موجودات زنده‌ای که پلاستیک را تجزیه می‌کنند

کد مطلب: 103953  |  تاريخ: سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱  |  ساعت: ۲۰:۴۲


موجودات زنده‌ای که پلاستیک را تجزیه می‌کنند

با گسترش روز افزون آلودگی محیط زیست به وسیله پلاستیک دانشمندان به روش‌های زیستی برای تجزیه زباله‌های پلاستیکی روی آورده‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری گیلان، انباشت زباله در استان گیلان با توجه به تولید روزانه 2 هزار و صد تن زباله و عدم بهره برداری از ایستگاه زباله سوز معضلی است که سال‌هاست مردم گیلان به خصوص منطقه سراوان را رنج می‌دهد.

مطالعات نشان می‌دهد غیر از زباله سوزی  روش‌های جدیدی برای تجزیه زباله توسط دانشمندان شناسایی شده است، تا کنون انواعی از باکتری‌ها و نیز نوعی کرم که قابلیت هضم و تجزیه زباله‌های پلاستیکی را دارند توسط دانشمندان شناسایی شده‌اند، با توجه به گسترش روزافزون استفاده از پلاستیک و افزایش زباله‌های پلاستیکی در سراسر جهان و زمان بر بودن تجزیه این مواد در طبیعت، دانشمندان هم‌اکنون روش‌های تجزیه سریعتر زباله‌های پلاستیکی در طبیعت را بررسی می‌کنند.

نتایج یکی مطالعه جدید در مؤسسه تحقیقات دریایی هلند (NIOZ) که به تازگی در مجله «Marine Pollution Bulletin» منتشر شده است ، حاکی از آن است که باکتری‌ها می‌توانند پلاستیک را تجزیه و هضم کنند. این مطالعه که توسط «مایکی گودیران» (Maaike Goudriaan)، دانشجوی مقطع دکترا در مؤسسه تحقیقات دریایی هلند انجام شد، بر روی باکتری «Rhodococcus ruber» تمرکز دارد. باکتری« Rhodococcus ruber » در زیستگاه‌های مختلف یافت می‌شود و می‌تواند محیط‌های استرس‌زا را تحمل کند. همچنین شناخته شده است که باکتری «Rhodococcus ruber» یک زیست لایه(Biofilm) روی پلاستیک موجود در طبیعت تشکیل می‌دهد.

در پژوهشی دیگر محققان اتریشی دریافته‌اند که باکتری‌های شکمبه گاو می‌توانند انواع خاصی از مواد موجود را هضم کنند. یک جامعه بزرگ میکروبی در شکمبه زندگی می‌کند و مسئول هضم غذا در حیوانات است که می‌تواند برای هیدرولیز پلی استر (نوعی واکنش شیمیایی که منجر به تجزیه می‌شود) استفاده شود. این میکروارگانیسم‌ها می‌توانند مواد مشابه را تجزیه کنند، بنابراین نویسندگان مطالعه فکر کردند که ممکن است آنها بتوانند پلاستیک‌ها را نیز تجزیه کنند. اولین پلی استر، پلی‌اتیلن ترفتالات که معمولاً با نام PET شناخته می‌شود، بود. پلی‌اتیلن ترفتالات یک پلیمر مصنوعی است که معمولاً در پارچه و بسته‌بندی استفاده می‌شود. دو مورد دیگر یکی پلی بوتیلن آدیپات ترفتالات (PBAT) و دیگری نیز یک ماده زیست پایه به نام پلی اتیلن فورانوات ( PEF) بود. برای انجام آزمایش آنها مایعات شکمبه را از کشتارگاهی در اتریش گرفتند تا میکروارگانیسم‌ها را آزمایش کنند. سپس آنها این مایع را با سه نوع پلاستیک (که برخی به صورت پودر و برخی ساختار لطیف و نازک درآمده بودند) انکوباسیون کردند تا بفهمند چه میزان از پلاستیک‌ها از بین می‌روند. طبق نتایج آنها هر سه پلاستیک می‌توانند توسط میکروارگانیسم‌های معده گاو تجزیه شوند و پودرهای پلاستیکی نیز سریع‌تر از ساختار نازک پلاستیکی تجزیه می‌شوند.

همچنین دانشمندان استرالیایی کشف کرده‌اند که یک گونه کِرم می‌تواند پلی استایرن (یک پلیمر مصنوعی معطر از مونومر استایرن) را که به طور گسترده در صنعت پلاستیک استفاده می‌شود، هضم کند. محققان دپارتمان علوم زیستی مولکولی دانشگاه کوئینزلند اعلام کردند که گونه کرم "Zofobas morio" در سایه وجود آنزیمی در روده خود می‌تواند پلی استایرن مصرف کند.

در این تحقیق که از سوی دکتر کریس رینکه و  همکارانش انجام شد، کرم‌ها به مدت سه هفته از انواع مختلف محصولات تغذیه کردند، مشاهده شد که کرم‌های تغذیه شده با پلی استایرن مورد استفاده در صنعت پلاستیک زنده ماندند و در این مدت بر وزنشان اضافه شد. پس از مطالعه متاژنومیک، مشخص شد که کرم‌ها می‌توانند پلاستیک را در سایه آنزیمی که توسط باکتری‌های موجود در روده‌شان ترشح می‌شود، هضم کنند.

دانشمندان با اشاره به اینکه آنها کار خود را بر روی این آنزیم بیشتر خواهند کرد، معتقدند که کرم‌ها می‌توانند نقش کلیدی در بازیافت زباله‌های پلاستیکی داشته باشند، این تحقیق در مجله "Microbial Genomics" منتشر شده است.

انتهای پیام/.

طاهره رضاپور


http://stnews.ir/content/news/103953/موجودات زنده‌ای که پلاستیک را تجزیه می‌کنند

چاپ خبر