برداشت و تولید منابع نفت و گاز در میدان های مشترک با کشورهای همسایه

کد مطلب: 78307  |  تاريخ: یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۱:۴۹


میدان های مشترک نفت و گاز

برداشت و تولید منابع نفت و گاز در میدان های مشترک با کشورهای همسایه

مهندس حمید حمزه ئی کارشناس ارشد رشته مهندسی نفت فارغ التحصیل از دانشگاه صنعت نفت در خصوص برداشت و تولید منابع نفت و گاز در میدان های ترک با کشورهای همسایه اظهار کرد:

مهندس حمید حمزه ئی کارشناس ارشد رشته مهندسی نفت فارغ التحصیل از دانشگاه صنعت نفت در مصاحبه با خبرگزاری علم و فناوری استان البرز اظهار کرد: کشور ایران دارای 28 میدان مشترک شامل 18 میدان نفتی ،4 میدان گازی و 6 میدان نفت و گاز می­باشد. بزرگترین مخزن گازی دنیا، پارس جنوبی است که مخزن مشترک با قطر می باشد. استخراج و برداشت قطر در این میدان گازی، 11 سال زودتر از ایران به بهره برداری رسید. با بهره برداری کامل از فاز های 15 و 16 پارس جنوبی، روزانه 420 میلیون متر مکعب گاز از میدان پارس جنوبی برداشت می شود؛ اما متأسفانه هنوز برداشت از این میادین در حد مورد انتظار تحقق نیافته است. لازم به ذکر است ساخت این دو فاز بر عهده قرارگاه سازندگی سپاه پاسداران بوده که علاوه بر پیشرفت های موشکی و نظامی، در زمینه مسائل اقتصادی و صنعتی و سازندگی کشور نیز پیشگام شده است.

وی گفت: از میادین دیگر این حوزه می توان به مخازن مشترک ایران و امارات اعم از سلمان، نصرت، فرزام و مبارک و میدان نفتی فروزان که با عربستان مشترک است، اشاره نمود. درحال حاظر برداشت کشورهای امارات و عربستان از این میادین بیش از دو برابر ایران است که ادامه این روند ضررهای جبران ناپذیری به ایران خواهد رساند.

او اظهار نمود: برداشت بی ضابطه از میادین مشترک از سوی همسایگان می تواند پس از مدتی نفت و گاز این حوزه های مشترک را غیرقابل استحصال نموده و توازن میادین ذکر شده را دگرگون سازد. از سوی دیگر برداشت یک جانبه از میادین مشترک نیز، فشار در بخش بهره برداری را کاهش داده و به ناچار سیال مخزنی به سوی چاه های تولیدی سرازیر خواهد شد.

حمزه ئی در پایان خاطر نشان کرد: تأخیر در سرمایه گذاری در این میادین به ضرر منافع ملی است چرا که کشورهایی که با ما داری میادین مشترک هستند در بهره برداری از این سرمایه خدادای مشترک با سرعت زیادی در حال برداشت می باشند و ما به دلایل مختلفی هنوز نتوانسته ایم برداشت خود را به نزدیک برداشت سایر کشورها برسانیم. لذا ضرورت دارد که نسبت به سرعت گرفتن طرح های توسعه، سرمایه گذاری و برداشت از میادین مشترک اقدام شود و حل مشکل عقب ماندگی در برداشت نیز مستلزم برنامه ریزی عملیاتی، اراده و در اولویت قرار دادن توسعه میادین مشترک می باشد.


http://stnews.ir/content/news/78307/برداشت و تولید منابع نفت و گاز در میدان های مشترک با کشورهای همسایه

چاپ خبر