دانشگاه شریف میزبان بیست و یکمین مسابقه‌ی بین‌المللی برنامه‌نویسی دانش‌جویی ICPC

کد مطلب: 83311  |  تاريخ: سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۹:۵۲


دانشگاه شریف میزبان بیست و یکمین مسابقه‌ی بین‌المللی برنامه‌نویسی دانش‌جویی ICPC

بیست و یکمین مسابقه‌ی بین‌المللی برنامه‌نویسی دانشجویی با حضور ۸۰ تیم سه‌نفره از دانشگاه‌های مختلف کشور و منطقه، آذرماه سال جاری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود. یک تا دو تیم برتر این مسابقه به مسابقات جهانی برنامه‌نویسی ICPC که در کشور روسیه برگزار می‌شود راه خواهند یافت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از روابط عمومی دانشگاه شریف، مسابقه‌ی بین‌المللی برنامه‌نویسی دانشجویی در منطقه‌ی غرب آسیا طی روزهای ۲۸ و ۲۹ آذرماه سال جاری برای بیست و یکمین سال به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف و در دانشکده‌ مهندسی کامپیوتر‎ برگزار می‌شود.

این مسابقه که از سال ۱۹۷۷ توسط انجمن معتبر ای‌سی‌ام با هدف ارتقای توانایی برنامه‌نویسی گروهی در بین دانش‌جویان بنا نهاده شده است، هر ساله به‌صورت منطقه‌‌ای در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شود و برندگان مسابقات منطقه‌ای به مرحله‌ی جهانی راه می‌یابند.

سال گذشته حدود ۶۵۰ مسابقه‌ی منطقه‌ای در سطح جهان برگزار شد که طی آن بیش از ۵۲۰۰۰ دانشجو از ۳۲۰۰ دانشگاه ۱۱۰ کشور مختلف جهان در مدت چهار ماه به رقابت پرداختند و در نهایت ۱۳۴ تیم برتر به مسابقه‌ی‌ جهانی راه یافتند.

از سال ۱۳۷۸ که تهران میزبان مسابقات منطقه‌ای غرب آسیا بوده است، دانشگاه صنعتی شریف رسما به عنوان سایت غرب آسیا میزبان تیم‌های مختلف از داخل و خارج کشور بوده است. امسال نیز مطابق روال سال‌های گذشته، دانشگاه صنعتی شریف میزبان این رقابت‌ها خواهد بود.

در بیست و یکمین دوره از این مسابقات به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف حدود ۸۰ تیم سه‌نفره از دانشگاه‌های مختلف کشور و منطقه شرکت می‌کنند. یک تا دو تیم برتر این مسابقه به مسابقات جهانی برنامه‌نویسی ICPC که ارد‌بهشت‌ماه سال ۱۳۹۹ در کشور روسیه برگزار می‌شود راه می‌یابند.

گفتنی‌ است مسابقه‌ی جهانی ICPC به عنوان المپيک برنامه‌نويسان شناخته شده و در مجامع علمی از اعتبار ويژه‌ای برخوردار است. تیم دانشگاه صنعتی شریف در مسابقات جهانی سال ۲۰۱۹ موفق شد به جمع ۱۰ تیم برتر جهان راه یافته و مدال برنز این مسابقات را از آن خود کند.

دانشگاه صنعتی شریف با برگزاری سالانه این مسابقه نقش مهمی در ارتقاء توان نخبگان برنامه‌نویس کشور و ایجاد شور و هیجان مثبت در آنان داشته است. همچنین شرکت کافه‌بازار به عنوان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان برآمده از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف برای پنجمین سال متوالی حامی برگزاری این رویداد خواهد بود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این رویداد، می‌توانند به وب‌سایت رسمی مسابقه به آدرس http://icpc.sharif.edu مراجعه کنند.


http://stnews.ir/content/news/83311/دانشگاه شریف میزبان بیست و یکمین مسابقه‌ی بین‌المللی برنامه‌نویسی دانش‌جویی ICPC

چاپ خبر