داشتند که جا دارد اینجا از زحمات این عزیزان نهایت قدر دانی و تشکرفراوان را داشته باشم.

چه پیشنهادی برای حل این مشکلات دارید؟

من پیشنهاد می کنم که هر فرمانداری چند تا مشاور امور نخبگان داشته باشد تا کمک حال این عزیزان باشند.

توصیه شما برای جوانان و نوجوانان علاقمند به این حیطه چیست؟؟

به همه عزیزان این توصیه رو دارم که وارد شدن تو این حیطه سختی های خاص خودش را دارد که نباید ذره ای از انگیزه و توان آنها کم کند.
باید با قدرت با صلابت در جهت اعتلای نام زیبای ایران در جهان قدم برداریم باید کنار هم پشت به پشت هم برای آبادانی ایرانمان تلاش کنیم ایرانی که میراث خون شهدایی همچون آقا مهدی باکری است.

اختراعات شما تا چه میزان در راستاب تحقق اقتصاد مقاومتی بوده است؟

الان سالهاست که کشورمان ایران با بحران کاغذ روبه رو هست و دولت های مختلف به جای حمایت از تولید داخلی چاره کار رو در واردات دانستند و با وارد کردن کاغذ به لیست محصولات اساسی ارز ۴۲۰۰تومانی جهت واردات این محصول اختصاص دادند که نتیجه ای جز ظهور سلطان های متفاوت و فساد نداشت و علی رغم توصیه های حضرت آقا رهبر معظم انقلاب جهت حمایت از تولید داخلی همچنان دراین زمینه دولت ها ضعیف عمل کردند.
ما با این اختراع اگر حمایت شویم از سوی دولت می‌توانیم قدمی در راستای خودکفایی واقعی کشور از واردات کاغذ برداریم که در تاریخ بنویسند.
تولیدات ما درصورت حمایت با قیمتی حدود یک پنچم زیر بازار عرضه خواهد شد که می‌تواند انقلابی عظیم در این صنعت خواهیم داشت.

به نظر شما آیا می توان با حمایت از مخترعین داخلی و تولید انبوه محصولاتشان نیاز کشور به کالاهای خارجی را رفع کرد؟

صددرصد می‌توانیم با حمایت از استعدادهای ناب کشور در راستای تولید انبوه محصولاتشون نیاز کشور به کالاهای خارجی را برطرف کرد به شرطی که با یک برنامه ازپیش تعیین شده ومنظم و با دلسوزی مسئولان واقعی کشور همراه باشد و مسئولان منافع ملی را به منافع شخصی برخی افراد تنگ نظر ترجیح بدهد.

سخن پایانی 

من برای این اختراع و برای اینجا که رسیدم سختی های فراوانی کشیدم و با با همه جنگیدم هیچ مسئولی نمی‌تواند دستش را بالا بگیرد و بگوید ازاین جوان حمایت کردیم به جز این اواخر که جناب آقای علی پیام فرماندار جهادی وانقلابی شهرمان که یادگار شهید هست و جناب استاندار محترم دکتر معتمدیان واقعا دلسوزانه کنار ما هستند در راستای پیشرفت ایرانمان.
من دراین راه جانم را کف دستم گرفتم‌ تا دم مرگ رفتم انتظار دارم از دولت کریمه آقای رئیسی از قوه قضائیه جناب آقای اژه ای از ریاست محترم مجلس کنار ما پشت ما باشید در مقابله با دلالان کاغذ باشند که واقعا مارو اذیت کردند انواع اقسام شکایت ها رو برای ما کردند خواستند پرونده سازی کنند اما به لطف خدا و دعای خیر پدر مادرم و پشتیبانی خانواده همسرم و پدر خانومم محکم ایستاده ام میجنگم برای ایران برای شادی روح شهدا امام شهدا.
من ایستادم میجنگم با چنگ و دندان در جهت لبیک گویی به فرمایشات رهبر معظم انقلاب.
اما واقعا انتظار دارم از آقای محسنی اژه‌ای حواسش به نخبگان و تولید کنندگان دانش بنیان در مقابله با دلالانی که جیب خودشان را به منافع مردم و انقلاب اسلامی ترجیح داده اند عاجزانه خواهشمندم از همه حضرات سران سه قوه کشور همانند علی آقای پیام فرماندار شهرستان میاندوآب و جناب استاندار محترم پشت ما باشند کمکمان کنند.
من سه دعوت نامه از سه کشور آمریکا انگلیس هلند داشتم خیییلی جالبه طرف از اون سر دنیا منو پیدا کرد دعوت نامه فرستاد اما در داخل کشورمان ما غریبیم کسی پیگیرمان نیست.
واقعا از قوه قضاییه کمک‌میخوام من خیلی تنهام مقابل این حجم از دلالان که اذیتمان کردند.

من می‌توانستم با قبولی این دعوت نامه ها هم خودم هم هفت نسل بعد از خودم را در رفاه قرار دهم اما من منافع مردم عزیزم را به منافع خود ترجیح دادم من ماندم پای ایرانم چون خودم را وام دار شهدا میدانم مدیون خانواده شهدا میدانم و  امیدوارم‌مسئولین هم حواسشان به ما باشد.

خبرنگار/ ندا موسی زاده


http://stnews.ir/content/news/102154/تولید کاغذ از کود حیوانی برای اولین بار در جهان/تا چه اندازه از این اختراع حمایت شده است؟

چاپ خبر