چگونه در کنکور ۹۸ موفق شویم؟/برنامه ریزی و مطالعه به سبک نفر سوم کنکور ریاضی

کد مطلب: 68340  |  تاريخ: دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷  |  ساعت: ۰۶:۳۵


گفت و گوی اختصاصی خبرگزاری علم و فناوری با نفر سوم کنکور ریاضی؛

چگونه در کنکور ۹۸ موفق شویم؟/برنامه ریزی و مطالعه به سبک نفر سوم کنکور ریاضی

یکی از سوالاتی که بری داوطلبان کنکور مطرح می شود این است که برگزیدگان کنکور چطور برنامه ریزی می کنند،چطور مطالعه می کنند و سوالاتی از این قبیل،نفر سوم کنکور ریاضی تجربیات خود و راه های موفقیت در کنکور را در اختیار دانش آموزان قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از قم، یکی از دغدغه های دانش آموزان کنکوری شیوه برنامه ریزی و مطالعه دروس مفهومی و حفظی است، قطعا برگزیدگان کنکور در این زمینه تجربیات ارزشمندی دارند که برای سایر دانش آموزان می تواند مفید واقع شود.

خبرگزاری علم و فناوری در گفت و گو با بهار رادمهر دانش آموز قمی که  نفر سوم کنکور ریاضی شده است ، شیوه برنامه ریزی و مطالعه این برگزیده کنکور و توصیه هایی این دانش آموز به سایر داوطلبان و روش های موفقیت دانش آموزان در آزمون سراسری را مورد بررسی قرار داده است.

رادمهر در پاسخ به این سوال که اساسا برنامه ریزی بر چه پایه ای استور است بیان داشت: دانش آموزان باید برنامه ریزی را بر اساس روحیات خود تنظیم کنند، به اعتقاد من برنامه ریزی مناسب سال کنکور برنامه ریزی است که با توجه به روحیات دانش آموز انجام شود و این فقط از عهده خود شخص کنکوری بر می آید.

وی شیوه  برنامه ریزی خود برای مطالعه را این گونه توضیح داد:برنامه ریزی که انجام داده بودم به این صورت نبود که ساعت 3 تا 4 فیزیک یا ادبیات مطالعه کنم، بلکه همیشه یک سری مباحث را اهم قرار می دادم که حتما در عصر به آن بپردازم و مباحثی را به صورت اختیاری قرار می دادم که اگر وقت نمی کردم حتما در روزهای آینده به آنها می پرداختم.

برگزیده کنکور به اصل مهم پاداش بعد از مطالعه و نقش مهمی که برای ایجاد انگیزه مطالعه دارد اشاره کرد و گفت: حتما یک پاداش هر چند کوچک برای خود کنار بگذارند، دلیل موفقیت من برای برنامه ریزی این بود که در کنار درس خواندن برای خودم پاداش در نظر می گرفتم، و اگر روزی خسته بودم آن پاداش این انگیزه را برای مطالعه در من ایجاد می کرد.

وی در ارتباط با نحوه تنطیم ساعت های مطالعه بیان داشت: ساعت های مطالعه نیز به صورت یک ساعت و ربع تا یک ساعت و نیم بود، و همه مباحثی که دوست داشتم مطالعه می کردم و اصولا  برنامه ریزی سخت که در آن مبحث و ساعت تعیین شده باشد را نداشتم، و برنامه ریزی با مبحث و ساعت مشخص را به افراد با روحیات خودم توصیه نمی کنم.

رادمهر با تاکید برلزوم حفظ کیفیت مطالعه و ارجحیت کیفیت ساعت مطالعه بر میزان ساعت مطالعه گفت:همیشه به کیفیت مطالعه خود اهمیت می دادم ، گاهی روزها به دلیل اینکه روحیه خود را از دست می دادم روزی یک ساعت مطالعه می کردم اما در آن یک ساعت درس مورد علاقه ام را مطالعه می کردم .

وی در مورد حداقل و حداکثر ساعات مطالعاتی روزانه خود گفت: اوایل برای مطالعه سه تا چهار ساعت در روز در سال سوم دبیرستان درس می خواندم در برخی روزها بود که یک ساعت مطلعه داشتم، به طور میانگین روزانه 10 ساعت مطالعه داشتم، که حداکثر ساعت مطالعه 15 ساعت بوده ،در روزهای منتهی به کنکور مجبور به 15 ساعت مطالعه در روز بودم چرا که مباحث زیادی را هنوز تمام نکرده بودم.

رادمهر افزود:روزهایی که مدرسه می رفتم ، سعی می کردم درسی که در مدرسه یاد گرفتم را در برنامه عصر همان روز گنجانده شود.

نفر سوم کنکور ریاضی در پاسخ به این سوال که بهترین زمان برای مطالعه جدی کنکور چه تاریخی است بیان داشت: برای کنکور تابستان سال سوم دبیرستان یا سال چهارم برای رشته ریاضی وقت به اندازه کافی هست مهم این است که این شروع حتما انجام شود و به فردا موکول نشود.

رادمهر در ارتباط با اهمیت تعطیلات نوروز و لزوم برنامه ریزی برای استفاده از این تعطیلات اذعان داشت: نوروز فرصت خیلی خوبی برای جمع کردن عقب ماندگی هایی است که در طول سال اتفاق افتاده است، و ساختن یک اعتماد به نفس خیلی خوب از مطالعاتی که انجام داده ایم .

وی در ادامه افزود: تعطیلات نوروز به اقتضای شرایطی که در آن هستیم باید سپری شود باید ببینیم قبل از نوروز چه کارهایی را انجام داده ایم و در نوروز همان کارها را پایه شان قوی کنیم، اگر هم عقب ماندگی کمی در درسی داریم آن را جبران کنیم.و این پیشنهادم به دیگران برای نوروز است.

رادمهر با اشاره به اینکه برنامه نوروز برای هر شخصی با توجه به موقعیتش متفاوت است گفت: شرایط من شاید با دانش آموز دیگری فرق کند و هر کسی شرایط خودش را دارد ،تا قبل از نوروز تمام درس ها را تمام کرده بودم و در نوروز بخشی رابه جمع بندی پرداختم و بخشی از وقت را به قوی کرن دروس پایه پیش دانشگاهی دو گذاشتم اما این روشی نیست که برای  دیگران پیشنهاد کنم.

در ادمه گفت و گو سوالات مهم دیگری مطرح شد که قطعا برای بسیاری از داوطلبان کنکور اهمیت دارد و آن هم این که دروسی مثل ریاضی، فیزیک  که دروس مفهومی هستند را باید چطور مطالعه کنند و در نهایت دروسی مثل ادبیات، دین و زندگی که اصطلاحا دروس حفظی کنند بهترین شیوه ای را که برای مطالعه می توان انتخاب کرد کدام شیوه است.

فکر نکنند که یک درس را باید پشت سر هم بخوانند بلکه چند درس را در یک روز جا بدهند.

در پاسخ به این سوالات با اشاره به این که یادگیری دروس مفهمومی مثل ریاضی و فیزیک چند گام دارد، روش مطالعه درس ریاضی را این گونه شرح داد:در درس ریاضی اولین گام یادگیری خیلی خوب است که می تواند سر کلاس رخ دهد یا اینکه در یک فرصت کوتاه عصرها با خواندن جزوه یادگیری کامل  شود

وی در ادامه با تاکید بر نداشتن وسواس هنگام خواندن جزوه ریاضی گفت: هنگان خواندن جزوه وسواس نداشته باشیم ، بعد از جزوه به سراغ تست های آموزشی می رویم ، در تست های آموزشی سعی می کردم تمام جوانب یک سوال را بررسی کنم ببینم راه حل بهتری برای این سوال وجود دارد یا خیر؟ اگر این سوال را نمی توانم حل کنم کدام بخش از مطلب را متوجه نشده ام و دوباره برمی گشتم جزوه را می خواندم ، مطالعه در اینجا تمام می شد.

رادمهر در درس ریاضی حل تست های آموزشی بعد از مطالعه جزوه را پیشنهاد داد و در ادامه افزود: در تایم بعدی که به آن مبحث مراجعه می کردم تست هایی دیگری برای آزمون خودم انجام می دادم و سعی می کردم همیشه در زمان استاندارد آن تست را حل کنم. یعنی کتاب تست من دارای دو بخش تست بود که در صفحات فرد تست های آموزشی بود و در صفحات زوج تست های آزمودنی بود.

برگیزه کنکور ریاضی با تاکید بر لزوم رسیدن به جواب آخر در دروس ریاضی و فیزیک گفت:در درس ریاضی و فیزیک حتما باید به جواب آخر برسیم ، بنابرابن باید محاسبات  خود را قوی کنیم تا در آزمون دچار مشکل نشویم.

رادمهر روش مطالعه درس فیزیک را این گونه شرح داد: در درس فیزیک مفاهیم بیشتری وجود دارد ، برخی از مباحث با خواندن باید جا بیفتد و برخی مفاهیم دیگر مثل ریاضی است که باید مثل ریاضی که گفتم با آنها برخورد شود.

وی در ادامه توضیحات روش مطالعه درس فیزیک افزود: مباحثی از فیزیک که هم خواندنی هم فهمیدنی است پیشنهاد می کنم با مطالعه کتاب درسی شروع شود و بعد مثل درس ریاضی مطالعه را ادامه دهیم.

نفر سوم کنکور ریاضی در بیان تجربیات خود برای مطالعه دروس عمومی بیان داشت:برای موفقیت در دروس عمومی، بهترین راه تقسیم کردن ساعت های مطالعه در طول روز است، به عنوان مثال سه ساعت یکسره درس ادبیات مطالعه نشود.

رادمهر روش مطالعه خود برای درس ادبیات را توضیح داد و بیان داشت:دانش آموزان می توانند برای سایر دروس عمومی از روش ادبیات الگوبرداری کنند.

وی در بیان تجربیات مطالعه درس ادبیات گفت:درس ادبیات را به صورت موضوعی مطالعه کردم. به این معنا که لغات، آرایه های ادبی، قرابت معنایی هر کدام را جداگانه مطالعه کردم.

رادمهر افزود: حتماهر روز 9 تست قرابت معنایی کار می کردم، به عنوان مثال اگرسوال 5 بیت داشت هر بیت را میخواندم ،مفهوم بیت را در ذهنم جا می انداختم ، ذهنم با مفهوم بیت در گیر می شد و برایم مهم نبود که تست را درست جواب می دهم یا غلط، اما همین که مفهوم  را متوجه می شدم برایم خیلی مهم بود و این تمرین خیلی خوبی برای قرابت معنایی بود.

وی برای مطالعه درس ادبیات  بخش زبان فارسی گفت:  تابستان فرصت خوبی برای یادگیری دستور زبان است که می توان یک ربع در روز به آن اختصاص داد، بعد از آن که دستور زبان جا افتاد به سراغ تست ها بروند، باید توجه داشت که مهارت زبان فارسی داشتن خیلی مهم است.

رادمهر در ارتباط با بخش های دیگر درس ادبیات بیان داشت: آرایه های ادبی نیز همانند زبان فارسی ابتدا باید یاد گرفته شود و بعد به تست های شبانه تبدیل شود.لغت نیز به همراه آرایه های ادبی هر شب در حد 15 دقیقه مطالعه شود و پیوسته مرور شود که این تابستان فرصت خوبی است.

نفر سوم کنکور ریاضی در ارتباط با نحوه برنامه ریزی تایم های مطالعاتی دروس عمومی گفت:تایم طولانی برای دروس عمومی به اعتقاد من اشتباه است. مطالعه دروس عمومی به صورت تایم های 5 دقیقه 5 دقیه ،15 دقیقه 15 دقیقه معجزه می کند.

رامهر با تاکید بر لزوم سنجش آموخته ها و مطالعات انجام شده اذعان داشت: هر دو هفته یک بار در آزمون های موسسات کنکور شرکت می کردم تا ببینم مطالعات دوهفته ای من جواب داده یا نه. آزمون های کنکور می تواند به اندازه خود مفید واقع شود و برنامه های دو هفته مطالعه که برخی از موسسات ارائه می کنند به مطالعات جهت می دهد.


انتهای پیام/

علیرضا مومنی


http://stnews.ir/content/news/68340/چگونه در کنکور ۹۸ موفق شویم؟/برنامه ریزی و مطالعه به سبک نفر سوم کنکور ریاضی

چاپ خبر