ساخت دستگاه تولید کمپوست از زباله خانگی

کد مطلب: 78303  |  تاريخ: یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۶:۳۰


در بیرجند اتفاق افتاد؛

ساخت دستگاه تولید کمپوست از زباله خانگی

برای اولین بار در خراسان جنوبی دستگاه تولید کمپوست از زباله خانگی تولید شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی؛ دستگاه تولیدکننده کمپوست از زباله‌تر با هدف مدیریت پسماند منازل و کمک به حفظ محیط زیست از طریق تبدیل زباله در مبدأ به محصول ارزشمند و قابل مصرف، طراحی و ساخته شده است. این دستگاه از طریق خردکردن زباله، مخلوط کردن آن با موادی که فرآیند تجزیه را تسریع و میزان ازت و کربن را تنظیم می‌کند (براده چوب بعلاوه فسفات دی آمونیوم یا جوش شیرین)، گرمادهی و هوادهی زباله تری را که به طور طبیعی به بیش از 50 روز زمان برای تجزیه نیاز دارد در مدت زمان 2 روز به کمپوست سرشار از مواد آلی با قابلیت استفاده در گلدان‌ها و باغچه منازل تبدیل می‌کند.

این دستگاه با ابعاد 120*60*30 با قاب پوششی پی وی سی, دارای یک موتور برقی است که زباله های خانگی مانند باقیمانده میوه و سبزیجات را  درون مخزن خردکن از جنس استیل بوسیله تیغه هایی خرد کرده و سپس در مخزن خواب (از جنس استیل) با مواد خاصی که به فرایند تجزیه سرعت می‌بخشند، ترکیب می‌کند. سپس به کمک گرم کن صفحه ای تعبیه شده در زیر مخزن مواد در دمای 50 تا 60 درجه سانتی گراد به مدت 48 ساعت نگهداری می شوند تا تبدیل به کمپوست یا خاک قابل کشاورزی برای استفاده در باغچه منازل یا گلدان گردد. در طول این مدت مواد در هر ساعت به مدت چند ثانیه هوادهی می شوند تا تجزیه به صورت هوازی رخ دهد و از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری شود و بوی نامطبوع حداقلی و احتمالی در سیستم توسط یک سیستم بوگیر جذب خواهد شد.

این دستگاه به منظور جلوگیری از هدررفت مقادیر زیادی از زباله‌هایی به کار می‌رود که هر ایرانی روزانه تولید می‌کند. موارد کاربرد این طرح آپارتمان‌ها، ادارات و سازمان‌ها هستند. این دستگاه در حال حاضر نمونه‌ای مهندسی‌شده است.

این دستگاه با توجه به ابعاد کم, قابلیت استفاده در آشپزخانه ها و بالکن ها را دارد و به افراد علاقه مند به محیط زیست کمک می کند تا با تولید زباله کمتر در حفاظت از محیط زیستشان شریک شده و از موادی که روزی دور می ریختند به شکل صحیح, برای پرورش گل و گیاهان خانگی و آپارتمانی خود استفاده کنند.


http://stnews.ir/content/news/78303/ساخت دستگاه تولید کمپوست از زباله خانگی

چاپ خبر