درآمد میلیونی کشت گل گاو زبان

کد مطلب: 61165  |  تاريخ: پنج شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷  |  ساعت: ۰۹:۴۲


کارآفرین آزادشهری مطرح کرد :

درآمد میلیونی کشت گل گاو زبان

یک کارآفرین آزادشهری توانست با را اندازی بزرگترین کارگاه تکثیر گیاه گل گاو زبان در این شهر و آموزش کشت آن ، برای کشاورزان منطقه درآمد میلیونی ایجاد کند .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان گلستان ؛ مجتبی میرعرب رضی کارآفرین آزادشهری است که توانسته در عرصه های مختلف همچون تولید کود ورمی کمپوست،چیپس میوه،قارچ و گیاهان دارویی ، تولید و تکثیر گیاه گل گاو زبان و تولید زالو ورود کرده و موفقیت های چشمگیری را بدست آورد .

او علاوه برکسب تجربیات مفید در این عرصه ها ، به اشتغال خود و خانواده کمک کرده و درآمدهای بسیار خوبی نیز از این راه کسب کرده است .

در همین رابطه مجتبی میرعرب رضی به خبرنگار ما درباره فعالیتهای خودش گفت : شهرستان آزادشهر به دلیل اقلیم مناسب استعداد پرورش بسیاری از گیاهان از جمله گیاهان دارویی را دارد لذا تصمیم گرفتم که به بحث تولید و کشت گیاه گل گاو زبان ورود کنم .

میرعرب افزود : گل گاو زبان مزیت های بسیاری دارد که شاید مهمترین آن نیاز آبی کم می باشد چون ما در منطقه ای قرار داریم که با بحران کم آبی مواجه است و از طرفی در بحث اشتغال پایدار می تواند خانواده ها را مشغول کند چون درآمد خیلی خوبی دارد .

درآمد ۲۰ میلیونی گل گاو زبان برای کشاورزان

وی تصریح کرد :دوره برداشت گیاه گل گاو زبان 4 ماه طول می کشد و با کشت در یک زمین 500 متری یا 1000 متری درآمدی حاصل می شود که می تواند با کشت محصولات دیگر در یک هکتار برابری کند .

این کارآفرین آزادشهری به خصوصیات دارویی گل گاو زبان اشاره کرد و گفت : جلوگیری از بیماری های صعب العلاج نظیر سرطان ، تقویت کننده اعصاب و روان و برگ های آن نیز خون را تصفیه می کند ضمن اینکه برای بدن عرق آور و ادرار آور است و تصفیه کننده کلیه ها بوده و برای سرماخوردگی هم بسیار مفید است و برای کسانی که به پوست خود اهمیت می دهند برگ تازه گل گاو زبان برای درمان جوش و چین و چروک صورت مفید است.

میرعرب رضی ادامه داد : به همین جهت تصمیم گرفتم یکی از کارگاه های بزرگ تولید و تکثیر گیاه دارویی گل گاو زبان را در شهرستان آزادشهر راه اندازی کنم و در همین راستا 100 هزار اصله گیاه گل گاو زبان نیز تولید کرده و برای کشت آن نیز برای روستائیان و علاقه مندان کلاس های آموزشی برگزار کردیم که 80 نفر از اهالی روستا در این خصوص آموزش دیده و نتیجه آن کشت 7 هکتار گیاه گل گاو زبان بوده است .

وی در خصوص نحوه کشت گل گاو زبان بیان کرد : فصل کشت گیاه گل گاو زبان فصل پاییز بوده و به سه روش نشایی ، قلمه ایی و بذر کشت می شود و خود من روش نشایی را برگزیدم به این صورت که در مزرعه ما ۲۰۰۰متر کشت کردیم و عملکرد گل گاو زبان در این متراژحدود ۲۰۰ کیلو گل خشک است .

میرعرب گفت : اگر بخواهیم از لحاظ اقتصادی و درآمدی حساب کنیم یک بوته گیاه با تغذیه و کود مناسب، یک کیلو گل تر می دهد و اگر آن را خشک کنیم ۱۰۰گرم گل خشک می دهد ، در یک مزرعه ۱۰۰۰متری فاصله کشت یک در یک است و۱۰۰۰بوته کشت می شود و ۱۰۰۰تا یک کیلو و زمانی که این خشک بشود می شود ۱۰۰کیلو گل خشک می دهد و در مزرعه ۲۰۰۰متری سال اول ۲۰۰کیلو گل خشک و کیلویی ۱۰۰هزار تومان که می شود ۲۰میلیون تومان و این درآمد خوبی برای کشاورزان است.

تکثیر ۱۰۰ هزار اصله گل گاو زبان در کارگاه ۸ هزار متری

وی با بیان اینکه در بحث تکثیر گیاه گل گاو زبان در کارگاه ۸۰۰۰متری ما ۱۰۰هزار اصله تکثیر کردیم خاطرنشان ساخت : این کارگاه در سطح استان بزرگترین بوده و 15 نفر در آن مشغول بکار هستند و برای فروش محصول نیز بازاریابی ها انجام شده و چندین شرکت پشتیبان نیز ثبت کردیم تا این اشتغال پایدار در منطقه ایجاد شود .

تولید زالو هم دارم

وی بیان کرد : یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی اینست که ما به اقتصاد غیر نفتی متکی باشیم به همین جهت من عرصه های مختلفی را امتحان کرده ام که یکی از آنها پرورش و تکثیر زالو بوده است و به این نتیجه رسیدم که تولید 5 تا زالو برابری می کند با یک بشکه نفت که نکته مهمی است .

این فعال عرصه اقتصاد مقاومتی به سایر عرصه هایی که ورود کرد نیز تلنگری زد و گفت : به لحاظ روستایی بودن و محیط دامداری که داشتیم تصمیم گرفیتم از فضولات حیوانات کود ورمی کمپوست تولید کنیم که مسیر بسیار مهمی از کشاورزی شیمیایی به کشاورزی ارگانیک می باشد .

میرعرب اضافه کرد : در بحث دیگر تولید میوه خشک که با کمک بسیج سازندگی دستگاه خشک کن میوه تهیه کردم چون بیشتر منطقه ما یا باغدار هستند یا کشاورز و مواد اولیه ما به راحتی در دسترس است و می توانیم در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری ما صنایع تبدیلی را بوجو د بیاوریم ،مثلا خرمالو در بازار از کشاورز کیلویی ۵۰۰تومان از کشاورز می خرند و صرفه اقتصادی آنچنانی ندارد ما با دستگاه خشک کن تبدیل به میوه خشک کردیم و به آن ارزش افزوده اضافه کردیم و خشک کردیم تا ۴۵هزار تومان فروختیم.

انتهای پیام /


http://stnews.ir/content/news/61165/درآمد میلیونی کشت گل گاو زبان

چاپ خبر