دانشگاه تهران قله افتخار ایران/ تجارت و اقتصاد از حقوق و آموزش هم سبقت گرفت

کد مطلب: 83258  |  تاريخ: دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۸:۰۰


نظام رتبه‌بندی تایمز منتشر کرد:

دانشگاه تهران قله افتخار ایران/ تجارت و اقتصاد از حقوق و آموزش هم سبقت گرفت

در جدیدترین گزارش منتشر شده از نظام رتبه‌بندی تایمز، دانشگاه تهران در شاخص‌هایی همچون آموزش، تجارت و اقتصاد و علوم اجتماعی توانسته است جزء برترین دانشگاه‌های دنیا باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ ایده اصلی رتبه‌بندي دانشگاه‌ها در کتاب «مسابقه بزرگ مغز» نوشته بن ویلداوسکی مطرح شد که در آن به نقش دانشگاه‌ها در تغییر شکل جهان اشاره شد. نیاز به رتبه‌بندي دانشگاه‌هاي جهان نیز اولین بار در دسامبر 2003 توسط ریجارد لمبرد مطرح شد که معتقد بود که رتبه‌بندي دانشگاه‌ها می‌تواند به مقایسه دانشگاه‌هاي انگلیس با دیگر دانشگاه‌هاي جهان کمک کند.

مقایسه وضعیت علمی دانشگاه‌هاي مختلف از موضوعات مهم و مورد بحث در محیط‌هاي دانشگاهی است. آشنایی با معیارهاي ارزیابی و روش‌هاي مختلف رتبه‌بندي در سطوح ملّی و بین‌المللی به تدوین برنامه‌اي منسجم براي بهبود جایگاه دانشگاه‌هاي کشور کمک خواهد کرد. رتبه‌بندي دانشگاه‌ها معیاري براي سنجش توانایی‌هاي آن‌ها به حساب می‌آید و می‌تواند چراغ راهنماي دانشگاه‌ها براي آگاهی از ضعف‌ها، قوت‌ها، تهدیدها و فرصت‌ها شده و مسیر رشد و توسعه دانشگاه‌ها را به مدیران و برنامه‌ریزان دانشگاهی نشان دهد.

مؤسسه رتبه‌بندي آموزش عالی تایمز -که یکی از معتبرترین مؤسسات رتبه‌بندي دانشگاه‌ها است- سیزده شاخص عملکردي را به عنوان جامع‌ترین معیارهاي مقایسه ارزیابی دانشگاه‌ها به کار می‌گیرد. این نظام رتبه‌بندي بر اساس یک پیمایش جهانی توسط محققان دانشگاهی شکل گرفته است. این مؤسسه پرسشنامه سال 2016 خود را با همکاري مؤسسه الزویر به پانزده زبان زنده دنیا و مطابق با داده‌هاي سازمان ملل منتشر کرده است.

بیشتر بخوانید:

- یکه‌تازی هوش مصنوعی ایران در آسیای غربی/ آهنگ رشد علمی کشورمان در دنیا طنین‌انداز شده است

- خوش آمدگویی رتبه‌بندی موضوعی مهندسی و فناوری تایمز به دانشگاه الزهرا

- رشد ۵۰ درصدی مراکز علمی ایران در زمینه علم بیولوژیک

- کسب رتبه نخست ایران در تعداد دانشگاه های برتر در میان کشورهای اسلامی / با ۱۰ دانشگاه برتر علمی جهان در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید

 

حضور 4 دانشگاه ایرانی در برترین‌های تجارت و اقتصاد

رتبه‌بندی دانشگاه های جهان ۲۰۲۰ نظام رتبه بندی بین المللی تایمز با موضوع علوم اجتماعی، تجارت و اقتصاد، آموزش و حقوق منتشر شد.

رتبه بندی دانشگاه های جهان آموزش عالی ۲۰۲۰ برای موضوعات چهارگانه علوم اجتماعی از همان شاخص های عملکردی معتبر و دقیق رتبه بندی دانشگاه های جهانی استفاده می کند ، اما مجدداً متناسب با رشته های خاص مورد سنجش قرار گرفته است.

۷۲۰ دانشگاه برتر در  علوم اجتماعی، ۶۳۲ دانشگاه برتر در تجارت و اقتصاد، ۴۷۷ دانشگاه برتر آموزش و ۱۹۰ دانشگاه برتر حقوق در این رتبه بندی قرار دارند.

رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در موضوع علوم اجتماعی

تایمز در رتبه بندی دانشگاه جهانی ۲۰۲۰ با موضوع علوم اجتماعی، دانشگاهها را با عملکرد آنها در زمینه های ارتباطات و مطالعات رسانه ای، سیاست و مطالعات بین المللی، جامعه شناسی و جغرافیا ارزیابی می کند.

جدول امسال شامل ۷۲۰ دانشگاه است که نسبت به سال گذشته با ۶۶۶ دانشگاه افزایش را نشان می دهد.

انستیتوی فناوری ماساچوست در رده اول قرار دارد و دانشگاه آکسفورد که رتبه اول سال گذشته را در اختیار داشت با یک مکان تنزل به رتبه دوم رسیده است. دانشگاه هاروارد در رده سوم و دانشگاه های استانفورد و کمبریج در رده های چهارم و پنجم قرار دارند.

دانشگاه پکن چین تنها دانشگاه آسیا در بین ۲۰ کشور برتر است و در رتبه ۱۸ قرار دارد. به طور کلی ۱۱ موسسه آسیایی در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر حاضر هستند.

دانشگاه تهران با رتبه ۴۰۱-۵۰۰ تنها دانشگاه ایرانی در جمع ۷۲۰ دانشگاه برتر علوم اجتماعی رتبه بندی سال ۲۰۲۰ موضوعی تایمز است.

رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در موضوع تجارت و اقتصاد

این رتبه بندی دانشگاهها را با عملکرد آنها در زمینه های حسابداری و امور مالی ، تجارت و مدیریت و موضوعات اقتصادی و اقتصاد سنجی ارزیابی می کند. جدول امسال شامل ۶۳۲ دانشگاه است که نسبت به تعداد ۵۸۵ دانشگاه سال گذشته بیشتر است.

انستیتوی فناوری ماساچوست، دانشگاه استنفورد، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج بار دیگر چهار مقام برتر جدول را از آن خود کردند. تنها تغییر از سقوط دانشگاه کالیفرنیا است و برکلی در جایگاه پنجم قرار دارد.

سه موسسه آسیایی در رده چهاردهم قرار دارند که به رهبری دانشگاه ملی سنگاپور در جایگاه چهاردهم (از هفدهم) قرار دارند. در همین حال دانشگاه زوریخ سوئیس با هشت امتیاز به صورت مشترک در رتبه دوازدهم است.

جدول دانشگاه های ایرانی حاضر در رتبه بندی ۲۰۲۰ تایمز (تجارت و اقتصاد)

رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در موضوع آموزش

تایمز در رتبه بندی دانشگاه های جهان، دانشگاه ها را با عملکرد آنها در آموزش، آموزش مدرسان و تحصیلات دانشگاهی در موضوعات آموزشی ارزیابی می کند.

جدول امسال شامل ۴۷۷ دانشگاه است. سال گذشته ۴۲۸ دانشگاه ارزیابی شدند.

بار دیگر ، دانشگاه استنفورد و دانشگاه هاروارد در رده های اول و دوم قرار دارند. دانشگاه هنگ کنگ به رتبه سوم صعود کرده است و دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کالیفرنیا برکلی در رده های چهارم و پنجم قرار گرفته است.

دانشگاه پکن چین پیشرفت جدی دارد و به رتبه سیزدهم رسیده است.

دانشگاه تهران با رتبه ۳۰۱-۴۰۰ تنها دانشگاه ایرانی در جمع ۷۲۰ دانشگاه برتر حوزه آموزش رتبه بندی سال ۲۰۲۰ موضوعی تایمز است.

رتبه‌بندی دانشگاه در موضوع حقوق

تایمز در موضوع حقوق ۱۹۰ دانشگاه را مورد ارزیابی قرار داده است.

بار دیگر ، دانشگاه استنفورد در صدر جدول قرار دارد و رده دوم در اختیار دانشگاه کمبریج است. دانشگاه ییل ، ​​دانشگاه آکسفورد و دانشگاه شیکاگو در رده های سوم تا پنجم هستند. دانشگاه هاروارد نیز به رتبه سیزدهم سقوط کرده است.

دانشگاه ملی سنگاپور نماینده برتر آسیا در رده ۱۵ قرار دارد. به طور کلی، شش موسسه آسیایی در ۵۰ کشور برتر جهان قرار دارد.

از ایران هیچ دانشگاهی در میان ۱۹۰ دانشگاه برتر موضوع حقوق قرار ندارد.

 

به قلم: مجتبی صفاری


http://stnews.ir/content/news/83258/دانشگاه تهران قله افتخار ایران/ تجارت و اقتصاد از حقوق و آموزش هم سبقت گرفت

چاپ خبر