انجام عمل جایگذاری پروتز دست‌ساز سر رادیوس برای نخستین‌بار در خراسان شمالی

کد مطلب: 102340  |  تاريخ: چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱  |  ساعت: ۱۰:۵۲


انجام عمل جایگذاری پروتز دست‌ساز سر رادیوس برای نخستین‌بار در خراسان شمالی

عمل جایگذاری پروتز دست‌ساز سر رادیوس، برای نخستین‌بار در خراسان شمالی توسط پزشکان متخصص بیمارستان امام علی(ع) بجنورد انجام شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان شمالی، طراحی و ساخت پروتز سیمانی دست ساز سر رادیوس و عمل جایگذاری آن برای بیمار با شکستگی آرنج با توسط متخصص ارتوپدی بیمارستان امام علی (ع) بجنورد،  با موفقیت انجام گردید.

دکتر حسین باور، جراح و متخصص ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: عمل جایگذاری پروتز برای پایداری مفصل آرنج یک بیمار با شکستگی خرد شده سر استخوان درشت نی انجام شده است.

وی در ادامه افزود: پروتزهای آماده سر رادیوس دارای قیمت بسیار بالایی هستند و یا به دلیل موجود نبودن این محصول تهیه آن برای افراد عادی جامعه میسر نیست.

این پزشک ارتوپد بیان کرد: این پروتز برای جلوگیری از جابجایی استخوان های ساعد بیمار و پیشگیری از بدشکلی های ثانویه استفاده می شود، زیرا  شکستگی ‌های خرد شده سر استخوان رادیوس، به طور معمول به بازسازی این قسمت و جایگزینی با پروتز نیاز دارند تا پایداری آرنج به دست بیاید.

دکتر باور اعلام نمود: ایده این اقدام برای اولین بار توسط عضو هیئت علمی دانشگاه مشهد ارائه شد.

وی خاطرنشان کرد: در ساخت پروتز دست ساز در استان خراسان شمالی به جای بکارگیری از سی تی اسکن های سه بعدی و قالب‌های پیش ساخته، از سرنگ های معمولی و در دسترس (بعنوان قالب) استفاده شده است.

دکتر باور با بیان این که این پروتز بسیار کاربردی با استفاده از سیمان ارتوپدی ساخته شده است، گفت: ساخت پروتز دست ساز آناتومیک سر رادیوس در بیمارستان امام علی(ع) بجنورد برای نخستین بار در استان و دومین بار در کشور انجام شده است.

وی اعلام کرد: بیمار پس از انجام عمل جراحی با حال عمومی خوب و دامنه ی حرکات مطلوب، مرخص شده و بررسی و ویزیت اولیه بیمار نیز انجام شده است.

 

انتهای پیام

خبرنگار / سهیلا سعیدی


http://stnews.ir/content/news/102340/انجام عمل جایگذاری پروتز دست‌ساز سر رادیوس برای نخستین‌بار در خراسان شمالی

چاپ خبر