نور آبی منجر به بلوغ زودرس می شود

کد مطلب: 102746  |  تاريخ: سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱  |  ساعت: ۱۰:۱۳


براساس مطالعات جدید

نور آبی منجر به بلوغ زودرس می شود

تلاشهای محققان برای درک اینکه چرا برخی از کودکان به بلوغ زودرس می رسند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از هلث لاین، براساس یک نظریه، نور آبی منتشرشده از دستگاه‌ها ممکن است ملاتونین را تحت تأثیر قرار داده و باعث بروز بلوغ زودرس در کودکان شود.

 محققان می خواهند بفهمند که آیا نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش الکتریکی باعث بلوغ زودرس در کودکان می شود که همین امر باعث آسیب به باروری آنها شود.

بر اساس همین نظریه موشهای آزمایشگاهی که در معرض نور آبی قرار گرفتند زودتر به بلوغ رسیدند

به گفته دکتر «ربکا فیسک»، از بیمارستان اطفال لنوکس هیل در نیویورک«نور آبی بخشی از طیف نور مرئی است که از خورشید ساطع می‌شود. منابع مصنوعی نور آبی، چراغ‌های LED و فلورسنت و دستگاه‌های الکترونیکی مانند تلفن‌های هوشمند، تلویزیون، نت بوک ها، کنسول‌های بازی ویدئویی، رایانه‌ها و تبلت‌ها هستند. را شامل می شود.»

بررسی ها نشان داد سطح ملاتونین در دوران قبل از بلوغ بیشتر از دوران بلوغ است. به همین دلیل سطوح بالای ملاتونین ممکن است عاملی  باشد برای به تأخیر انداختن شروع بلوغ زودرس در کودکانی که کمتر در معرض این نور هستند

بنابه توضیح فیسک «ملاتونین هورمونی است که مغز در پاسخ به تاریکی تولید می‌کند. قرار گرفتن در معرض نور در شب می‌تواند تولید ملاتونین را متوقف کند.»

۱۸ موش صحرایی ماده را برای بررسی اثرات قرار گرفتن در معرض نور آبی بر سطح هورمون‌های تولید مثل و زمان شروع بلوغ مورد بررسی قرار گرفتند.موش ها به سه گروه تقسیم شدند. یک گروه در معرض یک چرخه نور طبیعی قرار گرفتند؛ در حالی که دو گروه دیگر در معرض ۶ یا ۱۲ ساعت نور آبی در هر روز بودند.

در هر دو گروهی که در معرض نور آبی قرار گرفتند، بلوغ به طور قابل توجهی زودتر از حد انتظار رخ داد. موش‌هایی که طولانی‌ترین مدت در معرض نور آبی قرار بودند بیشتر تحت تأثیر قرار گرفتند و دچار بلوغ زودرس شدند.

موش‌هایی که در معرض نور آبی به مدت 12 ساعت قرار گرفته بودند نیز علائمی از آسیب سلولی و التهاب در تخمدان‌ بروز داده و مشخص شد این موش ها سطح ملاتونین پایین‌تری داشتند.

 

برای اینکه آیا این تحقیقات بر روی موشها برای انسان نیز قابل اجرا باشد، به مطالعات بیشتری نیاز است.

به گفته محقق این مطالعه دکتر فیسک « تاثیر بلوغ زودرس در دختران می‌تواند با خطر بیشتر برخی از مشکلات سلامتی مانند سرطان سینه، HPV، بیماری قلبی و دیابت در ارتباط باشد.»

وی افزود: «بلوغ زودرس، با خطر بیشتر مسائل مربوط به سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی، اختلالات خوردن و اختلالات رفتاری هم در پسران و هم در دختران مرتبط است.»

فیسک در پایان گفت از طریق ورزش، تغذیه بهتر مانند مصرف کمتر غذاهای فرآوری شده و فست فودها و آگاهی از هورمون‌های موجود در غذا می توان بلوغ زودرس را  کاهش داد.


http://stnews.ir/content/news/102746/نور آبی منجر به بلوغ زودرس می شود

چاپ خبر