چگونه نوع خون تعیین می شود؟

کد مطلب: 63194  |  تاريخ: دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷  |  ساعت: ۰۶:۳۵


چگونه نوع خون تعیین می شود؟

خون یک مایع حیاتی زندگی انسان محسوب می شود و اگر چه در همه جمعیت های شایع ترین نوع خون O مثبت است، اما فراوانی نوع خون در جمعیتهای مختلف یکسان نیست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از zmescience، خون یک مایع حیاتی زندگی انسان محسوب می شود و اگر چه در همه جمعیت های شایع ترین نوع خون O مثبت است، اما فراوانی نوع خون در جمعیتهای مختلف یکسان نیست.


بدون خون، بدن انسان به راحتی کار خود را متوقف می کند. این مایع حیاتی زندگی، مواد مغذی حیاتی را در سراسر بدن توزیع می کند. مبادلات اکسیژن و دی اکسید کربن را انجام می دهد، و "شبه نظامیان" سیستم ایمنی بدن ما را وادار به مبارزه برای دفع عفونت ها می کند.

اما همه خون  ها برابر نیستند و در صورت انتقال خون، مخلوط کردن انواع خون ناسازگار می تواند منجر به مرگ شود.توزیع انواع خون
چهار گروه اصلی خون: A، B، AB و O وجود دارد ، که گروه O بیشتر شایع است. در ایالات متحده، متوسط توزیع انواع خون به شرح زیر است:

O-مثبت: 38 درصد
O-منفی: 7 درصد
A-مثبت: 34 درصد
A-منفی: 6 درصد
B مثبت: 9 درصد
B-منفی: 2 درصد
AB مثبت: 3 درصد
منفی:AB  یک درصد

                     

گروه های مختلف نژادی و قومی معمولا توزیع متفاوت دارند. به عنوان مثال، 45 درصد از قفقاز ها نوع O هستند، اما 51 درصد آفریقایی-آمریکایی و 57 درصد اسپانیایی ها نوع O هستند، به گفته صلیب سرخ. این صفحه ویکی پدیا دارای توزیع نوع خون در هر کشور است.

گروه O مورد نیاز ترین نوع خون در بیمارستان ها است، چرا که این شایع ترین و به همین دلیل خون O منفی یک نوع اهدا کننده  عمومی است، به این معنی که با هر نوع خون سازگار است. برعکس، نوع خون AB مثبت به عنوان نوع دریافت کننده عمومی نامیده می شود، زیرا فردی که آن را دارد می تواند خون  همه گروهها رل دریافت کند.

 

چگونه نوع خون تعیین می شود
مانند رنگ چشم، نوع خون به طور ژنتیکی از والدین به ارث برده می شود. گروه خون  هر فرد نوع A ، B،  AB یا O بر اساس نوع خون مادر و پدرش است. به عنوان مثال، اگر مادر AB و پدر A است، فرد می تواند انتظار داشته باشد که  A، B  یا AB  باشد. اگر مادر AB است و پدر O است، کودک یک نوع خون A یا B دارد. هنگامی که هر دو والد A هستند، کودک O یا A را دارد.

خون اساسا از دو نوع سلول های خونی (قرمز و سفید)، پلاکت ها و مایع به نام پلاسما تشکیل شده است. حدود نیمی از خون (45٪) از سلول های خونی تشکیل شده است، با 55٪ باقیمانده پلاسما. میلیون ها سلول خونی در مغز استخوان، ماده اسفنجی نرم، که حفره های استخوانی را پر می کند تولید می شود.

نوع خون انسان توسط پروتئین های موجود در سطح گلبول های قرمز به نام آنتی ژن تعیین می شود. اگر آنتی ژن A در گلبول های قرمز وجود داشته باشد، پس فرد خون تیپ A دارد، در حالیکه  اگرآنتی ژن B موجود است، بدین معنی است که فرد خون نوع   B دارد.  اگر هر دو A و B وجود داشته باشد، فرد نوع خون AB دارد. اگر هیچ یک از آنتی ژن ها وجود نداشته باشد، فرد نوع خون O دارید.

علاوه بر طبقه بندی ABO، گروه دیگری از گروه خون نیز وجود دارد که شامل عوامل Rhus (Rh) می باشد. این نام از میمونهای Rhesus می آید که در آن پروتئین ها برای اولین بار کشف شدند. عامل Rhus D که مهمترین آن است، در 85٪ افراد وجود دارد و آنها Rh مثبت را نشان می دهند.  15٪باقیمانده Rh منفی هستند. گروه Rh در بعضی موقعیت ها می تواند بسیار مهم باشد. به عنوان مثال، اگر یک مادر خون  Rh منفی باشد، زندگی یک نوزاد ممکن است در معرض خطر قرار گیرد. در چنین شرایطی، مادر میتواند آنتی بادی را علیه خون کودک خود تشکیل دهد.

گروه بندی خون و ترانسفوزیون

به منظور انجام ایمن انتقال خون، ضروری است که بیمار یک نوع خون دریافت کند که با خونش سازگار است. اگر نوع خون ناسازگار باشد، گلبول های قرمز خون می توانند با هم ترکیب شوند، تولید لخته هایی را که رگ های خونی را متوقف می کنند و باعث مرگ می شوند. به طور کلی، برای گروه ABO، انتقال خون از این قوانین پیروی می کند:

فردی با نوع A می تواند به فردی با نوع A یا AB اهدا کند.
فرد مبتلا به نوع B خون می تواند به فردی با نوع B یا AB اهدا کند.
فرد مبتلا به نوع AB فقط می تواند به یک فرد با AB اهدا کند. با این حال، فرد مبتلا به نوع خون AB می تواند خون را از هر کسی دریافت، که دریافت کننده عمومی است.
فرد مبتلا به نوع خون O می تواند به همه خون اهدا کند، که اهدا کننده عمومی است. این به این دلیل است که نوع خون O هیچ سطح آنتی ژن را در سطح سلول های قرمز خون خود ندارد. با این حال، افراد مبتلا به نوع خون O می توانند فقط نوع O دریافت کنند.
افراد مبتلا به خون Rh مثبت می توانند کمک های مثبت یا منفی دریافت کنند، اما کسانی که خون Rh  منفی دارند می توانند تنها خون Rh منفی را دریافت کنند.

پزشکان خون را قبل از اینکه مجاز به اهدا یا دریافت خون شوند، آزمایش می کنند. با این حال، در صورت اضطراری زمانی که نوع خون بیمار ناشناخته است، از نوع خون O استفاده می شود.
مهم است که توجه داشته باشیم که بیش از 600 آنتی ژن شناخته شده وجود دارد که وجود یا عدم وجود آن «انواع خون نادر» را تشکیل می دهد. گروه ABO برای اکثر افراد کار می کند، اما در بعضی موارد نادر، برخی از انواع خون ممکن است منحصر به فرد، مانند گروه های نژادی و نژادی خاص باشد. برای مثال، بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری سلول داسیپی نیاز به اهدای خون آفریقایی-آمریکایی دارند. به همین دلیل است که هنوز هم ایده آل برای تطبیق نوع اهدای خون به گیرنده آن دقیقا، و  با توجه  به هر دو نوع آنتی ژن و عامل Rh است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.zmescience.com/science/most-common-blood-type-43253/


http://stnews.ir/content/news/63194/چگونه نوع خون تعیین می شود؟

چاپ خبر