پذیرش دانشجو در رشته نانوفناوری پزشکی

کد مطلب: 102366  |  تاريخ: دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱  |  ساعت: ۱۰:۳۵


رئیس دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی یزد خبر داد؛

پذیرش دانشجو در رشته نانوفناوری پزشکی

«صادقیان» رئیس دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی یزد از پذیرش دانشجو در رشته نانوفناوری پزشکی از مهرماه خبرداد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ «حسینعلی صادقیان» رئیس دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی یزد اظهار داشت: به استناد رای صادره در جلسه ۲۸۷ شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی کشور، با پذیرش دانشجو در رشته نانوفناوری پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علوم پزشکی یزد با ظرفیت پذیرش ۴ دانشجو از مهر۱۴۰۱ موافقت شد.

وی گفت: راه اندازی این رشته، زمینه را برای تاسیس دانشکده علوم و فناوری های نوین پزشکی هموار می کند.

دکتر صادقیان با اشاره به این که نانوفناوری پزشکی بهره‌گیری از فناوری نانو در علم پزشکی است، افزود: نانوفناوری پزشکی تأثیرات شگرفی در بسیاری از حوزه‌های پژوهشی همچون مهندسی بافت، حسگرهای زیستی مبتنی بر سلول، میکروآرایه‌های پرتوان و پزشکی ترمیمی داشته ‌است.

وی تاکید کرد: فعالیت در ابعاد نانومتری کلید اصلی در ساخت تکنولوژی‌های جدید برای تمامی حوزه‌های پژوهشی پزشکی است و می بایست این نکته را در زمینه فناوری نانو مد نظر قرار داد.

رئیس دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: از دیدگاه مولکولی، پزشکی مدرن هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد و به کمک نانوفناوری پزشکی، محصولات دارویی می‌توانند مثل ماشین‌های هوشمند برنامه‌ریزی شوند. آن‌ها به حسگرهایی مجهزند که می‌توانند قدرت تصمیم‌گیری و تأثیرپذیری از محیط را برای ماشین‌ها فراهم کنند.

وی خاطر نشان کرد: این ماشین ها می‌توانند قبل از فعال شدن دارو از آزاد شدن مقدار بیشتر از حد آن جلوگیری کنند و مانع بروز مسمومیت شوند و درمان و پیشگیری بیماری‌ها از قابلیت‌های چشمگیر نانوفناوری پزشکی به‌شمار می اید.

دکتر صادقیان گفت: ابزارهای بسیار ابتدایی نانوفناوری پزشکی می‌توانند برای شناسایی بیماری و توزیع دارو و همچنین توزیع هورمون در بیماری‌های مزمن و نقص‌های سیستم بدن به کار روند و ابزارهای بسیار پیشرفته تر، از قبیل نانو روبات‌ها هستند که به عنوان جراحان کوچک داخل بدن عمل می‌کنند.

رئیس دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی یزد تصریح کرد: در حال حاضر این دانشگاه در حال تربیت دانشجویان رشته های زیست فناوری پزشکی (بیوتکنولوژی)، دکتری پزشکی سلولی و ژنیتک و بیولوژی تولیدمثل می باشد.

انتهای پیام/ ندا دهقانی زاده


http://stnews.ir/content/news/102366/پذیرش دانشجو در رشته نانوفناوری پزشکی

چاپ خبر