ساخت و تولید پنل‌های انرژی خورشیدی در ایران/پنل های وارداتی حذف خواهند شد

کد مطلب: 39832  |  تاريخ: چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶  |  ساعت: ۰۸:۱۰


مسئول مرکز انرژی‌های نوین:

ساخت و تولید پنل‌های انرژی خورشیدی در ایران/پنل های وارداتی حذف خواهند شد

مسئول مرکز انررژی‌های نوین وابسته به بسیج علمی کشور گفت: در حال حاضر پنل‌های موجود در کشور وارداتی است که پس از بررسی انجام شده پنل‌های تولیدی دانشگاه صنعتی شریف با تکنولوژی نانوسل های رنگدانه ای ، بازدهی بیشتری دارد به همین دلیل برنامه ریزی برای تولید پنل‌ها در برنامه کاری قرار گرفته است.

سید حمید ابطحی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علم و فناوری از مازندران در ارتباط با فعالیت این مرکز اظهار کرد: این مجموعه در سال 91 با هدف استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و بومی سازی نحوه استفاده از انرژی در کشور فعالیتش را آغاز کرد.
وی تصریح کرد: هسته اصلی این مجموعه  با حضور اساتید به نام دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه های دیگر تشکیل شده و در حال حاضر 10 نفر به عنوان اعضای هیئت مدیره در حال فعالیت هستند.
نماینده مرکز انرژی‌های نوین وابسته به بسیج علمی کشور با اعلام اینکه برای توسعه فعالیت این مرکز ، پروژه‌هایی را در سطح کشور تعریف کردیم، افزود: برای اجرای پروژه‌ها نیاز به حمایت‌های مالی از سوی ارگان‌ها و نهادها داریم.
وی با اعلام اینکه برگزاری همایش در ارتباط با استفاده از انرژی خورشید، باد و امواج در برنامه کاری ما در سطح کشور قرار دارد، گفت: تلاش داریم در تعامل با انجمن‌ها و ارگان‌های فعال در کشور گامی مثبت و هدفمند در این زمینه برداشته شود.
ابطحی یادآور شد: یکی از طرح‌ها ما اجرای نیروگاه 100 کیلو وات در حرم امام راحل بود که این طرح مورد استقبال قرار گرفته و حتی مجوزهای لازم انرژی های پاک از سازمان شهرداری دریافت شد ولی به دلیل عدم تامین اعتبار این پروژه نیمه تمام ماند.
وی یادآور شد: بازدید و تعامل در ایده ها و اهداف  از چندین مرکز تولید انرژی‌های تجدید پذیر دیگر برنامه تعریف شده در این مجموعه است.
نماینده مرکز انرژی‌های نوین وابسته به بسیج علمی کشور با اعلام اینکه طرح‌های تحقیقاتی این مرکز به دلیل مسائل مالی متوقف شده است، افزود: با وجود محدودیت‌های مالی بنا داریم در چشم انداز پنج ساله طرح‌های مربوط به انرژی‌های تجدید پذیر در سطح دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی کشور آموزش داده شود.
وی با بیان اینکه بومی سازی پروژه‌های استفاده از انرژِی نو را در کشور پیگیر هستیم، افزود: وزارت نیرو در زمان وزارت چیت چیان قول همکاری در این زمینه داده بود و این موضوع باید در حال حاضر با وزیر نیرو پیگیری شود.
ابطحی با اعلام اینکه استقبال کلی از طرح‌ها و ایده‌ها در کشور انجام شده است، افزود: برای اجرای پروژه‌ها نیاز به شبکه سازی و افزایش تعداد نیروی انسانی داریم.
وی از برنامه ریزی برای ساخت پنل فتوولتائیک ایرانی که تکنولوژی آن در اختیار دانشگاه صنعتی شریف قرار دارد خبر داد و گفت: در حال حاضر پنل‌های موجود در کشور وارداتی است که پس از بررسی انجام شده پنل‌های تولیدی دانشگاه صنعتی شریف با تکنولوژی نانوسل های رنگدانه ای ، بازدهی بیشتری دارد به همین دلیل برنامه ریزی برای تولید پنل‌ها در برنامه کاری قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: ساخت این پنل‌ها و احداث نیروگاه فوتو ولتاییک متصل به شبکه با ظرفیت بیش از 100 کیلو وات در صورت تامین اعتبار مورد نظر طی سه ماه به اتمام می‌رسد.
انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/39832/ساخت و تولید پنل‌های انرژی خورشیدی در ایران/پنل های وارداتی حذف خواهند شد

چاپ خبر