سیستم هوشمند کنترل حریق خودرو ساخته شد

کد مطلب: 42448  |  تاريخ: سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶  |  ساعت: ۰۸:۰۵


برای اولین بار در کشور ؛

سیستم هوشمند کنترل حریق خودرو ساخته شد

شاهین ملکی مخترع بیجاری و دانشجوی مهندسی برق دانشگاه تبریز برای اولین بار در کشور موفق به ساخت دستگاه جلوگیری از حریق وسایل نقلیه شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کردستان؛ شاهین ملکی مخترع بیجاری دانشجوی مهندسی برق دانشگاه تبریز اقدام به ساخت دستگاه جلوگیری از حریق وسایل نقلیه شد. امروزه در تصادفات شاهد آتش سوزی در وسایل نقلیه و جان سپردن سرنشینان هستیم. علت این امر تماس بنزین یا گازوییل با عوامل آتش زا مانند برق خودرو می باشد. در این سیستم سعي بر آن است که این مشکل به صورت هوشمند حل شود. در صورت تصادف و یا واژگون شدن و یا گرم شدن بیش از اندازه بنزین داخل باک سیستم عمل کرده و از آتش سوزی جلوگیری مي کند.

 

 

با توجه به تصادفات و آتش گرفتن خودرو ها جان بسیاری از سرنشینان در خطر می باشد. با استفاده از این سیستم نسبت به پیشگیری آتش سوزی در این اتفاقات اقدام کرد. کاربرد این سیستم می تواند علاوه بر خودرو های سواری در خودرو های سنگین و گازوئیلی و همچنین در تانکر ها حامل سوخت استفاده کرد. با تعمیم دادن این سیستم در مورد مایعات قابل اشتغال می توان از آن برای خودرو های دوگانه سوز برای جلوگیری از منفجر شدن و یا آتش گرفتن کپسول های سی ان جی استفاده کرد. کلیات این دستگاه به شکلی می باشد که با تشخیص خطر آتش سوزی چه در تصادفات و چه در حالت عادی خودرو با استفاده از سنسور های مربوطه با دستور دادن به سیستم کنترل مرکزی پمپ های حاوی پودر خنثی کننده بنزین از جمله پتاسیم نیترات و سایر مواد خفه کننده آتش را آزاد می کنند و مانع از آتش گرفتن خودرو می شود. در داخل باک خودرو چهار عدد پمپ که هر کدام حاوی مقدار لازم پودر پتاسیم نیترات می باشند قرار می گیرند. میکروسویچ هایی که در اطراف خودرو هستند در صورت برخورد شدید خودرو با خودروی دیگر عمل می کنند و به کنترل مرکزی سیگنال 5 ولت ارسال می کنند.

یکی دیگر از راه های تشخیص خطر استفاده از سنسور های ژیروسکوپ می باشد این است که اگر خودرو واژگون شود عمل می کند. همچنین اگر دمای داخل باک به حد بحرانی برسد این سیستم عمل می کند. یکی از عمل های جلوگیری از حریق در این سیستم بستن شیر خروجی باک به داخل موتور است که همزمان با فعال شدن پمپگ ها عمل می کند.

 

 

این سیستم چگونه کار می کند؟

ملکی در جواب افزود؛  میکروسویچ هایي که در اطراف خودرو قرار گرفته اند عمل مي کنند و به قسمت کنترل مرکزی سیگنال ارسال مي کند و این قسمت هم بلافاصله به پمپ هایي که داخل باک خودرو قرار دارند دستور آزاد کردن ماده فشرده پتاسیم نیترات مي دهد. این ماده باعث خنثي شدن خاصیت آتش پذیری بنزین یا به عبارتي باعث خفه شدن آن مي شود.همزمان با این عمل سیستم راه خروجي باک به داخل موتور را مي بندد و اگر درب باک باز باشد درب دوم و اضطراری را می بندد.

 

نتیجه ساخت این سیستم در کل چیست؟

مخترع بیجاری در پاسخ به این سوال عنوان کرد ؛ ایمني خودرو را ار لحاظ آتش سوزی صد در صد بالا مي برد. قسمت کنترل این سیستم از میکروکنترلر atmega 16 استفاده مي شود با برنامه نویسی در این میکروکنترلر می توان این سیستم را طراحی کرد..ماده خنثي کننده پتاسیم نیترات مي باشد که به مقدار لازم در پمپ های مخصوص خود قرار گرفته اند. از سنسور های التراسونیک و ژیروسکوپ برای تشخیص زمان عمل کردن این سیستم استفاده مي شود.

 

آیا در ماشین های تولید خارج این سیستم وجود دارد؟

وی در جواب افزود این سیستم نمونه مشابهی نه در داخل و نه در خارج ندارد.

طریقه عملکرد این سیستم به چه صورت است؟

شاهین ملکی برای بیان نحوه ساخت و عملکرد دستگاه گفت : با فعال شدن میکروسویچ های اطراف خودرو در لحظه تصادفات شدید و یا سنسور ژیروسکوپ در موقع واژگون شدن و یا سنسورهای تشخیص آتش در مواقع وجود آتش سوزی قسمت کنترل مرکزی سیگنال باز شدن پمپ ها را ارسال می کند. در این لحظه پمپ ها ماده خفه کننده بنزین و آتش را به داخل باک و جاهای مورد نظر تزریق می کند.

 

هزینه تمام شده این طرح 200 هزار تومان بوده از طرفی تعداد خودرو های بنزینی موجود در کشور 17 میلیون دستگاه می باشد که در 2 دهه آینده به 50 میلیون می رسد.

در سال 94 تعداد 976هزار و 836 دستگاه خودرو در کشور تولید شده است. اگر ما برای این تعداد خودرو تنها 5 درصد را تحت این سیستم تولید کنیم سرمایه براورد شده برابر است با 850 هزار مورد نصب در کشور و اگر بر روی 60 درصد تعداد خودرو های در حال تولید در کارخانه این سیستم را به صورت آپشن نصب کنیم تعداد خودرو ها به 600 هزار دستگاه در سال می رسد. حال اگر خودرو ساز از نصب هر دستگاه تنها 10 هزار تومان سود کند، سود خالص دریافتی سالانه برابر 14 میلیارد و 500 میلیون تومان که رقم بسیار چشمگیری است.

 

 

میکرو سویچ های که در اطراف خودرو قرار گرفته اند عمل می کنند و به قسمت کنترل مرکزی سیگنال ارسال می کند و این قسمت هم بلافاصله به پمپ های که داخل باک خودرو قرار دارند دستور آزاد کردن ماده فشرده پتاسیم نیترات می دهد. این ماده باعث خنثی شدن خاصیت آتش پذیری بنزین یا به عبارتی خفه شدن آن می شود.

همزمان با این عمل سیستم راه خروجی باک به داخل موتور را می بندد و اگر درب باز باشد درب دوم و اضطراری را می بندد.

شاهین ملکی در انتها ابراز داشت اگر مسئولین به شکل گسترده از مخترعین داخلی حمایت کنند تولیدات داخلی خودمان می تواند زمینه ساز ارسال محصولات های تک برای برخی از محصولات خارجی مانند محصولات کارخانجات معتبر ماشین سازی اروپایی و حتی آمریکایی باشد. در کشور ما پتانسیل های زیادی در صنعت خودرو وجود دارد و اگر تولیدات به شکل رقابتی بتوانند کار کنند می تواند اختلاف کیفی خودرو های داخلی با خودرو های خارجی کاهش یابد. از طرفی استفاده از آپشن های اینچنین می تواند تا حد زیادی هم ایمنی را بالا ببرد و هم سود آوری مطلوبی برای سازندگان باشد.

پایان خبر/


http://stnews.ir/content/news/42448/سیستم هوشمند کنترل حریق خودرو ساخته شد

چاپ خبر