تولید نانو ذرات کلوئیدی توسط جوانان ایرانی /تامین نانو ذره با هزینه ای کمتر از ۵ دلار

کد مطلب: 77682  |  تاريخ: شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۸:۰۳


در گفتگو با پژوهشگر جوان کرمانی:

تولید نانو ذرات کلوئیدی توسط جوانان ایرانی /تامین نانو ذره با هزینه ای کمتر از ۵ دلار

مهران اسپهبدی گفت : برای تأمین یون سلنیوم به منظور تولید نانوذرات سلنیوم کلوئیدی، از سلنات سدیم تولید شده از لجن آندی استفاده شده ، هر لیتر نانوذرات کلوئیدی سلنیوم با غلظت ۱۰۰۰ میلی‌گرم در لیتر با قیمت بیش از ۵۰ دلار وارد کشور می‌شود درحالی‌که با دانش فنی به دست آمده می‌توان این ماده را با هزینه‌ای بسیار کمتر (حدود پنج دلار) تولید کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کرمان، «مهران اسپهبدی» یکی از سه پژوهشگر برتر مجتمع مس سرچشمه  که علاوه بر چندین پروژه تحقیقاتی در زمینه نانوذرات، یکی از مهم‌ترین تألیفات در حوزه آزمایشگاه شیمی تجزیه را نیز به رشته تحریر درآورده است در گفتگو با” راه آرمان “ از صرفه جویی ارزی و قطع وابستگی به دو ماه مهم زیست محیطی که در مجتمع مس سرچشمه تولید می شود ، خبر داد .

پژوهشگر برتر مجتمع مس سرچشمه به خبرنگار ما در مورد نحوه انتخاب پژوهش گر برتر ، گفت: یکی از معیارهای انتخاب پژوهشگر، مجموعه فعالیت‌های تحقیقاتی انجام شده در بازه زمانی آذر ۱۳۹۶ تا آذر ۱۳۹۷ بود لذا ازجمله فعالیت‌های تحقیقاتی که د راین بازه زمانی انجام شد شامل ، همکاری با پروژه‌های قراردادی نظیر تعیین راهکار مناسب برای جلوگیری از اکسید شدن باطله‌های فرآوری در سد رسوب‌گیر سرچشمه و طرح تولید نانوپارتیکل‌های تلوریوم توسط اکتینومیست‌های جداشده از خاک‌های مجتمع مس سرچشمه است.

مهران اسپهبدی تصریح کرد: من در برخی پروژه‌های دانشجویی نیز مشاور بوده‌ام که در این میان می‌توان به پروژه «طراحی محیطی زون سد باطله معدن مس سونگون » براساس اصول مرمت اکولوژیک و پروژه ارزیابی زیست‌محیطی عناصر کمیاب و فرعی در فازهای سولفیدی باطله‌های کانه‌آرایی سد رسوب‌گیر سرچشمه اشاره کرد.

وی افزود : مهمترین پروژه‌های انجام‌شده، پروژه تولید «نانوذرات سلنیوم و تولید نانوذرات تلوریوم »به روش شیمی سبز است، که به دلیل اهمیت موضوع محیط‌زیست برای صنایع، در تولید این نانوذرات تلاش شده تا از روش شیمی سبز که کمترین آسیب را برای محیط‌زیست ایجاد می کند ، استفاده شود.»

اسپبدی اظهار کرد : برای تأمین یون سلنیوم به منظور تولید نانوذرات سلنیوم کلوئیدی، از سلنات سدیم تولید شده از لجن آندی استفاده شده که یکی از محصولات جانبی مجتمع مس سرچشمه است که توسط یک شرکت خصوصی تولید می‌شود ، هر لیتر نانوذرات کلوئیدی سلنیوم با غلظت ۱۰۰۰ میلی‌گرم در لیتر با قیمت بیش از ۵۰ دلار وارد کشور می‌شود درحالی‌که با دانش فنی به دست آمده و پتانسیل‌های موجود مجتمع مس سرچشمه و امکانات واحد تحقیقات آب و محیط‌زیست می‌توان این ماده را با هزینه‌ای بسیار کمتر (حدود پنج دلار) تولید کرد.

این پژوهشگر جوان اذعان کرد : آنالیزهای  موفق مشخصه‌یابی محصول تولید شده نیز نشان‌دهنده کیفیت خوب آن است، ضمن اینکه ما در امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه امیدوار هستیم با این کار جلوی خروج ارز برای واردات این ماده گرفته شود.

وی ادامه داد : نانوذرات تولید شده ، کاربردهای فراوانی در صنایع، کشاورزی، دامپروری، دامپزشکی و پزشکی دارند ، البته نانوذرات تلوریوم نیز کاربردهای مشابهی دارند،. یکی از ویژگی های  آن برای ساخت سلول‌های خورشیدی است، براساس بررسی‌های به عمل آمده روش به کار برده شده در این پژوهش برای تولید نانوذرات تلوریوم تاکنون در گزارش‌های علمی دیده نشده است و واحد تحقیقات آب و محیط‌زیست در تلاش است تا این شیوه سنتز را به‌عنوان یک روش جدید ثبت کند.
اسپهبدی ابراز کرد : یکی از نانوذرات ارزشمند دیگری که به روش شیمی سبز در امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه در سال‌های گذشته تولید شده، نانوذرات کلوئیدی طلا است، این نانوذره کاربردهای بسیاری در صنعت، پزشکی و همچنین در تولیدات آرایشی و بهداشتی که از گردش مالی بالایی برخوردار هستند، دارد.

پژوهشگر برتر امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه درخصوص این نانو ذره ادامه داد  : برای تولید نانوذرات طلا نیاز به ماده‌ای به نام کلروآئوریک اسید است که در بازارهای جهانی قیمت بالایی دارد؛ یک گرم از این ماده بهایی بیش از ۱۰۰ دلار دارد این در حالی است که اکنون واحد تحقیقات آب و محیط‌زیست امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه با استفاده از تجربه کارکنان خود و نظارت رئیس این واحد به توانایی تولید این ماده دست یافته است و با کمک بخش فنی امور محترم حراست مجتمع مس سرچشمه در خصوص تأمین شن طلا، با هزینه‌ای بسیار کمتر توانسته این ماده ارزشمند را سنتز کند.

اسپهبدی در پایان خاطر نشان کرد :  آنالیزهای انجام شده بر روی نانو ذره طلا ، کیفیت بالای محصول را نشان داده است ، اکنون با دستیابی به دانش فنی سنتز این ماده، می‌توان نیاز کشور را به این ماده رفع و از خروج ارز  جهت واردات آن جلوگیری کرد ، در حال حاضر این واحد پژوهشی در تلاش است تا پروژه‌های معرفی‌شده را تجاری‌سازی کند زیرا سودآوری محصولات نهایی این پروژه‌ها بسیار بالاست.


http://stnews.ir/content/news/77682/تولید نانو ذرات کلوئیدی توسط جوانان ایرانی /تامین نانو ذره با هزینه ای کمتر از ۵ دلار

چاپ خبر