معرفی رقم جدید برنج با نیاز آبی پایین در گیلان

کد مطلب: 75567  |  تاريخ: یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷  |  ساعت: ۱۹:۲۸


توسط موسسه تحقیقات برنج کشور صورت گرفت

معرفی رقم جدید برنج با نیاز آبی پایین در گیلان

رقم جدید برنج با نام آنام از سوی موسسه تحقیقات برنج کشور معرفی شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان؛ استان گیلان یکی از مهمترین قطب ‌های تولید برنج در کشور به شمار می رود و این محصول راهبردی از اهمیت فوق العاده ای برای مردم این استان برخوردار است. حدود ۳۷ تا ۳۸ درصد نیاز کشور به برنج از شالیزارهای گیلان تامین می شود و توجه به افزایش تولید کمی این محصول توأم با حفظ کیفیت مطلوب آن از جمله موضوعات مهمی است که باید از سوی نهادهای مسئول به ویژه وزارت جهاد کشاورزی نگاه ویژه ‌ای به آن صورت گیرد.

استقرار موسسه تحقیقات برنج کشور در گیلان به مثابه فرصتی ویژه و ظرفیتی قابل توجه برای افزایش تولید کمی برنج در استان به شمار رفته و این نهاد تا کنون فعالیت های چشمگیری را در خصوص افزایش کیفیت و کمیت برنج ایرانی در دستور کار خود قرار داده است.

یکی از تازه ترین دستاوردهای موسسه تحقیقات برنج، معرفی رقم جدیدی با نام آنام بوده که علاوه بر برخورداری از کیفیت مناسب پخت، دارای عملکردی بالاتر از ارقام محلی رایج مورد کاشت در کشور است. این رقم معطر، پاکوتاه، و مقاوم به ورس بوده و به علت زودرسی محصول به شرایط نامساعد جوی در زمان برداشت برخورد نمی کند.

با توجه به روند کاهش نزول بارش های جوی طی سال های اخیر، به ویژه در استان های شمالی و از آنجایی که آنام نیاز آبی کمتری نسبت به سایر ارقام محلی برنج دارد، انتظار می رود که استقبال خوبی از کشت آن در این نواحی صورت گیرد.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/75567/معرفی رقم جدید برنج با نیاز آبی پایین در گیلان

چاپ خبر