شرایط برای حذف یارانه پنهان مساعد نیست

کد مطلب: 83209  |  تاريخ: جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۷:۴۵


نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در گفتگو با علم و فناوری:

شرایط برای حذف یارانه پنهان مساعد نیست

جعفر قادری گفت: در صورت حذف یارانه ها افراد به بهانه های مختلف، کالا و خدمات را گران خواهند کرد و پس از آن دیگر نمی توان قیمت ها را کنترل کرد.

جعفر قادری نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در فارس بیان کرد: حذف یارانه های پنهان را باید در شرایط بهبود اقتصادی و کاهش تحریم ها انجام دهیم؛ در حقیقت شرایط فعلی مساعد برای حذف یارانه های پنهان نیست.

جعفر قادری با بیان اینکه دولت یارانه ها را در دو قالب آشکار و پنهان پرداخت می کند، گفت: سوخت و بسیاری از کالاهای دیگر با قیمت های واقعی بین مردم توزیع نمی شود. البته باید توجه کنیم در حال حاضر در شرایط تحریم قرار داریم و هر شوکی می تواند مشکلات بیشتری را متوجه جامعه کند.

نائب رییس خانه نخبگان اقتصاد و صنعت با تصریح بر اینکه در شرایط فعلی و با وجود مشکلات اقتصادی و تحریم ها حذف یارانه پنهان هزینه ساز است، اظهار کرد: اگر یارانه ها حذف و قیمت ها واقعی شوند، شوکی را متوجه جامعه می کند و جامعه مستعد افزایش قیمت ها است یعنی در صورت حذف یارانه ها افراد به بهانه های مختلف، کالا و خدمات را گران خواهند کرد و پس از آن دیگر نمی توان قیمت ها را کنترل کرد.

وی عنوان کرد: حذف یارانه های پنهان را باید در شرایط بهبود اقتصادی و کاهش تحریم ها انجام دهیم. باید در شرایطی اقدام به حذف یارانه های پنهان کنیم که وقتی بخواهیم بتوانیم نیازهایمان را از خارج از کشور وارد کنیم و تحریم ها مانع ورود کالاها نشده و کشور نیز با شوک مواجه نشود. بنابراین شرایط فعلی مساعد برای حذف یارانه های پنهان نیست.

این استاد دانشگاه درباره میزان یارانه های پنهان گفت: درباره میزان این یارانه ها عددهای متفاوتی مطرح می‌شود اما برآورد می شود حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان حجم یارانه های پنهان در سال است. اگر این یارانه ها شفاف و قیمت ها نیز واقعی شود، از نظر اقتصادی ممکن است شرایط بهبود پیدا کند اما با توجه به گله مندی مردم از وضعیت اقتصادی در حال حاضر شرایط برای اجرای این مهم فراهم نیست.

وی ضمن تصریح بر اینکه اعتراضات مردم نشان می دهد اکنون وقت مناسبی برای حذف یارانه های پنهان نیست، عنوان کرد: دولت اگر قصد چنین کاری داد در قسمت های مرفه نشین شهر که قدرت خرید مردم بالا است، می تواند نسبت به حذف برخی از یارانه های پنهان اقدام کند.

لازم به ذکر است جعفر قادری نائب رئیس خانه نخبگان اقتصاد و صنعت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان فارس می باشند.

 

گفتگو از سامان معرف

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/83209/شرایط برای حذف یارانه پنهان مساعد نیست

چاپ خبر