مشخص شدن نوع چرخش هسته زمین

کد مطلب: 103948  |  تاريخ: سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱  |  ساعت: ۱۸:۰۳


مشخص شدن نوع چرخش هسته زمین

هسته داخلی زمین دیگر در جهت چرخش بقیه بخش های سیاره حرکت نمی کند و حتی ممکن است در جهت معکوس بچرخد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، به نقل از ای اف پی، در حقیقت در حدود ۵ هزار کیلومتری زیر سطح زمین، سیاره ای در دل سیاره ای دیگر قرار دارد که به شکل مستقل می چرخد زیرا در فلز مذاب هسته خارجی شناور است.

از مدت ها قبل فرایند دقیق چرخش هسته داخلی مورد بحث محققان بوده و اکنون تحقیق جدید نیز به نظر می رسد نتایج جنجال برانگیزی دارد.

هم اکنون اطلاعاتی که در مورد هسته داخلی وجود دارد مربوط به اندازه گیری تفاوت های کوچک در ارتعاشات است که از وسط زمین هنگام عبور رصد می شود. ارتعاشات مذکور در اثر زلزله یا گاهی اوقات انفجارهای هسته ای به وجود می آیند.

برای ردیابی حرکات هسته داخلی زمین تحقیق در ژورنال «نیچر ژئوساینس» منتشر شده است. در این تحقیق امواج ارتعاشی ناشی از زلزله های تکرار شونده در طی ۶ دهه گذشته تحلیل شده است.

مولفان این تحقیق از دانشگاه پکن شیائو دانگ سانگ و یی یانگ هستند. آنها متوجه شدند جهت چرخش هسته داخلی در حدود سال ۲۰۰۹ میلادی موقتا متوقف شد و سپس در جهت مخالف آغاز شد.

آنها در این باره می گویند: ما معتقدیم هسته داخلی با توجه به چرخش سطح، مانند یک تاب به عقب و جلو می چرخد یک چرخه گردش حدود ۷ دهه است. این بدان معنا است که هر ۳۵ سال یکبار جهت چرخش تغییر می کند.

به گفته محققان در اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی جهت چرخش هسته داخلی زمین تغییر کرده است. آنها پیش بینی کردند در اواسط دهه ۲۰۴۰ میلادی این جهت دوباره تغییر می کند.

به اعتقاد محققان با تغییراتی که « مدت زمان روز» نامیده می شود چنین چرخشی هم راستا است. این موارد تغییراتی کوچک در زمان دقیق چرخش زمین بر محور آن است.


http://stnews.ir/content/news/103948/مشخص شدن نوع چرخش هسته زمین

چاپ خبر