تأثیر تحریم و افزایش قیمت دلار بر نمایشگاه کتاب/ آیا افزایش ۵۰ درصدی قیمت «بن کتاب» جوابگوی نیاز خریداران کتاب می باشد؟

کد مطلب: 76985  |  تاريخ: سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۷:۰۵


خبرگزاری علم و فناوری بررسی می کند؛

تأثیر تحریم و افزایش قیمت دلار بر نمایشگاه کتاب/ آیا افزایش ۵۰ درصدی قیمت «بن کتاب» جوابگوی نیاز خریداران کتاب می باشد؟

بنا بر اعلام ستاد خبری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بن خرید کتاب در نمایشگاه امسال با ۵۰ درصد رشد نسب به سال گذشته روبه رو شده است این در حالی است که طی ماه های گذشته قیمت تعدادی از کتاب ها با رشد بیش از ۱۰۰ رو به رو بوده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان - خوشبختانه بنا به رسم شیرینی که از 32 سال پیش تا کنون در کشور وجود دارد هر ساله در اردیبهشت ماه، نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار می‌شود. این رویداد فرهنگی بزرگ هر سال مخاطبان بسیاری را به ‌خود جذب می‌کند که از شهرستان‌ های دور به پایتخت سفر می کنند. امسال نیز از 4 تا 14 اردیبشهت ماه به مدت ده روز این نمایشگاه در محل نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار می شود و قطعاً در این دوره نیز مانند سال های گذشته با استقبال اساتید، دانشجویان، دانش آموزان و علاقه ‌مندان به کتاب و کتابخوانی روبه رو خواهد شد چرا که این افراد با حضور در این نمایشگاه می توانند در مجموعه‌ ای متمرکز آنچه را که از دنیای کتاب انتظار دارند به دست آوردند.

تأثیر برگزاری نمایشگاه کتاب بر روی سرانه مطالعه در کشور

کتابخوانی و مطالعه معیاری برای شناخت فرهنگ عامه هرجامعه می باشد و هر مقدار مردم آن جامعه اهل مطالعه باشند، میتوان به نرخ سواد در آن کشور پی برد. هر اندازه مردم یک جامعه اهل مطالعه باشند،  میتوان به رواج فرهنگ علم ورزی و اقتصاد دانش بنیان آگاه شد. بر اساس تحقیقات انجام شده، سرانه مطالعه در کشورهای پیشرفته و به اصطلاح جهان اول، به مراتب بیشتر از کشورهای جهان سوم و فقیر جهان بوده و به همین خاطر، رونق و پیشرفت مراکز علمی و آکادمیک آنان را میتوان مدیون کتاب و فرهنگ کتابخوانی دانست.

متأسفانه با وجود آنکه ایران، یکی از کشورهای با ضریب رشد در تربیت مهندسان و دانش آموختگان رشته های علوم انسانی و پزشکی می باشد و یکی از با سواد ترین کشورهای جوان خاورمیانه و حتی آسیا به شمار می رود، اما با توجه با آمار، سران مطالعه مردم کشورمان بسیار پایین می باشد و با توجه به آمار رسمی که سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان اعلام کرده است سرانه مطالعه ایرانیان 13 دقیقه در روز می باشد ( بعضی آمارها سرانه مطالعه مردم کشورمان را 2 دقیقه می دانند) که پایین بودن این سرانه به دلایل متعددی بستگی دارد که می توان یکی از دلایل آن را در دسترس نبودن کتاب های مورد علاقه افراد جامعه نام برد.

اما برگزاری نمایشگاه کتاب باعث می شود افراد علاقه مند به کتاب و کتابخوانی با توجه به تنوع گسترده ای که در این نمایشگاه در مورد کتاب وجود دارد نسبت به انتخاب منابع و موضوعات مورد نظر خود اقدام نماید و این عامل خود باعث افزایش سرانه مطالعه در کشور می شود.

البته اگر دست اندرکاران و مسئولین کشور راه حلی را اتخاذ می کرد و همزمان با نمایشگاه تهران در سرتاسر استان های کشور نمایشگاه با منابع موجود در این نمایشگاه برگزار می کردند می توانست نتیجه مطلوب تری را در پی داشته باشد چرا که تعدادی زیادی از دانشجویان و علاقمندان به این نمایشگاه ها با توجه به هزینه های جانبی و همچنین مشکلات مربوط به سفر قادر به شرکت در این نمایشگاه را ندارند که با برگزاری این نمایشگاه به صورت استانی علاوه بر افزایش استقبال دانشجویان و علاقه مندان این نمایشگاه ها باعث افزایش سود ناشران نیز می شود.

تأثیر احتمالی تحریم ها و افزایش سرسام آور قیمت دلار بر نمایشگاه کتاب

تولید یک محصول با قیمت مواد اولیه آن رابطه تنگاتگی دارد؛ تولید و چاپ کتاب نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. متأسفانه در سال 97 و آغاز دور جدید تحریم های اقتصادی آمریکا بر علیه مردم کشورمان و عدم اتخاذ راهکارهای مناسب توسط دولت برای کنترل این تحریم ها باعث افزایش قیمت سرسام آور ارزهای خارجی به ویژه دلار شد که این افزایش قیمت و بی ارزش شدن پول رسمی کشورمان مشکلات عدیده ای را برای مردم و وارد کنندگان کالاها به کشور به وجود آورد.

در صنعت کتاب نیز این افزایش قیمت دلار، دشواری واردات، سوءاستفاده برخی دلالان و التهاب روانی جاری در جامعه باعث افزایش قیمت کاغذ وارداتی به کشور شد و قیمت این کالا شاهد افزایش سه ‌تا چهار برابر بود. اگرچه در چاپ و تولید یک کتاب تنها 25 درصد کل هزینه ها مربوط به کاغذ می باشد، اما افزایش سرسام آور قیمت دلار باعث شد که کل روند تولید کالاها همچون کتاب با افزایش چشمگری روبه رو شود.

در این میان دستمزدهای طراحی تا اجرا، هزینه چاپ، کرایه حمل و نقل و... که ظاهرا افزایش قیمت ارز و به ویژه دلار نباید روی آنها تاثیر بگذارد هم با افزایش قیمت روبه ‌رو شده‌اند و در نتیجه قیمت تولید را بسیار بالا برده است و متأسفانه بر اساس آنچه در پایان سال 97 شاهد بودیم تمام کتاب های چاپ داخلی با افزایش قیمت روبه رو بوده اند و قیمت‌ های پشت جلد این کتاب ها نسبت به سال 96 از 30 تا  بیش از 100 درصد رشد داشته است.

این افزایش قیمت باعث کاهش خرید و استقبال مردم در سال 97 از خرید کتاب شد. حال این سئوال پیش می آید که با توجه شرایط اقتصادی کشور که مردم بیشتر به فکر برطرف کردن نیازهای معیشتی و ضروری خود هستند و همچنین افزایش قیمت کتاب ها آیا علاقه مندان به کتاب مانند سال گذشته از این نمایشگاه ها استقبال می کنند و یا نه ؟ این سئوالی است که تا روزهای آینده می توان به آن پاسخ داد.

افزایش 50 درصدی بهای بن کتاب در نمایشگاه تهران

معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای سیاست های ترویج کتاب و کتابخوانی و حمایت از نشر کشور،  هر ساله در ایام برپایی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارت ویژه خرید یارانه ای کتاب را در اختیار دانشجویان، طلاب، اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها قرار می دهد.

در این راستا ستاد خبری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، اعلام کرد که در نمایشگاه امسال قیمت بن های کتاب با 50 درصد افزایش روبه رو بوده است و افرادی که علاقمند و واجد شرایط ثبت نام خرید این کارت ها هستند می توانند از سه شنبه 20 فروردین و به مدت 4 روز یعنی تا پایان روز شنبه 24 فروردین ماه اقدام به ثبت نام در سایت این سازمان نمایند.

در این راستا بن خرید کتاب برای دانشجویان و طلاب مبلغ 150 هزار تومان است که از این مقدار سهم مشارکت دانشجویان و طلاب 90 هزار تومان است و 60 هزار تومان را نیز دولت به صورت یارانه پرداخت می کند. همچنین بن کارت خرید کتاب برای  اساتید دانشگاه و حوزه نیز 400 هزار تومان است که 200 هزار تومان آن به عنوان یارانه کتاب و 200 هزار تومان آن نیز توسط شخص دریافت کننده کارت به صورت آنلاین پرداخت می‌شود.

کلام آخر ...

بازديد ميليون ها نفر از اين نمايشگاه، از جمله هزاران دانشجو، دانش آموز، ناشر، كتابدار و خانواده ها ... اين نمايشگاه را به مهمترين رخداد فرهنگي كشور ايران تبديل كرده است. بدون شک برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی به واسطه برداشته شدن فاصله‌های میان ناشران و علاقه‌مندان کمک شایانی به تهیه سبد مطالعاتی علاقه‌مندان به کتاب ‌می‌کند؛ ضمن این که در چنین شرایطی از نظر اقتصادی نیز وضعیت مطلوب تری برای علاقه‌مندان به کتاب فراهم ‌می‌شود. پس بهتر بود با توجه به شرایط کنونی جامعه و همچنین شرایط اقتصادی خانواده ها دولت راهکار بهتری را برای افزایش توان خرید کتاب توسط مردم ارائه می داد و یا حداقل میزان بن کارت یارانه ای را افزایش می داد.

انتهای پیام /

 

 

 


http://stnews.ir/content/news/76985/تأثیر تحریم و افزایش قیمت دلار بر نمایشگاه کتاب/ آیا افزایش ۵۰ درصدی قیمت «بن کتاب» جوابگوی نیاز خریداران کتاب می باشد؟

چاپ خبر