انتشار کتاب " مدیریت یکپارچه منابع آب "

کد مطلب: 103832  |  تاريخ: شنبه ۱ بهمن ۱۴۰۱  |  ساعت: ۱۱:۴۶


انتشار کتاب " مدیریت یکپارچه منابع آب "

کتاب « مدیریت یکپارچه منابع آب ( مواردی از آفریقا، آسیا، استرالیا، آمریکای لاتین و ایالات متحده آمریکا)» به تألیف ادسون دی اولیویرا ویرا، ساموئل ساندووال- سولیس، والمیر دی آلبوکرک پدروسا و جی پابلو اورتیز-پارتیدا و توسط علی شفیعی سرارودی کارشناس دانشکده مهندسی آب و محیط‌زیست دانشگاه شهید چمران اهواز و ویراستاری علمی دکتر منا امیدواری نیا دکترای سازه های آبی دانشگاه شهید چمران اهواز و ویراستاری ادبی و فنی دکتر سکینه علوی پور دکترای مهندسی کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز در۳۱۸ صفحه ترجمه و به همت شعبه انتشارات جهاددانشگاهی چهارمحال و بختیاری منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از روابط عمومی دانشگاه شهید چمران،در معرفی این کتاب آمده است: مدیریت یکپارچه منابع آب فرایندی در جهت توسعه پایدار منابع آب است. مدیریت یکپارچه منابع آب شامل بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی بدون در نظر گرفتن محدوده‌های مرزی است. این فرآیند امکان ادغام این بخش‌ها برای مصرف‌کنندگان و تمام حوزه‌های مرتبط با منابع آب را فراهم می‌کند. اجرای سیستم‌های آبی با در نظر گرفتن این رویکرد و با توجه به ویژگی‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی آن‌ها می‌تواند اثربخش باشد.

همان‌طور که در فصل‌های مختلف این کتاب ذکر شده است، مسائل مربوط به منابع آب از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت است و این مسئله اهمیت ادغام عملیات و ابزارهای مدیریت یکپارچه منابع آب در هر یک از حوضه‌های رودخانه را نشان می‌دهد. اقدامات عملیاتی به فرآیند مدیریت یکپارچه منابع آب کمک می‌کند. این اقدامات حتی در سطوح اجرایی اختصاصی باید در کل حوضه آب ادغام شوند تا بتوانند به روند مدیریت یکپارچه منابع آب کمک کنند. همان‌طور که در بسیاری از فصل‌های این کتاب دیده می‌شود بعضی از کشورها در سراسر جهان پروژه‌های زیادی را با مؤلفه‌های خاص مدیریت یکپارچه منابع آب اجرا کرده‌اند. به‌عنوان مثال، رویکرد مشارکتی در برزیل، مطالعه تأثیر اجتماعی در کاستاریکا، معاهدات فرامرزی بین ایالات‌متحده و مکزیک و یا چارچوبی برای سازگاری با تغییرات آب و هوایی در مکزیک به عنوان تجربه‌های مستند در زمینه‌های مختلف مدیریت منابع آب هستند که امکان ایده‌پردازی در موقعیت‌های دیگر را می‌دهد. این پروژه‌ها به کندی پیش می‌روند اما با توجه به ظرفیت‌های سیاسی‌- اجتماعی و مالی و شرایط محلی، همیشه از اصول اساسی مدیریت یکپارچه منابع آب استفاده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های مشترک این پروژه‌ها امکان تجدید استراتژی‌های مدیریتی و ساز و کارهای سیاسی پس از یک درگیری یا به‌عنوان وسیله‌ای برای سازگاری مجموعه ابزارها جهت مقابله با حوادث شدید آب و هوایی و یا جلوگیری از فعالیت‌های سیاسی اجتماعی و زیست‌محیطی آینده است. در فصل‌های این کتاب، منابع چنین درگیری‌ها یا عدم انعطاف‌پذیری و سازگاری در مدیریت سیستم‌های آب اشاره شده است. 


http://stnews.ir/content/news/103832/انتشار کتاب " مدیریت یکپارچه منابع آب "

چاپ خبر